Rozpustnik (2004)

The Libertine

plakat - Rozpustnik (2004)

opisy filmu

(6)
 • Wiek XVII nie miał większego literackiego talentu i bardziej bulwersującego skandalisty w jednej osobie. John Wilmot (Johnny Depp), hrabia Rochester, sławę rozpustnika na dworze angielskiego króla, Karola II (John Malkovich), zyskał sobie bluźnierczymi sztukami i życiem pełnym erotycznych i awanturniczych ekscesów.
  "Rozpustnik" to historia ostatnich lat życia największego buntownika czasów przed Jamesem Deanem.

 • Historia Johna Wilmota (Johnny Depp), hrabiego Rochesteru. Słynął on ze skandalicznego trybu życia. Niezadowolony ze swego małżeństwa wdał się w romans z młodą aktorką Elizabeth Barry (Samantha Morton). Pisał też obelżywe sztuki, które ośmieszały króla Karola II (John Malkovich).

 • Film opowiada o losach Johna Wilmonta, hrabiego Rochester. Tytułowy rozpustnik był postacią historyczną, ekscentrycznym artystą tworzącym w czasach króla Karola II (XVII wiek). Niepokorny arystokrata wiedzie hulaszczy żywot, nie ustatkowuje się nawet po tym jak wstępuje w związek małżeński. Pewnego dnia spotyka na swojej drodze początkującą aktorkę, Elizabeth Barry. Burzliwa znajomość wpłynie na przyszłość obydwojga...

 • Nad wiek rozwinięty intelektualnie John, dwunastoletni syn hrabiego Rochester, rozpoczyna naukę w Oksfordzie. Po kilku latach udział w morskich bitwach z Holendrami rozsławia go w Europie jako niezwykle światłego i ... groźnego bluźniercę, a jego niedwuznaczne wiersze i sztuki szokują współczesnych. Sława Johna sięga szczytu, gdy trafia na dwór króla Anglii Karola II.
  Ale nawet tak postępowy król, znany ze swojej tolerancji, pogody ducha i zamiłowania do sztuki, nie jest w stanie pogodzić się z obraźliwymi uwagami i żartami, w jakie obfitują dzieła jego protegowanego pisarza. Do tego dochodzą liczne seksualne ekscesy, porwanie i uwodzenie nastoletniej Elizabeth Malet oraz bezczelna, śmiała krytyka koronowanego mecenasa.
  John trafia do więzienia w Tower. Po wybłaganej u króla łasce bierze ślub ze swoją młodą ofiarą, ale nie zmienia trybu życia pogrążając się w rozpuście, pijaństwie i ... rozpaczy. Jego niepohamowany apetyt na życie przeraża najbliższych, którzy kolejno odsuwają się od niego. Mimo dwudziestu paru lat jest schorowanym wrakiem człowieka bez czci i wiary. Traci wzrok, popada w lekomanię ...

 • Kochał wiele kobiet, naraz. Przesadzał z alkoholem. Pisał nieprzyzwoite teksty. Tytułowy rozpustnik, poeta John Wilmot (Johnny Depp), nie był aniołkiem. Żył w XVII wieku. Pomysł na to jak zdobyć rozgłos, miał jednak całkiem współczesny: urządzał skandale. Jeden za drugim. Wprawdzie w owych czasach nie było kolorowych gazet ani telewizji, ale sposób okazał się skuteczny. Choć nie wszędzie lubiany, Wilmot na pewno było popularny.

 • Johnny Depp wciela się w rolę atrakcyjnego i zuchwałego artysty, który łamał wszystkie reguły i to w chwili, gdy dopiero powstawały zasady rządzące współczesnym światem. Szalone lata 60-te... XVII wieku. Mieszkańcy Londynu byli wówczas świadkami nie tylko wielkiego rozkwitu nauki, sztuki i religii, ale również zawrotnej kariery hrabiego Rochestera. W pierwszych scenach filmu widzowie obserwują entuzjazm ale też wzburzenie wywołane najnowszym dziełem dramatopisarza oraz jego rozpustnym stylem życia. Jako stały gość na dworze króla Karola II i jego osobisty przyjaciel (w roli monarchy dwukrotnie nominowany do Oscara John Malkovich), Wilmot nie stroni od wyszydzania rodziny królewskiej, bezwstydnie oddając się coraz bardziej amoralnym wybrykom.

  (opis dystrybutora)