Terminal (2004)

The Terminal

plakat - Terminal (2004)

opisy filmu

(7)
 • "Terminal" opowiada historię Viktora Navorskiego, pochodzącego z Europy Wschodniej turysty, który chce odwiedzić Nowy Jork. W czasie, gdy Navorski leci do Ameryki, w jego ojczyźnie dochodzi do zamachu stanu. Uwięziony na lotnisku Kennedy'ego, z paszportem znikąd, Viktor nie może legalnie przedostać się na teren Stanów Zjednoczonych i zmuszony jest dniami i nocami koczować w hali tranzytowej terminalu, aż do zakończenia wojny w jego ojczyźnie.
  Z upływem tygodni i miesięcy Viktor odkrywa, że miniaturowy wszechświat terminalu jest skomplikowanym światem, gdzie spotkać można absurd, hojność, ambicję, rozrywkę, szczęśliwy traf, a nawet przeżyć romans z piękną stewardesą o imieniu Amelia. Ale Viktor nadużył już gościnności urzędnika lotniska Franka Dixona, uważającego Viktora za biurokratyczny problem, którego nie jest w stanie kontrolować, za to bardzo chce się go pozbyć.

 • "Terminal" opowiada historię Viktora Navorskiego (Tom Hanks), przybysza z Europy Wschodniej, którego kraj przestaje istnieć, gdy ten jest w drodze do Ameryki. Po wylądowaniu na lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku posiada paszport nieistniejącego kraju i w myśl przepisów nie może wejść na teren USA. Mężczyzna musi żyć w terminalu tak długo, aż wojna w jego kraju się skończy. Viktor stara się dostosować do tej sytuacji - próbuje znaleźć pracę, zdobywa nowych przyjaciół, a także... zakochuje się w stewardesie Amelii (Catherine Zeta-Jones). Równocześnie obserwuje życie na lotnisku, które jest odbiciem naszych zwariowanych i pełnych sprzeczności czasów.

 • Fabuła filmu "Terminal" opiera się na prawdziwej historii człowieka, który przez wiele miesięcy koczował na terenie lotniska, ale z pozoru wygląda ona nieprawdopodobnie. Centralną postacią filmu jest Viktor Navorski ([film=313646]Tom Hanks[/film]), który przylatuje do Nowego Jorku z fikcyjnej Krakozii. Dokładnie w tym samym momencie w jego ojczyźnie dochodzi do puczu wojskowego. Pechowy turysta nagle staje obliczu biurokratycznego absurdu. Jego paszport i wiza przestają być ważne, nie może więc ani wjechać na teren Stanów Zjednoczonych, ani też wrócić do domu. Otrzymuje tylko niechętnie przyzwolenie władz imigracyjnych na przebywanie na terenie lotniska do czasu rozwiązania kryzysu politycznego.

 • Viktor Navorski, pochodzący z małej wioski w Krakozji, gdzieś w Europie Wschodniej, postanawia pojechać do Nowego Jorku. W czasie, gdy leci do Ameryki, w jego ojczyźnie dochodzi do zamachu stanu. Kiedy ląduje na lotnisku Kennedy'ego odkrywa, że stał się jego ofiarą - stracił tożsamość.
  Z paszportem znikąd nie może legalnie przedostać sie na teren Stanów Zjednoczonych ani wrócic do ojczyzny. Zostaje uwięziony na lotnisku i zmuszony jest koczować w hali tranzystowej terminalu. Chce go opuścić, gdy mu pozwolą i jest skłonny zaczekać, aż mu pozwolą.
  Ale pobyt w terminalu przedłuża się i Viktor musi się w nim jakos zadomowić. Z upływem tygodni i miesięcy odkrywa, że miniaturowy wszechświat terminalu jest skomplikowanym światem, gdzie sptkać można absurd, hojność, ambicję i rozrywkę.Viktor nie tylko układa sobie w nim życie, ale nawiązuje nowe przyjaźnie.
  W jego zyciu pojawia się Amelia - stewardesa linii lotniczych United Airlines - nie mająca szczęścia w miłości. Nawet, gdy ktoś ją skrzywdzi, ona wciąz wierzy, że wszystko skończy sie dobrze. Kiedy poznaje Viktora, opowiada mu o tym, co się dzieje w jej życiu. Bardzo potrzebuje kogoś, kto jej wysłucha, a on słuchać potrafi.
  Nieoczekiwanie Viktor znajduje wroga w osobie urzędnika lotniska Franka Dixona, który na początku naprawdę chciał mu pomóc. Ale gdy ciągła obecność Viktora zaczyna zagrażać jego karierze, zwłaszcza teraz, gdy ma szanse objąć posadę, o jakiej zawsze marzył, Dixon zrobi wszystko, by pozbyć się z lotniska niechcianego gościa w szlafroku.

