film

ocen
7,2 10 1 7959
7,4 16
ocen krytyków
W małej czeskiej miejscowości odbywa się coroczny Bal Strażaków. Pomimo dokładnych przygotowań nie wszystko idzie zgodnie z planem. więcej mniej
Pali się, moja panno zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Trwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie. "Pali się moja panno" to jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. JestTrwają przygotowania do corocznego Balu Strażaków. W tym roku ma być to szczególna okazja ponieważ Królowa Piękności wybrana w trakcie balu ma wręczyć specjalną nagrodę za długoletnią służbę byłemu przewodniczącemu komitetu strażackiego 86 letniemu Aloizovi Vranie. "Pali się moja panno" to jeden z pierwszych filmów Milosza Formana. Jest to gorzka komedia o ludzkich niedostatkach. Ponieważ wszystko co się dzieje wokół strażackiego balu w podkarkonoskiej wsi na pierwszy rzut oka może się wydać zabawne, nie mniej jednak ogólny wydźwięk pozostaje gorzki.

na podstawie
Václav Šašek (materiały do scenariusza, historia)
dystrybucja
The Fireman's Ball Wielka Brytania
The Firemen's Ball and Lottery USA
The Firemen's Ball USA
Like a House on Fire
Zdjęcia do filmu kręcono w miejscowości Vrchlabí (Czechosłowacja, obecnie Czechy).
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Fajny

ocenił(a) film na 9

Filmy Milosa Formana zazwyczaj są bardzo dobre. Ten również.

Film na pewno wart obejrzenia. Wydaje mi się, że Milosz Forman pod płaszczykiem lekkiej, przyjemnej komedii ukazał mechanizmy działania systemu komunistycznego. W tym zawiera się wielkość tego filmu. Remiza, czy też sala w której odbywa się impreza jest alegorią państwa komunistycznego – źle zarządzanego, źle...

ludźmi w ogóle? Współobywatelami reżysera? (ostatni jego Czeski film).
To nie jest żadna komedia, tylko pole do jakichś strasznie pesymistycznych (i moim zdaniem błędnych) refleksji socjologicznych.
Nie zgadzam się, że ludzie aż tak przypominają bydło (reżyser strasznie chce nam ten kit wcisnąć - świński ryj na...

...czechosłowacki odpowiednik "Rejsu" Marka Piwowskiego. Też jest alegoryczne przeniesienie systemu demokracji ludowej na lokalne środowisko, też są jakieś przaśne konkursy, organizowane i obsadzane przez prostych ludzi, itp.

Czrny Piotruś mnie znudził, Miłość blondynki trochę zaciekawila, ale Pali sie moja panno było już duuużo lepsze :) momantami rozśmieszył (jak kandydatki wychodziły na podium - masakra) momentami zasmucił (żal się robilo niektórych postaci) jednym słowem wywołał jakieś emocje, a to w filmie jest najważniejsze. Brawo!