Polskie Hollywood nad Pilicą za 100 milionów Euro!

Filmweb / autor: /
https://www.filmweb.pl/news/Polskie+Hollywood+nad+Pilic%C4%85+za+100+milion%C3%B3w+Euro-35604
Do końca 2009 w Nowym Mieście nad Pilicą ma powstać miasteczko filmowe z 10 halami produkcyjnymi. Obiekt, którego budowa pochłonie ok. 100 milionów Euro, ma być konkurencją dla prężnie działających podobnych instytucji w Czechach (Barrandov), Wielkiej Brytanii (Pinewood) i Niemczech (Babelsberg). O chęci jak najszybszego oddania miasteczka w użytkowanie filmowcom zapewniali dziś na spotkaniu z dziennikarzami Agnieszka Odorowicz (PISF), Jacek Bromski (SFP), Minister Obrony Narodowej Aleksander Szczygło, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i Premier Jarosław Kaczyński.


- Film w znacznej mierze buduje świadomość społeczną - komentował decyzję o budowie miasteczka Jarosław Kaczyński. - Ci, którzy podejmują trud kręcenia filmów, bardzo wpływają na naszą rzeczywistość - mówił. Premier zapewnił również, że jego rząd będzie wspierał inne inicjatywy związane ze sztuką.





- Dzięki budowie miasteczka mamy szansę na realizację kilku amerykańskich produkcji rocznie i kilkudziesięciu koprodukcji europejskich - mówiła Agnieszka Odorowicz. Dyrektor PISF zaznaczyła również, że Miasteczko Filmowe - wzorem podobnych obiektów - ma szansę stać się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ludzi chcących na własne oczy zobaczyć filmowe dekoracje i kostiumy.

Miasteczko położone będzie na 467 hektarowym byłym lotnisku wojskowym, którego teren specjalnie na ten cel przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej. Pierwsze starania o stworzenie miasteczka filmowego przedstawiciele polskiej kinematografii rozpoczęli już pod koniec lat 60. Jednak decyzję o realizacji projektu podjął dopiero obecny rząd. Budowa miasteczka sfinansowana zostanie dzięki funduszom strukturalnym z Unii Europejskiej, środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Miasteczko filmowe spełniać będzie przede wszystkim funkcję centrum produkcji filmów fabularnych, dokumentalnych oraz innych utworów audiowizualnych. Na terenie miasteczka powstanie minimum 10 hal produkcyjnych, z których największa będzie mieć powierzchnię prawie 7000 m2. Powstanie tu również Zakład Budowy Dekoracji, stajnia, obiekt dla małych zwierząt, szklarnia, wypożyczalnie kostiumów, broni, pojazdów, rekwizytów i studia castingowe.

Na podpisaniu listu intencyjnego w sprawie budowy miasteczka filmowego obecny był również Andrzej Wajda. Uhonorowany Oscarem reżyser wyraził nadzieję, że z inwestycji tej w największym stopniu skorzystają młodzi twórcy. - Chcąc konkurować w kinie ze światowymi produkcjami muszą mieć odpowiednie warunki do realizacji swoich filmów - mówił Andrzej Wajda. - Wierzę, że miasteczko filmowe pozwoli im na realizację obrazów opowiadających o Polsce i wyzwaniach z jakimi zmierzyć się muszą w dzisiejszych czasach młodzi ludzie.

- Dzięki budowie miasteczka filmowego będziemy w stanie realizować koprodukcje międzynarodowe, które wcześniej omijały Polskę - powiedział Jacek Bromski. - "Opowieści z Narnii", czy superprodukcje hollywoodzkie to wszystkim już znane przykłady olbrzymich zysków, które wydane zostały u naszych sąsiadów. Ale to, że część starej Warszawy, która "grała" w filmie "Pianista" wybudowana musiała zostać w studio Studio Babelsberg koło Berlina jest paradoksem historii. Cieszę się, że wytwórnia w Nowym Mieście nad Pilicą będzie dziełem i własnością całego polskiego środowiska filmowego.





Budowa miasteczka sfinansowana zostanie dzięki funduszom strukturalnym z Unii Europejskiej, środkom Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Województwa Mazowieckiego. Bardzo ważne jest także zaangażowanie Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekaże tereny starego lotniska w Nowym Mieście nad Pilicą. Inicjatorzy projektu liczą także na wsparcie Ministerstwa Gospodarki z programów przeznaczonych na wdrażanie innowacji. Wszystkie szczegółowe informacje na temat struktury finansowania inwestycji przedstawione zostaną do końca roku.

W miasteczku filmowym, które już zostało nazwane polskim Hollywood, produkowane będą filmy fabularne, dokumentalne, ale także reklamowe i seryjne. Stałą pracę w wytwórni znajdzie około 150-200 osób. Natomiast około 1000-1500 będzie dodatkowo zatrudnianych w okresach produkcyjnych. Pierwsze dekoracje, które staną w nowej wytwórni, będą tworzyły scenografię do filmu "Kurier z Warszawy" opowiadającego o Janie Nowaku-Jeziorańskim.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones