My Life Without Me

Moje życie beze mnie (2003)

pressbook

MOJE ŻYCIE BEZE MNIE

?Moje życie beze mnie? to film Isabel Coixet, reżyserki znanej polskiej publiczności m.in. jako twórczyni filmu ?Życie ukryte w słowach?.


Ann (Sarah Polley) ma 23 lata, dwie małe córeczki ? Penny i Patsy oraz młodego jak ona sama ? męża. Wszystko, co do tej pory osiągnęła to mieszkanie w przyczepie kempingowej w ogródku swojej matki i praca sprzątaczki na nocnej zmianie. Jej mąż Don (Scott Speedman) na ogół bywa bezrobotny, matka (Deborah Harry) spędza czas na rozpamiętywaniu przeszłości i straconych szans, a ojciec od dziesięciu lat siedzi w więzieniu. Pomimo przeciwności losu i niesprzyjających warunków Ann udaje się stworzyć ciepły i rodzinny dom.

Pewnego dnia Ann mdleje. W szpitalu, w czasie rutynowych badan dowiaduje się, że ma raka i że pozostały jej trzy miesiące życia. Dziewczyna wyjątkowo spokojnie przyjmuje informację o chorobie; zanim wróci do domu postanowi nikomu nie mówić o wyroku wydanym przez lekarzy. Udaje, że ma anemię - nie chce, aby zbliżająca się śmierć rzuciła cień na szczęście jej rodziny. To jednak tylko pozorne pogodzenie się z losem ? Ann zdaje sobie sprawę z tego jak mało doświadczyła, i że tak naprawdę nigdy nie żyła pełnią życia. Na ogół tylko walczyła o przeżycie ? z dnia na dzień. Wie również, że kolejne okazje nigdy nie nadejdą ? zostało jej zbyt mało czasu. Sporządza więc listę rzeczy, które chciałaby zrobić przed śmiercią. Pragnie pogodzić się z losem i ze światem. Ma ochotę doświadczyć wszystkiego, na co do tej pory nie starczało jej czasu i odwagi. Chce zmienić fryzurę, nakleić sztuczne paznokcie, z których do tej pory się śmiała. Pragnie odwiedzić ojca, który siedzi w więzieniu i którego nie widziała od lat. Jednym z jej marzeń jest również spotkanie mężczyzny, który by się w niej zakochał. Kolejnym ? znalezienie nowej żony dla Dona i zarazem nowej matki dla swoich małych córeczek.

Po raz pierwszy od dwudziestu trzech lat życie staje przed Ann otworem?

REŻYSER - ISABEL COIXET
NAGRODY I FESTIWALE
o