Donnie Darko (2001)

plakat - Donnie Darko (2001)

opisy filmu

(10)
 • Tytułowy bohater, Donnie (Jake Gyllenhaal), jest nastolatkiem, uważanym za niezrównoważonego psychicznie. Pewnej nocy ujrzał dziwną postać: człowieka-królika, który wywabił go z domu, przez co uratował chłopakowi życie. Podczas kolejnych "wizyt" królik wyjawia mu, że jest przybyszem z przyszłości i pragnie zapobiec pewnym zdarzeniom. W tym celu Donnie zostaje zobligowany do wykonania różnych przedziwnych, destrukcyjnych dla otoczenia zadań. Wraz z rozwojem akcji okazuje się jednak, że nakazy przybysza nie były bezpodstawne...
  Film porusza temat podróży w czasie, możliwości jego odwrócenia i zmiany wydarzeń oraz tajemnicy, jaką jest nasz umysł.

 • Donnie (Jake Gyllenhaal) jest inteligentnym nastolatkiem, cierpiącym na zaburzenia osobowości. Pewnej nocy, spotyka wielkiego królika o imieniu Frank, dzięki któremu unika śmierci, gdyż w tę samą noc jego dom został w części zniszczony przez silnik samolotu, który uderzył akurat w pokój Donniego. Od tej pory za namową królika - ze świadomością końca świata - zaczyna wprowadzać swoje otoczenie w stan potęgującego chaosu.
  Do zagłady zostało już niewiele, lecz czy to wszystko nie jest tylko wytworem chorego umysłu chłopca?...

 • Tytułowy bohater Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) ma problemy emocjonalne. Boi się samotności, jest zagubiony i nie wie jaką obrać w życiu drogę. Są to problemy z którymi boryka się każdy z nas, jednak w przypadku Donniego sprawy mają się trochę inaczej. Pewnej nocy, gdy cała okolica już spała, bohater zostaje wywabiony przez głos ze swego domu. Podążając za głosem dociera przed swój dom gdzie ukazuje mu się istota obwieszczająca mu o końcu tego świata, podaje mu nawet czas z dokładnością do sekund....

 • Donnie Darko (Jake Gyllenhaal), nastolatek o nieco buńczucznym charakterze, stara się uwolnić od pigułek, które codziennie musi łykać z przepisu jego własnego psychiatry. On sam jak i jego rodzina nie są typowymi członkami amerykańskiej społeczności, ich zachowanie budzi wiele zastrzeżeń i kontrowersji. 2 listopada 1988 roku budzi go w środku nocy głos królika o imieniu Frank, który jest wielkości dorosłego mężczyzny – każe mu wyjść na dwór. Oznajmia mu, że za 28 dni nastąpi koniec świata. W tym czasie prosto na jego pokój spada lotniczy silnik, tylko dzięki królikowi Donnie nie traci życia. Sprawa jest o tyle dziwna, że nikt nie przyznaje się do zgubionego silnika. 6 listopada, głos Franka każe Donniemu zalać szkołę i... wbić siekierę w pomnik z brązu. Niewyjaśnione sytuacje zaczynają się mnożyć, fikcja wkracza w rzeczywistość. Co jednak jest prawdą, a co iluzją?

 • Tytułowy bohater to typowy przykład człowieka niezrozumianego przez otaczające go środowisko. Jego życie sprowadza się do ciągłych kłótni z rodziną i wizyt u psychologa. Pewnego dnia rutyna zostaje jednak przerwana. Donnie (Jake Gyllenhaal) ociera się bowiem o śmierć. Jego wybawcą okazuje się być dwumetrowy królik o imieniu Frank. Czując dług wdzięczności chłopak wykonuje zadania powierzane mu przez nowego "przyjaciela". Wkrótce okazuje się że Frank nie zamierza skończyć na kilku prośbach, ma co do Donniego inne plany...
  Film ociera się o tematykę podróży w czasie i ich konsekwencji.

