Kola (1996)

Kolja

plakat - Kola (1996)

opisy filmu

(4)
 • Czechy, ostatnie lata socjalizmu. Bohaterem jest wiolonczelista: wyrzucony przed laty z filharmonii - zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Przyciśnięty biedą decyduje się zawrzeć fikcyjne (i płatne) małżeństwo z Rosjanką. Wyjeżdża ona na zachód zostawiając kilkuletniego syna.

 • Nagrodzona Oscarem wzruszająca i zabawna opowieść o przyjaźni pewnego muzyka z pięcioletnim chłopcem.

  Jan Louka - playboy i lekkoduch żeni się z pewną Rosjanką, której małżeństwo potrzebne jest do zyskania czeskiego obywatelstwa. Umowa jest prosta - po załatwieniu formalności Louka zainkasuje pieniądze, a kobieta wraz ze swoim pięcioletnim synkiem Kolą zniknie z jego życia. I rzeczywiście Rosjanka znika, ale zostawia Kolę na pastwę losu. Jedynym jego opiekunem jest teraz Louka, który nie spodziewa się, że sympatyczny pięciolatek postawi jego życie na głowie. Burząc jego uporządkowany świat, Kola otworzy mu oczy na nieznane mu dotąd uroki życia

 • Nagrodzona Oscarem opowieść o przyjaźni muzyka z pięcioletnim chłopcem. Jan Louka decyduje się na fikcyjne małżeństwo z Rosjanką, która potrzebowała czeskiego obywatelstwa. Umowa miała być prosta. Po załatwieniu wszelkich formalności kobieta miała zniknąć z życia Louki wraz ze swoim synkiem Kolą. Rosjanka znika, ale zostawia syna. Jedynym opiekunem chłopca jest teraz Louka, który nie spodziewa się, jak zmieni się jego życie...

 • Praga, 1989 r., ostatnie lata socjalizmu. Frantisek Louka (Zdeněk Svěrák), 55 letni wiolonczelista i lekkoduch, którego przed laty wyrzucono z filharmonii, zarabia na życie grą w domach pogrzebowych i kościołach. Maluje również złote litery na nagrobnych tablicach, ale i tak ciągle brakuje mu pieniędzy. Kiedy więc kolega proponuje mu zawarcie fikcyjnego małżeństwa z bogatą Rosjanką, Louka bez większych oporów zgadza się płatny ślub. Nadieżda, która okazuje się młoda i bardzo ładna, potrzebuje czeskiego obywatelstwa, by wyrwać się z kraju. Układ między dwojgiem ludzi jest więc prosty - Nadia dostanie upragniona obywatelstwo, Louka pieniądze. Później rozstaną się i każde pójdzie swoją drogą.
  Rzeczywistość okazuje się wyglądać jednak zupełnie inaczej. Dość niefrasobliwą egzystencję starego kawalera przerywa któregoś dnia niespodziewane pojawienie się w jego domu milicjantów z małym, zapłakanym 5-letnim chłopczykiem. To Kola (Andrej Chalinom), syn Nadieżdy, którego matka uciekła dalej do Niemiec. Chłopcem musi się teraz zająć przybrany "tatuś".
  Ta niecodzienna sytuacja wywróci życie Louki do góry nogami. Burząc uporządkowany świat przybranego ojca, Kola otworzy mu oczy na nieznane mu dotąd uroki egzystencji.
  [opis dystrybutora]

opinie i nagrody
multimedia