Fucking Amal (1998)

Fucking Åmål

plakat - Fucking Amal (1998)

opisy filmu

(6)
  • Åmål to małe miasto, w którym nigdy nie dzieje się nic ciekawego, wszyscy się znają, a trendy najnowszej mody docierają tu dużo po czasie. Mieszka tam Elin (Alexandra Dahlström), która wśród kolegów ma opinię "łatwej", mimo iż jeszcze nigdy nie uprawiała seksu. Kocha się w niej Agnes (Rebecka Liljeberg), jej koleżanka ze szkoły. Pewnego dnia dziewczyny spotykają się same na przyjęciu urodzinowym...

  • W małym miasteczku o nazwie Amal nie wydarzyło się nigdy nic ekscytującego. Elin (Alexandra Dahlström) ma niezbyt dobrą reputację, lecz tak naprawdę nigdy "tego" nie robiła. Agnes (Rebecka Liljeberg), jej koleżanka ze szkoły, jest w niej bardzo zakochana, lecz zbyt nieśmiała, by zrobić pierwszy krok. Z różnych powodów Elin jest jedynym gościem na jej przyjęciu urodzinowym. Po spędzonej razem nocy dziewczyna zaczyna desperacko unikać Agnes.

  • Amal – prowincjonalne miasteczko, jakich pełno w każdym zakątku świata. Senna atmosfera, pruderia, surowe normy obyczajowe. W tym małomiasteczkowym mikroświecie, kilkunastoletnia Agnes zakochuje się w swojej koleżance z klasy, Elin. Uczucie, początkowo tłumione, jest tak silne, że zmusza młodą Elin do samookreślenia się.

    Film Lukasa Moodyssona opowiada o zagubieniu, o trudnych wyborach i odwadze, która jest potrzebna do bycia sobą. Pokazuje, że prawdziwe czyste uczucie może zrodzić się wszędzie, w każdych okolicznościach. Szczerość, bezpretensjonalność i uniwersalizm przedstawionej w filmie historii, spowodowały, że ten skromny debiut, stał się wielkim przebojem w wielu krajach europejskich, przyciągając do kin nie tylko nastoletnią publiczność.

    Opowiada on historię dwóch dziewczyn. Okazuje się, że obie dziewczyny łączy znacznie więcej niż niechęć do miasteczka Amal, z którego pochodzą. Dramat obu bohaterek wybrzmiewa bardzo mocno na tle życia w szkole średniej lat dziewięćdziesiątych, które Moodysson znakomicie portretuje. Młodzież podzielona na grupy, agresja, nuda i marzenia o ucieczce - wszystko to reżyser potrafi wspaniale pokazać. Postacie i sytuacje, które oglądamy są niezwykle realistyczne.

  • Miasto Amal w Szwecji. Szesnastoletnia Agnes, podobnie jak jej rówieśnicy, przeżywa kłopoty sercowe. Pewnie nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że obiektem jest westchnień jest jej... czternastoletnia koleżanka. I to właśnie ten szczegół oraz dobra obserwacja obyczajowości szwedzkiej młodzieży sprawiają, że film Lukasa Moodyssona nie jest kolejną przeciętną opowieścią o sercowych rozterkach nastolatków.

  • W miasteczku Amal mieszka szesnastoletnia Elin (Alexandra Dahlstrom). Mimo że wciąż jest dziewicą, ma w okolicy złą opinię i uchodzi za rozwiązłą. Jej szkolna koleżanka Agnes (Rebecka Liljeberg) zakochuje się w niej, nie zdając sobie sprawy, że jest w tym coś niestosownego. Pewnego wieczoru dziewczęta zaczynają się całować. Od tej pory Elin unika Agnes, bojąc się nowego dla niej uczucia. Nie wie, że zrobiła już pierwszy krok w kierunku poznania swojej odmienności, której nikt w jej otoczeniu nie zaakceptuje...

  • Tytułowe Amal to senne miasteczko w głębi Szwecji, w którym oprócz pogrążonych w rutynie mieszkańców, żyje grupa znudzonych nastolatków, marzących o wyrwaniu się do "prawdziwego" świata. W takim otoczeniu dwie dorastające dziewczyny, piętnastoletnia Agnes i o rok młodsza Elin, rozpoczynają napiętnowany erotyczny romans.

multimedia
pozostałe