film

oceny
7,4 10 1 324094
6,3 21
ocen krytyków
Ekranizacja powieści Patricka Süskinda. Obdarzony genialnym węchem Jean-Baptiste Grenouille pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. więcej mniej
Pachnidło: Historia mordercy zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

Europejska Nagroda Filmowa (od 1997)
Film zdobył 2 nagrody Europejska Nagroda Filmowa (od 1997) oraz 8 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Żyć i umierać dla idei
Obraz Tykwera odbiega zarówno w wymowie, jak i w samej fabule od swego literackiego pierwowzoru. I być może... ... czytaj więcej
Zwiastun nr 2
Pachnidło: Historia mordercy
Zwiastun nr 1 (niemiecki)
Teaser nr 1 (niemiecki)
nr 2 2009-11-16T11:54:17 https://fwcdn.pl/webv/81/25/18125/z01.18125.4.jpg https://fwcdn.pl/video/f/242/118442/perfume_tlr1_1080p.vp9.1080p.webm

"Pachnidło", adaptacja bestsellerowej powieści Patricka Süskinda, to historia człowieka obdarzonego genialnym węchem. Jean-Baptiste Grenouille (Ben Whishaw), zafascynowany zmysłowym światem aromatów, pragnie stworzyć najpiękniejsze pachnidło na świecie. Z chwilą gdy poznaje zapach kobiety, jego fantazja staje się obsesją. Aby zaspokoić swoje pragnienie, nie zawaha się zostać mordercą.

boxoffice
Patrick Süskind (powieść)
dystrybucja
Gutek Film /MAX-FILM
studio
Castelao Producciones (koprodukcja) / Constantin Film Produktion / Davis-Films / więcej
tytuł oryg.
Perfume: The Story of a Murderer
inne tytuły
Perfume: The Story of a Murderer Miedzynarodowe
Początkowo projektem miał zająć się Ridley Scott.
Początkowo ekranizacją powieści interesowali się sam Martin Scorsese oraz Tim Burton. Podobno, wg autora "Pachnidła", także Stanley Kubrick był zainteresowany zakupem praw do filmu.
Do roli głównej, mordercy Grenouille, początkowo był brany pod uwagę Johnny Depp i Orlando Bloom.
Jean-Baptiste Grenouille to jedna z zarazem najbardziej fascynujących i niepokojących postaci literackich, z jednej strony przyciągając swoimi niezwykłymi zdolnościami węchowymi, paradoksalnie nie posiadając i nie mogąc poczuć swojego własnego zapachu, a z drugiej budząc strach i odrazę, zabijając dla uzyskania idealnego w swojej estetyce... więcej
Przyznam szczerze, że nie wierzyłem w ten film. W momencie, gdy zagłębiałem się w powieść, wiedziałem, że planowana jest jej ekranizacja. Pomysł, by wykorzystać książkę jako kanwę scenariusza, wydał mi się po prostu absurdalny. Literacki pierwowzór to książka, która po prostu pachnie- niesamowite opisy oszałamiają i sprawiają, iż czytelnik czuje... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
Uwaga Spoiler! Ten temat może zawierać treści zdradzające fabułę.

Kwintesencja piękna

ocenił(a) film na 10

To jeden z moich ulubionych filmów. Wszystkie zabiegi jakie zostały użyte i muzyka sprawiają, ze nie
da się go zapomnieć. Fabuła intrygująca i oryginalna. Jednak jest to bardziej wymagający twór o
bardzo specyficznym klimacie, który nie jest w każdym smaku.

Specyficzne, oryginalne i nieprzewidywalne. I jeszcze w niesamowitym klimacie. Naprawdę jest to w jakiś sposób niezwykły film ze znakomitą rolą Bena Whishawa. I jeszcze to zakończenie... Dla miłośników takich filmów, w tym dla mnie to po prostu kultowa produkcja

myślę że spora część zapachów połączona z tym co się dzieje na ekranie mogłaby powodować odruch wymiotny, ale zdecydowanie zwiększyłoby to jakoś wrażeń

Trochę zdziwiła mnie wysoka ocena tego filmu na filmweb, najwyraźniej film ten trafił w gusta wielu odbiorców. To dobrze, jednak nie trafił w moje. Dla mnie sam film był jeszcze znośny aż do zakończenia, które kompletnie go wybiło z jego pierwszej konwencji... Której też w sumie nie jestem w stanie określić. No...