plakat - American Beauty (1999)

opisy filmu

(11)
 • 42-letni Lester Burnham (Kevin Spacey) przeżywa kryzys wieku średniego. Dobry samochód, piękny dom i urządzony z klasą ogród przestają go cieszyć. Nie potrafi już porozumieć się z żoną, dla której osiągnięcie zawodowego sukcesu jest najważniejsze. Nastoletnia córka, przeżywająca młodzieńcze frustracje, stroni od jego towarzystwa. Problemy zawodowe dopełniają kielich przepełniającej go goryczy. Lester postanawia się zmienić, odnaleźć sens i radość życia. Jedną z szans na odmianę wydaje się flirt z koleżanką córki.

 • 42-letni Lester Burnham (Kevin Spacey), pracownik agencji reklamowej, jest znudzony swoim na pozór uporządkowanym i dostatnim życiem. Jego żona Carolyn (Anette Benning), owładnięta obsesją zawodowego sukcesu, zaczyna go irytować. Natomiast córka Jane (Thora Birch), zakompleksiona nastolatka, zamyka się przed nim. Obie uważają go za kompletnego nieudacznika. Wszystko się zmienia, kiedy pewnego dnia Lester zdaje sobie sprawę, że koncentrując się na materialnych przyjemnościach, traci radość życia. Postanawia zmienić swój los i sprawić, by jego życie stało się bardziej swobodne i szczęśliwe. Udaje mu się to z pomocą szkolnej koleżanki córki, zmysłowej Angeli (Mena Suvari).

 • Zabawna, niekiedy szokująca opowieść o życiu na przedmieściach. Lester Burnham (Kevin Spacey) i Carolyn (Annette Bening) to małżeństwo niegdyś szczęśliwe. Jednak już zdążyło się wypalić. Z żoną nic już Lestera nie łączy, córka Jane nim gardzi, a szef się na niego uwziął. Lester postanawia dokonać kilku drobnych zmian w swoim życiu; na swobodne i bardziej szczęśliwe. Poznaje także smutną prawdę, że za prawdziwą wolność trzeba słono płacić...

 • 40-letni inteligent Lester Burnham (Kevin Spacey) patrzy na swe życie jak na karykaturę dawnych pragnień życiowych. Nie znajduje satysfakcji ani w pracy zawodowej, która go nuży, ani w rodzinie. Więź uczuciowa i erotyczna między Lesterem a jego żoną, Carolyn (Annette Bening) od dawna nie istnieje. Od córki Jane (Thora Birch), zbuntowanej, kapryśnej nastolatki, odgradza bohatera obawa, że nie jest przez nią szanowany. Lester boleśnie przeżywa obłudę żony, którą niepokoi pustka familijnego życia oraz niezgodność wizerunku Burnhamów z amerykańskim mitem sukcesu.

 • Lester (Kevin Spacey) ma czterdzieści dwa lata i przeżywa kryzys. Jego żona, Carolyn (Annette Bening), uważa go za nieudacznika. Córka brzydzi się nim, bo Lester podkochuje się w jej koleżance. Jego szef robi wszytko, aby zwolnić go po wielu latach pracy. W końcu Lester buntuje się. Najpierw rzuca pracę, zaraz potem robi awanturę żonie i wygarnia jej wszystkie ukrywane przez lata pretensje. Popełnia również inne szaleństwa: podejmuje pracę, która zupełnie nie pasuje do jego wieku i doświadczenia, zaczyna popalać trawkę i przede wszystkim mówi to, co myśli.

 • Lester Burnham (Kevin Spacey), pracownik agencji reklamowej, jest znudzony swoim uporządkowanym i dostatnim, ale jałowym życiem. Jego żona Carolyn (Annette Bening), opętana obsesją zawodowego sukcesu, jest irytująca, zaś córka Jane (Thora Birch), zakompleksiona nastolatka, zamyka się przed ojcem. Obie uważają go za kompletnego nieudacznika. Pewnego dnia Lester postanawia zmienić swoje życie. Wkrótce poznaje szkolną koleżankę córki, zmysłową Angelę (Mena Suvari). Burnham zaczyna dbać o siebie, intensywnie ćwiczyć i palić trawkę. Porzuca również pracę. Kolejne wydarzenia prowadzą do nieoczekiwanego finału.

 • Na samym początku filmu dowiadujemy się, że Lester Burnham nie żyje. Później poznajemy wydarzenia, które doprowadziły go do tak tragicznego końca. Lester i jego żona Carolyn mieszkają wraz z dorastającą córką Jane w zadbanym domu na przedmieściach. Ich życie sprawia wrażenie poukładanego i szczęśliwego, jednak bardzo szybko się przekonujemy, że to tylko pozory. Tak naprawdę małżonków nic już nie łączy, ani uczucie, ani pożądanie. Tę jałową codzienność przerywa nagle pojawienie się koleżanki Jane, pięknej Angeli. Sfrustrowany 42-letni Lester całkowicie traci głowę dla nastoletniej uwodzicielki. W efekcie zaczyna się buntować przeciwko swojemu dotychczasowemu życiu. Teraz ma jeden cel - uwieść koleżankę swojej córki.