 • Jest noc, drugiego października 1988r. Mający problemy na tle emocjonalnym nastolatek, Donnie Darko (Jake Gyllenhaal), doznaje wizji, które zmieniają jego dotychczasowe życie. Frank, jego nowy i zapewne jedyny w swoim rodzaju przyjaciel, oznajmia mu, że świat się skończy za 28 dni, 6 godzin, 42 minuty i 12 sekund. Opuszczając wraz z nim mieszkanie, budzi się rano na polu golfowym. Choroba psychiczna? A może coś zupełnie innego...?

 • Donnie Darko (Jake Gyllenhaal) to nastolatek z normalnej rodziny, mieszkający w prowincjonalnej miejscowości Middlesex. Ma on jednak problemy emocjonalne i musi zażywać otępiające go leki. Jednej nocy doświadcza wizji, w której dwumetrowy królik Frank każe mu wyjść z domu i podaje mu dokładną datę końca świata. Nieświadomy niczego Donnie zasypia na dworze. Kiedy okazuje się, że właśnie w tę noc jego pokój został doszczętnie zniszczony  przez  element samolotu, który 'spadł z nieba', Donnie zaczyna wierzyć, że Frank uratował mu życie. Od tej pory królik każe mu robić dziwne z pozoru rzeczy, które mają ogromny wpływ na rzeczywistość.

 • Donnie (Jake Gyllenhaal) jest z pozoru zwykłym nastolatkiem. Zamieszkuje przedmieścia Middlesex, w stanie Wirginia z siostrami i rodzicami. Uczęszcza do psychoanalityka, który za wszelką cenę chce poznać przyczyny jego dziwnego zachowania. Jego życie płynie w spokoju, do czasu kiedy pewnej nocy objawia mu się tajemniczy Frank, w kostiumie królika. Przepowiada mu, że za dwadzieścia osiem dni, osiem godzin, czterdzieści osiem minut i dwanaście sekund nastąpi koniec świata. Donnie budzi się rano na polu golfowym i jak się okazuje tej samej nocy w jego dom uderzył ogromny silnik samolotu, niszcząc doszczętnie jego sypialnię. Od tego czasu staje się innym człowiekiem, często miewa wizje, z nieznanych powodów staje się nadzwyczaj odważny i śmiały. Poznaje pewną nastolatkę, Gretchen (Jena Malone),  w której zakochuje się z wzajemnością. Jednak wkrótce przyjdzie mu się zmierzyć z tajemniczą siłą, która odmieni jego życie. Wizyta Franka ocaliła go wprawdzie przed zagładą, jednak nie na długo przyjdzie mu się cieszyć z wolności, gdyż zdarzenie to zachwiało zwykły porządek świata, a Donnie nękany przez postać w kostiumie budzącego grozę królika, odkrywa tajniki życia w innej przestrzeni.

 • Tytułowy bohater to mający problemy emocjonalne nastolatek niezrozumiany przez świat. Jego życie ogranicza się do kłótni ze znajomymi mu osobami, wizyt u psychologów oraz nieciekawych zajęć szkolnych. Wszystko to zmienia się, gdy pewnej nocy budzi go dwumetrowy królik obwieszczający koniec świata. Poprzez wywabienie chłopca z domu, ratuje mu życie. Ten zaś postanawia robić to, co nowy przyjaciel mu każe. Dopiero później zdaje sobie sprawę z tego, jakie są skutki jego poczynań...

 • Kultowy film Richarda Kely'ego z Jake'em Gyllenhaal'em w tytułowej roli. Pewnego dnia Donniego budzi tajemnicza postać w przebraniu królika i każe mu opuścić dom. Zaraz potem na jego pokój spada silnik odrzutowca. Zagadkowy dobroczyńca wyjawia, że przybywa z przyszłości, a do końca świata pozostało 28 dni, 6 godzin, 42 minuty i 12 sekund. Donnie postanawia zmienić nadchodzące, tragiczne wydarzenia,  jednak i jego, i widza czeka spore zaskoczenie.