Pokuta (2007)

Atonement

plakat - Pokuta (2007)

opisy filmu

(6)
  • Lato 1935 roku. Trzynastoletnia Briony Tallis z zamożnej angielskiej rodziny jest obiecującą młodą pisarką. Dziewczynka ma nadzieję, że jej kuzynka Lola oraz bliźnięta Jackson i Pierrot zagrają w najnowszej sztuce jej autorstwa, która ma zostać wystawiona podczas rodzinnego zjazdu. Kuzyni są jednak beznadziejnymi aktorami. W chwilach wolnych od pisania, Briony szpieguje syna służącej, Robbie'go Turnera, który romansuje z jej starszą siostrą Cecylią i odkrywa obsceniczny list miłosny, który młody człowiek do niej napisał. Płodna wyobraźnia Briony podsuwa jej coraz to okropniejsze obrazy. Kiedy jej kuzynka Lola zostaje zgwałcona, nasza bohaterka jest pewna, że widziała, jak zrobił to Robbie. Młody człowiek zostaje wtrącony, wbrew protestom Cecylii, do więzienia, a następnie wysłany do Francji, gdzie bierze udział w bitwie pod Dunkierką. Po latach, sprawy między poróżnionymi członkami rodziny powoli się wyjaśniają.

  • Powstały w oparciu o powieść Ian McEwan obraz opowiada historię najgorętszego dnia lata roku 1935. Trzynastoletnia Briony Tallis (Saoirse Ronan),  przypadkiem jest świadkiem jak jej starsza siostra Cecilia (Keira Knightley) nago szuka ochłody w fontannie znajdującej się na terenie wiejskiej posiadłości Tallisów. Dziewczynę obserwuje również Robbie Turner (James McAvoy) - syn zajmującej się domem gospodyni i szkolny kolega Cecylii. Przed końcem dnia życie całej trójki zmieni się na zawsze. Robbie i Cecilia przekroczą granicę, do której wcześniej bali się zbliżyć, a Briony popełni okrutne przestępstwo, z którego konsekwencjami będzie musiała żyć do końca swoich dni.

  • Pewnego upalnego poranka 1935 roku, trzynastoletnia dziewczyna Briony zobaczyła scenę miłosną między swoją siostrą Cecilią a młodym Robbiem. Wyobraźnia dziewczynki podsuwa jej różne interpretacje tego wydarzenia, co prowadzi do tragedii. Rodzina rozbija się, a niewinny człowiek trafia do więzienia. Briony zostaje pielęgniarką, i próbuje zostać pisarką. Zdaje sobie sprawę z wyrządzonego przez siebie zła. Pisarstwo staje się jej pokutą, a kolejne wersje opowieści coraz bardziej przybliżają ją do prawdy owych kilku upalnych poranków.

  • Film jest adaptacją powieści Iana McEwana pt. "Pokuta". Akcja filmu toczy sie 4 lata przed wybuchnięciem II wojny światowej. Mała dziewczynka o imieniu Briony ma bardzo bujną wyobraźnię dzięki, której jej przyszła kariera pisarki jest prawie pewna. Pewnego dnia obserwuje z ukrycia swoją siostrę Cecylię w trakcie stosunku seksualnego z Robbim, który jest synem gospodyni zajmującej się domem. Bujna, dziecięca wyobraźnia podsuwa dziewczynce różne wizje tego wydarzenia. Robbie trafia do więzienia. Wybucha wojna, Briony zostaje pielęgniarką, stawia pierwsze kroki jako pisarka. Kobieta powoli zaczyna sobie zdawać sprawę ze zła, które wyrządziła przed laty... Film podobnie jak i książka porusza wiele tematów którymi są m. in. miłość, wojna, grzech i odkupienie.

  • Akcja filmu "Pokuta" rozgrywa się w Anglii latem roku 1935. Nad światem wisi groźba II wojny światowej, ale młodziutka Briony Tallis (Saoirse Ronan) i jej rodzina żyją bezpiecznie, otoczeni bogactwem w swej olbrzymiej posiadłości. Kiedy cała rodzina zbiera się podczas weekendu, mieszanka męczącego upału i długo skrywanych emocji tworzy w domu dziwnie niepokojącą atmosferę. Briony, początkująca pisarka o wybujałej wyobraźni, nie zawsze dobrze rozumie to, co się wokół niej dzieje. Seria katastrofalnych nieporozumień sprawia, że oskarża Robbiego Turnera (James McAvoy), syna gospodyni i kochanka swojej siostry Cecylii (Keira Knightley) o zbrodnie, której nie popełnił. Oskarżenie niszczy miłość Robbiego i Cecylii i na zawsze zmienia życie wszystkich członków rodziny, a Briony przez całe życie będzie rozpamiętywać wydarzenia tamtego lata.

  • Anglia, lato 1935 roku. 13-letnia Briony Tallis (Saoirse Ronan) mieszka razem ze swoją rodziną w wiktoriańsko-gotyckiej posiadłości w Surrey. Jest dziewczynką z bardzo żywą wyobraźnią. W chwilach wolnych od snucia literackich fantazji podąża śladem syna służącej, Robbiego Turnera (James McAvoy). Pewnego dnia niespodziewanie odkrywa, że przystojniak ma romans z jej starszą siostrą Cecylią (Keira Knightley). Przyłapanie ich na gorącym uczynku w bibliotece jest dla Briony szokiem. Zazdrosna małolata nie akceptuje zaistniałej sytuacji i oskarża Robbiego o zbrodnię, której nie popełnił. Tym samym niszczy życie chłopaka, który trafia do więzienia, a gdy wybucha wojna, zostaje wysłany na front. Drogi jego i Cecylii rozchodzą się. W czasie wojny Briony zostaje pielęgniarką i stawia pierwsze kroki w zawodzie pisarki, który po latach da jej możliwość odpokutowania grzechu popełnionego w dzieciństwie.