Good Night, and Good Luck.

plakat - Good Night and Good Luck (2005)

opisy filmu

(5)
  • Legendarny dziennikarz stacji CBS, Edward R. Murrow, w połowie lat 50. wypowiedział medialną wojnę senatorowi Josephowi McCarthy'emu, inicjatorowi kampanii, w której znane osobistości ze świata amerykańskiej polityki, kultury i show biznesu oskarżane były o działalność na rzecz komunistów. Działania Murrowa i Freda Friendly'ego, producenta prowadzonego przez niego programu, przyczyniły się do zakończenia działalności McCarthy'ego i Komisji Parlamentarnej do Spraw Działań Antyamerykańskich.

    To spojrzenie na telewizję współczesną przez pryzmat jej działalności w latach 50-tych. Film rozpoczyna i kończy się sceną przyjęcia, które miało miejsce w 1958 roku, kilka lat po wydarzeniach, o których wspomniałem wyżej. Edward R. Murrow odbiera nagrodę i staje przed swoimi kolegami z branży by wygłosić znaczące przemówienie. Ostrzeżenie, jakie pada z jego ust, do dziś wydaje się aktualne, mało tego - choć ma już niemal 50 lat, zdecydowanie przewiduje, jaki obraz będzie miała telewizja dzisiaj. Rządzą w niej bowiem sponsorzy i wyniki oglądalności, schlebianie tanim gustom i coraz większa infantylizacja. Telewizja coraz bardziej oddala się od misji jaką mogłaby nieść, od wartości jakich mogłaby dostarczać. Telewizja mogłaby mieć ogromne znaczenie w kształtowaniu społecznych postaw, woli jednak ścigać się w poprawianiu wyników.

  • Akcja filmu toczy się w latach 50. ubiegłego stulecia w Ameryce. Jest to historia rzeczywistego konfliktu pomiędzy redaktorem telewizyjnym Edwardem R. Murrowem, senatorem Josephem McCarthy'm oraz Komisją Parlamentarną do spraw przeciw-amerykańskich działań. Z pragnieniem powiadomienia opinii publicznej o faktach, Murrow wraz ze swoim oddanym personelem, kierowanym przez Freda Friendly i Joe Wershba z CBS, rzucają wyzwanie korporacyjnym i sponsoringowym presjom. Naświetlają kłamstwa i praktyki zastraszania stosowane przez McCarthy'ego podczas komunistycznych "polowań na czarownice". Publiczny konflikt rośnie, gdy to senator McCarthy oskarża przeciwników o to, że są komunistami. W atmosferze strachu i w obliczu różnych akcji odwetowych ekipa CBS kontynuuje odkrywanie prawdy, a ich wytrwałość ma na stałe zapisać się w historii.

  • Akcja filmu rozgrywa się w latach 50. Edward R. Murrow (David Strathairn) był cenionym dziennikarzem. Prowadził popularny dokumentalny program informacyjny "See it Now". Był także gospodarzem talk-show "Person to Person". Będąc u szczytu powodzenia, zaangażował się w sprawę, która mogła zaszkodzić nie tylko jego karierze, ale doprowadzić do upadku stacji. Ten bystry i inteligentny obserwator życia społecznego i politycznego pewnego dnia zwrócił uwagę na niepokojące doniesienia prasowe związane z porucznikiem Milo Radulovicem. Został on zwolniony ze służby w marynarce wojennej pod zarzutem rzekomego "zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju" - bez przeprowadzenia procesu i udowodnienia winy. Dlaczego? Otóż Radulovic, jak się dalej okazuje, odmówił oskarżenia swojego ojca i siostry o kontakt z komunistami. Oczywiście chodzi o okrytą niesławą działalność Komisji do Spraw Działalności Antyamerykańskiej pod przywództwem Josepha McCarthy'ego.

  • Od początku lat 50-tych USA czuje zagrożenie ze strony komunizmu. Senator Joseph McCarthy rozpoczyna "polowanie na czarownice", wszędzie dopatrując się wrogich komunistów. Niewielu ludzi odważyło się z nim nie zgodzić, w obawie, aby samemu nie zostać posądzonym o lewackie poglądy. Dopiero w 1953 roku legenda stacji CBS, Edward R. Murrow, publicznie rozpoczyna walkę z McCarthym. Jego wsparcie stanowi Fred Friendly, producent jego programu. Punktem zapalnym staje się wyrzucenie z amerykańskich Sił Powietrznych i oskarżenie o komunizm porucznika Milo Radulovicha, za to że jego ojciec czytał serbską gazetę.

  • Bohaterem filmu jest Edward R. Murrow (David Strathairn), dziennikarz telewizyjnej stacji CBS, który jako pierwszy odważył się publicznie przeciwstawić senatorowi McCarthy'emu - człowiekowi, który jako przewodniczący senackiej komisji do spraw działalności antyamerykańskiej w latach 50. ubiegłego wieku zorganizował wielkie polowanie na komunistów i ich - w wielu wypadkach rzekomych - popleczników. Film pokazuje konfrontację McCarthy - Murrow od strony telewizyjnego studia, gdzie politykowi i jego zarzutom, dziennikarz przeciwstawił rzeczywiste informację i odwagę. Była to, jak się miało okazać, broń niezwykle skuteczna, bo po demaskatorskich programach Murrowa  gwiazda senatora McCarthy'ego szybko zgasła.