film

oceny
7,8 10 1 40643
7,8 25
ocen krytyków
Autentyczne wspomnienia Marjane Satrapi, której dzieciństwo przypadło na okres rewolucji islamskiej w Iranie. więcej mniej
Persepolis zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

Cezar
Film zdobył 2 nagrody Cezar, 5 innych nagród oraz 21 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
Animowane traumy
W czasach gdy filmy animowane kojarzą się wyłącznie z infantylnymi produkcjami dla najmłodszych czy... ... czytaj więcej
Persepolis
Zwiastun nr 2 (angielski)
Persepolis
Zwiastun nr 1 (angielski)
nr 2 (angielski) 2009-11-16T12:01:57 https://fwcdn.pl/webv/97/77/19777/z01.19777.4.jpg https://fwcdn.pl/video/f/262/338362/persepolis_tlr2_h1080p.vp9.720p.webm
7 wspaniałych
Ekranizacje komiksów
Jakie są najbardziej udane ekranizacje komiksów? Które powieści graficzne, mangi i obrazkowe serie zyskały nową jakość po przeniesieniu na ekran? Które filmy komiksowe wytrzymają porównanie z rysunkowym pierwowzorem? Sprawdzamy, czy komiks sprawdził się w takich filmach, jak m.in. "Sin City - Miasto grzechu", "Akira" i "Kruk". Przed Wami najlepsze ekranizacje komiksów. Wybiera Jakub Popielecki.  2015-07-19T09:16:50 PT9M46S https://fwcdn.pl/webv/67/48/36748/a1.36748.4.jpg

"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha,"Persepolis" jest pamiętnikiem z dzieciństwa autorki przypadającego na okres rewolucji islamskiej w Iranie. W wyrazistych, czarno-białych rysunkach Satrapi zawarła historię swojego codziennego życia w Teheranie - stolicy Iranu, od momentu gdy miała 6 lat do czasu gdy skończyła 10. W tym czasie doszło do obalenia reżimu Szacha, wyniszczającej wojny z Irakiem i triumfu rewolucji islamskiej. Marjane - inteligentna i wygadana córka oddanych marksistów i wielka wnuczka ostatniego władcy Iranu składa hołd dzieciństwu w szczególny sposób związanemu z historią własnego kraju. Komiks przedstawia niezapomniany obraz codziennego życia w Iranie, pełnego jaskrawych i często zaskakujących sprzeczności pomiędzy życiem rodzinnym a sferą publiczną. Dziecięce spojrzenie Marjane na zdetronizowanych władców, na państwowo usankcjonowane i metodycznie przeprowadzane kary, oraz na bohaterów rewolucji pozwala poznać historię tego fascynującego kraju i jej niezwykłej rodziny. "Persepolis" jest utworem oryginalnym, niezwykle osobistym i wnikliwym politycznie. To z jednej strony opowieść o dorastaniu a z drugiej zaś przypomnienie kosztów, jakie ponoszą ludzie żyjący w czasie wojny w kraju politycznych represji. Pokazuje jak można radzić sobie ze śmiechem i łzami w obliczu tak absurdalnej rzeczywistości oraz - wreszcie, przedstawia nam zniewalającą małą bohaterkę, której po prostu nie można się oprzeć. [post.krakow.pl]

boxoffice
na podstawie
dystrybucja
Gutek Film
studio
2.4.7. Films (przedstawia) / Celluloid Dreams (współudział) / Centre National de la Cinématographie (CNC) (udział) / więcej
tytuł oryg.
inne tytuły
Persepolis Holandia
Persepolis Nowa Zelandia
Persepolis Australia
Persepolis Kanada
Film kręcono od października 2005 r. do kwietnia 2007 r.
Irański rząd wysłał do ambasady francuskiej w Teheranie list wyrażający sprzeciw wobec filmu.
W 2008 roku film był oficjalnym kandydatem Francji do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Obecnie dla prawie każdego widza film animowany powinien pełnić rolę kolorowej, bardzo efektownej pod względem wizualnym, obfitującej w żarty i polski dubbing produkcji, która teoretycznie miałaby bawić zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Nie szukając daleko, wystarczy przywołać tu na myśl całą gamę tego typu produkcji, które od momentu... więcej
W dzisiejszym kinie jest coraz mniej zaskoczeń dla widza, jedyne, czego przybywa, to efekty – film nie musi mieć przekazu, najważniejsza jest dobra zabawa i okulary 3D na nosie. Choć sama lubię się czasem rozerwać, bez zbędnych często morałów, to ten przerost formy nad treścią już mnie męczy. Może dlatego film "Persepolis" zachwycił mnie tak... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Ignorancja

ocenił(a) film na 10

Przerażająca jest ignorancja wyrażona przez niektórych w komentarzach. Ludzie którzy na samo
słowo "komunizm" reagują agresywnie nie powinni w ogóle zabierać się za takie kino. Proponuję
najpierw dobrze zapoznać się z ideologią zanim zaczniecie krytykować film za opiewanie
komunizmu.
Dla mnie film świetny, w...

niestety przegrał z "Ratatuj". No cóż, ludzie wolą bajki. Nie to, żeby film o szczurze nie był fajny, ale to nie ten ciężar gatunkowy, tu mamy kawałek prawdziwej historii. A najlepszy tekst miała babcia: "Ależ wyrosłaś! Niedługo będziesz mogła chwycić pana Boga za jaja" - śmiałam się w głos.

bardzo dobry film

użytkownik usunięty

powinni go puszczzac w szkolach w polsce, moze polacy chodz troche by potrafili spojrzec na historie SWIATA zamaist jedynie Polski

Wolność

ocenił(a) film na 9

To słowo jest na ustach bardzo wielu. Ale mam poczucie, że tak naprawdę niewielu rozumie, czym jest. Nie rozumie, bo gdy ją ma, to nie ceni, nie broni. Oddaje bez mrugnięcia okiem za doraźne korzyści. Persepolis to dla mnie film o wolności utraconej, ale jednocześnie film pokazujący, że każdego dnia, każdym swoim...

i znowu podczas sceny w więzieniu wyłam jak pies