Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

plakat - Sweeney Todd: Demoniczny golibroda z Fleet Street (2007)

pressbook

O FILMIE

Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street to najnowsze dzieło wizjonera kina, reżysera Tima Burtona (Batman, Charlie i fabryka czekolady) oraz wielokrotnie nominowanego do Oscara i Złotego Globu aktora Johnny?ego Deppa (Charlie i fabryka czekolady oraz trylogia Piraci z Karaibów) ? porywający, ekscytujący i oryginalny thriller, oparty na nagradzanym musicalu znanego kompozytora i tekściarza Stephena Sondheima.
Depp gra Benjamina Barkera, człowieka niesłusznie wtrąconego do więzienia na piętnaście lat i skazanego na deportację do kolonii, któremu udaje się uciec i dostać z powrotem do Londynu. Barker pragnie zemścić się na swoich prześladowcach. Jego obsesyjnie oddaną pomocnicę, panią Nellie Lovett, gra Helena Bonham Carter.
Barker przybiera fałszywe nazwisko i jako Sweeney Todd wraca do swojego starego zakładu fryzjerskiego, który mieści się nad małą piekarnią prowadzoną przez panią Lovett i tam zaczyna snuć plany zemsty na sędzim Turpinie (Alan Rickman), który, z pomocą swojego zbrodniczego zausznika, kościelnego Bamforda (Timothy Spall) skazał go na deportację na podstawie sfabrykowanych dowodów po to, aby następnie uwieść jego ukochaną żonę Lucy (Laura Michelle Kay) oraz zabrać jego córeczkę.
Pani Lovett opowiada Toddowi, że jego żona otruła się po tym, jak sędzia Turpin wykorzystał ją seksualnie. Kiedy konkurujący z Toddem inny fryzjer, ekscentryczny Włoch Pirelli (Sacha Barton Cohen), grozi Sweeneyowi, że wyjawi jego prawdziwą tożsamość, Todd podrzyna mu gardło. Nie wiedząc, jak ukryć ciało, prosi o radę panią Lovett, która wpada na pomysł wykorzystania zbrodniczej działalności Todda, aby uratować swoją podupadającą piekarnię i proponuje, żeby użyć ciała Pirelliego do produkcji farszu do pasztecików.
Tymczasem Sweeney zauważa, że sędzia zwrócił teraz swój miłosny zapał w stronę swojej wychowanicy i zarazem córki Todda, nastoletniej Johanny (Jayne Wisener). Johanna nie może opuszczać domu sędziego, jednak któregoś dnia zwraca na nią uwagę młody marynarz Anthony (Jamie Campbell Bower), który wcześniej na morzu uratował życie Toddowi. Anthony zakochuje się od pierwszego wejrzenia i ślubuje uratować Johannę przed Turpinem oraz ożenić się z nią.
Nowe paszteciki pani Lovett stają się słynne w Londynie, a jej piekarnia odnosi wreszcie finansowy sukces. Wzbogacona pani Lovett zaczyna marzyć o spokojnym życiu w jakiejś nadmorskiej miejscowości, ze Sweeneyem jako mężem i Tobym (Edward Sanders), chłopcem, którym się opiekuje, a który był wcześniej pomocnikiem Pirelliego, jako adoptowanym synem.
Jednak Sweeney myśli tylko o zemście ? i biada każdemu, kto stanie mu na drodze.
Warner Bros. Pictures oraz DreamWorks Pictures prezentują produkcję Parkes/MacDonald oraz Zanuck Company, film Tima Burtona Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street. W rolach głównych występują: Johnny Depp, Helena Bonham Carter, Alan Rickman, Timothy Spall oraz Sacha Baron Cohen. Film w reżyserii Tima Burtona, na podstawie scenariusza Johna Logana, z muzyką i piosenkami autorstwa Stephena Sondheima, w oparciu o wyróżniony nagrodą Tony musical ?Sweeney Todd - demoniczny golibroda z Fleet Street?, autorstwa Stephena Sondheima i Hugh Wheelera, będący adaptacją sztuki ?Sweeney Todd? pióra Christophera Bonda. Producentami filmu są Richard D. Zanuck, Walter Parkes, Laurie MacDonald oraz John Logan. Producentem wykonawczym jest Patrick McCormick. Zdjęcia: Dariusz Wolski, ASC. Scenografia: Dante Ferretti. Montaż: Chris Lebenzon, A.C.E. Kostiumy: Colleen Atwood. Współproducentem filmu jest Katterli Frauenfelder. Muzyka oraz teksty piosenek autorstwa Stephena Sondheima.

PROLOG: OPOWIEŚĆ O SWEEEYU TODDZIE
AKT PIERWSZY: PRACA NAD ADAPTACJĄ "SWEENEYA TODDA" NA DUŻY EKRAN
AKT DRUGI: OBSADA
AKT TRZECI: MUZYKA I PIOSENKI
AKT CZWARTY: TWORZENIE ŚWIATA SWEENEYA
EPILOG
LEGENDA SWEENEYA TODDA
MEDIA I POWIEŚCI ZESZYTOWE
TRADYCJA GRAND GUIGNOL