 • Lester Burnham (Kevin Spacey) pewnego dnia odkrywa, że jego dotychczasowe życie nie ma głębszego sensu i służy jedynie wypełnianiu obowiązków, poleceń, nakazów ze strony szefa, żony, córki. Dostrzega, że od dawna nie zrobił nic dla siebie i postanawia to zmienić, próbując podporządkować wszystko własnym potrzebom i udowodnić innym swoją wartość. Rezygnuje z pracy, flirtuje z nastoletnią koleżanką swojej córki (Mena Suvari), a także rozpoczyna ostry konflikt z żoną Carolyn (Annette Bening). Wszystko po to, by osiągnąć szczęście, ale czy rzeczywiście?

 • Lester Burnham (Kevin Spacey) wraz z rodziną mieszka w podmiejskiej dzielnicy. Małżeństwo Lestera i Carolyn (Annette Bening) od dawna jest fikcją. Kontakty ojca z dorastającą córką też nie są najlepsze, odkąd Jane (Thora Birch) zorientowała się, że Lester stracił głowę dla jej koleżanki, Angeli (Mena Suvari). Carolyn również jest nieszczęśliwa. Ma męża, którego uważa za egoistę i fajtłapę. Jane natomiast ma wszelkie możliwe kompleksy dorastającej nastolatki, począwszy od zbyt małego biustu, po całkowity brak wiary w siebie. Z przyczyn, których sama do końca nie rozumie, jako jedyna w szkole przyjaźni się z Angelą, najładniejszą koleżanką z klasy, która marzy o karierze modelki. Gdy do narastającego kryzysu w domu dochodzi również kryzys w pracy, Lester postanawia, że nadszedł czas, aby zmienić swoje życie. Najpierw rzuca pracę, zaraz potem robi żonie awanturę i wygarnia jej wszystkie ukrywane przez lata pretensje. Zaczyna też dbać o siebie i intensywnie ćwiczyć, aby przypodobać się Angeli. Popełnia również inne szaleństwa, podejmuje pracę, która zupełnie nie pasuje do jego wieku i doświadczenia, zaczyna popalać trawkę i przede wszystkim wreszcie mówi to, co myśli.

 • Lester Burnham (Kevin Spacey), 42-letni pracownik agencji reklamowej, przypomina wielu przeciętnych amerykańskich mężczyzn. W pewnym momencie dochodzi do wniosku, że w jego życiu brak jest szczerości i zrozumienia. Zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, jak cenne jest życie. Carolyn (Annette Bening) nie zauważa problemów swojego męża. Sama także przypomina wiele osób, które odczuwają pewną pustkę swojej egzystencji. Uważa, że jeśli będzie miała odpowiedni samochód, dom i ogród, to wszystko w życiu jakoś się ułoży.

  Lester zaczyna się zmieniać, co nieuchronnie prowadzi do zmian w ich życiu. Katalizatorem tej przemiany okazuje się zachwycająca nastolatka, Angela Hayes (Mena Suvari), krzykliwa i ekstrawagancka, jednakże w głębi duszy osoba nieco zagubiona szkolna koleżanka córki Burnhamów, Jane (Thora Birch). Wykorzystuje swoją przyjaźń z Jane, chcąc wydać się na tle przyjaciółki osobą bardziej interesującą niż jest w rzeczywistości. Angela ma obsesję na punkcie seksu i nie uchodzi jej uwadze, jakie wrażenie robi na Lesterze. Postrzega go jako pewnego rodzaju cel, obiekt gry, którego kosztem chce się zabawić, wykorzystując swoją, jak sądzi, siłę nad nim...

 • Przyjrzyj się najbardziej omawianemu filmowi roku. To zabawna, niekiedy szokująca i wzruszająca opowieść o amerykańskim życiu na przedmieściach.

  Przyjrzyj się Lesterowi Burnhamowi (Kevin Spacey), ponad czterdziestoletniemu mężczyźnie i jego żonie Carolyn (Annette Benning), których małżeństwo niegdyś szczęśliwe, już zdążyło się wypalić. Z żoną nic już Lestera nie łączy, córka - Jane (Thora Birch) nim gardzi, a szef (Barry Del Sherman) się na niego uwziął.

  Przyjrzyj się jak Lester postanawia dokonać kilku drobnych zmian w swoim życiu; na bardziej swobodne i bardziej szczęśliwe. Lester poznaje także smutną prawdę, że za prawdziwą wolność trzeba słono zapłacić.

  Przyjrzyj się wspaniałym, błyskotliwym kreacjom aktorskim Kevina Spacey w roli Lestera i Annette Benning jako Carolyn.