Once Upon a Time in America

plakat - Dawno temu w Ameryce (1984)

opisy filmu

(5)
  • Życie wielkiego miasta, kariery wielkich gangsterów, prohibicja i pokątny handel alkoholem. Oto tło dla wielkiego fresku Sergio Leone, filmu "Dawno temu w Ameryce". Prawdziwa opowieść o dorastaniu i życiu wśród nowojorskiej mafii, pełna przemocy i brutalności, lecz nie pozbawiona elementów radosnych czy wręcz komicznych. Historia wielkiej przyjaźni, wielkiej miłości i wielkiej zdrady.

  • Lata 20. i 30. XX wieku. David (Robert De Niro) i Max (James Woods) razem dorastają w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Są członkami gangu młodzieżowego, żyją z drobnych oszustw. Po latach przyjaciele kierują własną grupą przestępczą, mają wspólne fundusze, nad którymi pieczę sprawuje ich kompan Moe (Larry Rapp). Robią wielkie pieniądze na nielegalnym handlu alkoholem. Wraz z nadejściem końca prohibicji w 1933 roku gang przeżywa kryzys finansowy. Zgrana niegdyś paczka powoli się rozpada.

  • Rok 1922, David Aaronson (Robert De Niro) poznaje i zaprzyjaźnia się z Maksem (James Woods). Mają po kilkanaście lat, razem dorastają w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Są członkami młodzieżowego gangu, okradają pijanych knajpianych gości, żyją z drobnych przekrętów. David przeżywa pierwszą miłość do ślicznej Deborah (Jennifer Connelly), która marzy o karierze primabaleriny. Chociaż dziewczyna darzy sympatią adoratora nie zamierza nigdy wiązać się z nieudacznikiem i chłystkiem. Pewnego dnia David popełnia morderstwo i trafia na 10 lat do więzienia. Mijają lata. Max i David kierują własnym gangiem, mają wspólne fundusze, nad którymi pieczę sprawuje ich kompan Moe (Larry Rapp). Robią wielkie interesy na nielegalnym handlu alkoholem. Wraz z nadejściem końca prohibicji gang przeżywa kryzys finansowy. Kompani planują skok na bank. Zgrana niegdyś paczka powoli się rozpada, wybuchają między nimi coraz większe konflikty.

  • Nowojorski Bronx, rok 1922. Nastoletni David "Noodles" Aaronson (Scott Tiler) zakochuje się w pięknej Deborah (Jennifer Connelly). Pochodząca z dobrej rodziny dziewczyna nie chce jednak wiązać się z kimś, kto nie ma obiecującej przyszłości. Błąkając się po ulicach David zaprzyjaźnia się z Maxem (Rusty Jacobs). Razem zakładają gang zajmujący się drobnymi przestępstwami. Działają na terenie niejakiego Bugsy'ego (James Russo), który postanawia ich usunąć. David zabija gangstera i trafia do więzienia. Po dziesięciu latach odsiadki dorosły już David (Robert De Niro) ponownie łączy swoje siły z Maxem (James Woods). Gang czerpie wielkie zyski z nielegalnego handlu alkoholem, współpracuje z potężnym gangsterem Frankie Moldanim (Joe Pesci) i pomaga politykowi Jimmy'emu O'Donnellowi (Treat Williams). David odnawia też znajomość z marzącą o aktorskiej karierze Deborah (Elizabeth McGovern). Jednak nadciągający koniec prohibicji oraz konflikty pomiędzy Maxem i Davidem prowadzą do nieoczekiwanych konsekwencji.

  • Realizowana przez dziesięć lat epicka saga Sergio Leone odtwarza 50 lat fascynującej historii gangsterskiego świata i prezentuje kultowe kreacje niezapomnianej obsady. Robert De Niro i James Woods wcielili się w role przyjaciół, którzy zostają wplątani w mafijne porachunki.