 • Viktor Navorski (Tom Hanks) przybył na krótko z rodzinnej Krakozji do Nowego Jorku, gdzie ma do wypełnienia misję - ostatnią wolę swojego ojca. Podczas tej podróży w jego ojczyźnie zachodzą poważne zmiany.

  Po wylądowaniu na nowojorskim lotnisku dowiaduje się, że w Krakozji doszło do zamachu stanu. Victor jest w sytuacji patowej: ma nieważny paszport, bo kraj, z którego pochodzi przestał formalnie istnieć, a obsługa lotniska, ignorując absurdalność sytuacji, nie chce go wpuścić z powrotem do miasta. Sytuację komplikuje fakt, że mężczyzna nie zna ani słowa po angielsku. Victor nie poddaje się jednak, postanawia po prostu przeczekać. Wykonywał w życiu różne prace i potrafi poradzić sobie w każdych warunkach. Terminal staje się jego drugim domem. Zaczyna nawet nieformalnie dorabiać jako "złota rączka". Ale nie wszystkim to się podoba. Dyrektor terminalu Frank Dixon (Stanley Tucci) stara się za wszelką cenę pozbyć intruza. Pewnego dnia Victor przypadkowo poznaje stewardesę Amelię Warren (Catherine Zeta-Jones). Atrakcyjna 30-latka ma pogmatwane życie uczuciowe. Nie od razu zwraca uwagę na niepozornego obcokrajowca, ale stopniowo między dwojgiem samotników rodzi się nić sympatii.

  Scenarzystów filmu "Terminal" - podobnie jak francusko-hiszpańskiego "Tombés du ciel" Philippe'a Lioreta - zainspirowała prawdziwa historia irańskiego uchodźcy Merhana Nasseri, który w 1988 roku okupował terminal lotniska Charlesa de Gaulle'a pod Paryżem.

 • Laureat Nagrody Akademii, reżyser Steven Spielberg, dwukrotny zdobywca Nagrody Akademii Tom Hanks oraz zdobywczyni Oscara Catherine Zeta-Jones tworzą razem wspaniałą, cieszącą się uznaniem widzów i krytyków komedię.
  Kiedy Viktor Navorski (Hanks) przylatuje na lotnisko JFK w Nowym Jorku, zostaje niefortunnie uwikłany w gąszcz biurokratycznych przepisów, które nie pozwalają mu na powrót do domu, ani na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Uwięziony na lotnisku, w skomplikowanym i niezrozumiałym dla niego świecie, Viktor nawiązuje przyjaźnie, znajduje pracę, wdaje się w romans i ... naprawdę odkrywa Amerykę.

 • Kiedy Viktor Navorski (Hanks) przylatuje na lotnisko JFK w Nowym Jorku, zostaje niefortunnie uwikłany w gąszcz biurokratycznych przepisów, które nie pozwalają mu na powrót do domu, ani na wjazd do Stanów Zjednoczonych. Uwięziony na lotnisku, w skomplikowanym i niezrozumiałym dla niego świecie, Viktor nawiązuje przyjaźnie, znajduje pracę, wdaje się w romans i ... naprawdę odkrywa Amerykę.