Walk the Line

plakat - Spacer po linie (2005)

pressbook

O FILMIE

”Był niczym Jan Chrzciciel. Jego głos był głosem
wołającego na puszczy”.

- Bono z zespołu U2 w tekście na okładce płyty
”The Essential Johnny Cash”

W roku 1955 szczupły młody człowiek z gitarą, który kazał się nazywać J.R. Cash wkroczył do biura zdobywającej sobie coraz większą sławę wytwórni płytowej Sun Studio w Memphis. Był to moment, który na zawsze zmienił oblicze amerykańskiej kultury. Dzięki niepowtarzalnego stylowi, charakterystycznemu głosowi i chwytającym za serce piosenkom Cash podbił serca słuchaczy, jak nikt przed nim...
Był to przełomowy dzień w karierze Johnny’ego Casha, pioniera stylu, który po dziś dzień stanowi niewyczerpane źródło inspiracji dla muzyków rocka, country, folku, punka i rapu. Cash przeszedł długą drogę, a w decydującym momencie swego życia i kariery przeobraził się z dążącego do nieuchronnego samozniszczenia gwiazdora muzyki pop w legendarnego ”Faceta w czerni”, który stał się symbolem. Walcząc sam ze sobą odbył ”spacer po linie”, pokonując cienką granicę dzielącą autodestrukcję od odrodzenia.
”Spacer po linie” to porywająca biografia legendy amerykańskiej muzyki, którą zrealizował James Mangold, twórca ”Przerwanej lekcji muzyki” i ”Tożsamości”. Johnny’ego Casha zagrał Joaquin Phoenix (”Gladiator”, ”Znaki), a w rolę June Carter Cash wcieliła się Reese Witherspoon (”Legalna blondynka”, ”Vanity Fair”).
Akcja filmu rozpoczyna się w Arkansas w epoce Wielkiego Kryzysu, ukazując dzieciństwo Casha, syna ubogiego dzierżawcy; jego późniejsze trasy koncertowe z pionierami rock and rolla, wśród których byli Elvis Presley, Roy Orbison i Jerry Lee Lewis oraz niezapomniany koncert w więzieniu Folsom w 1968.
Johnny Cash był najsłynniejszym wokalistą swoich czasów, a u szczytu swej kariery sprzedawał więcej płyt niż Beatlesi. ”Spacer po linie” ukazuje narodziny legendarnego artysty, który pokonał trawiący go gniew, wyniszczający nałóg i pokusę łatwej sławy, stając się bohaterem swego pokolenia. Na zawsze pozostał wierny swemu stylowi, czego dowodem są motywy przewijające się przez całą jego twórczość: śmierć, miłość, zdrada, grzech, nadzieja i wiara.

WPROWADZENIE
GENEZA FILMU: OTO JOHNNY CASH
JOAQUIN PHOENIX JAKO JOHNNY CASH
REESE WITHERSPOON JAKO JUNE CARTER CASH
NA ŻYWO: PIOSENKI JOHNNY’EGO I JUNE CARTER CASH
ROLE DRUGOPLANOWE: RODZINY, KOCHANKI I LEGENDY ROCK AND ROLLA
STRONA WIZUALNA: ŻYCIE W TRASIE Z JOHNNY CASHEM
HISTORIA: ŻYCIE JOHNNY’EGO CASHA I JUNE CARTER
REALIZATORZY
AKTORZY