Trzynastka (2003)

Thirteen

plakat - Trzynastka (2003)

opisy filmu

(9)
  • Trzynastoletnia Tracy (Evan Rachel Wood) jest wzorową uczennicą, która nie sprawia żadnych kłopotów wychowawczych. Wszystko zmienia się od momentu, kiedy dziewczyna zaprzyjaźnia się z Evie (Nikki Reed), najbardziej popularną i najładniejszą dziewczyną w szkole. Evie pokazuje Tracy świat narkotyków i lekkomyślnego nastoletniego buntu. Zmiana środowiska oraz stylu życia wywołuje szereg konfliktów pomiędzy Tracy a jej matką, nauczycielami i starymi przyjaciółmi.

  • Tracy (Evan Rachel Wood) ma trzynaście lat, mieszka w Los Angeles i jest wzorową uczennicą. Ma normalne życie oraz zwyczajną rodzinę. Ale poznaje Evie (Nikki Reed). Tak jak ona chce być wyluzowaną nastolatką znającą uroki imprez. W Los Angeles oznacza to jedno - kontakt z narkotykami i alkoholem. Tracy wchodzi w świat przesycony seksem, rozpustą i... przemocą. Matka chce jej pomóc, ale czy nie jest na to już za późno?

  • Grzeczna, piątkowa, trzynastoletnia uczennica Tracy, poznaje Evie, szkolną diablicę. Panna imponuje jej pod każdym względem: jest seksowna, wygadana i przez to lubiana. Tracy postanawia ją naśladować. Dzięki Evie dowiaduje się co to jest seks, narkotyki oraz drobna przestępczość. Kłopoty wiszą w powietrzu, a na to, żeby cofnąć czas, jest już za późno...

  • Tracy jest zwyczajną nastolatką, która pragnie zdobyć popularność i być zaakceptowaną przez innych. Kiedy zaprzyjaźnia się z Evie, najpopularniejszą dziewczyną w szkole, jej życie zmienia się diametralnie! Zrywa kontakty z przyjaciółmi, przestaje szanować matkę. Poznaje świat alkoholu, narkotyków i seksu. Ale czy takie życie jest doskonałe?

  • "Trzynastka" to wnikliwy, odważny i przejmujący obraz trudnego i burzliwego życia współczesnych nastolatek, ze wszystkich stron atakowanych przez media radzące jak być wspaniałymi, atrakcyjnymi i jednocześnie oryginalnymi. Dla 13-letniej Tracy (Evan Rachel Wood) dobrze ułożonej, spokojnej, piątkowej uczennicy poznanie Evie (Nikki Reed) najpopularniejszej dziewczyny w szkole jest jak objawienie. Lubiana, atrakcyjna i otwarcie snobistyczna Evie uosabia wszystko to, do czego zaczyna niespodziewanie dążyć Tracey. Evie wciąga Tracy do świata seksu, narkotyków i drobnej przestępczości.

  • Tracy (Evan Rachel Wood) jest wzorową córką i uczennicą. Gdy w szkole uwagę zwraca na nią najbardziej ceniona dziewczyna, Evie (Nikki Reed), nastolatka jest w siódmym niebie. Pragnie się zmienić i być jak ona: seksowna, odważna i wygadana. Zaczyna kraść, a także, by przypodobać się koleżance, przekłuwa język i pępek. Wkracza w niezależny świat narkotyków oraz seksu, nie umie przełamać się i skończyć z nałogami. W końcu, gdy Evie opuszcza miasto, Tracy dostaje szansę. Ale czy nie za późno?

  • Trzynastoletnia Tracy (Evan Rachel Wood) jest wzorową córką i uczennicą. Jej życie zmienią się od momentu, gdy poznaje Evie (Nikki Reed) - najbardziej popularną i najładniejszą dziewczynę w szkole. Evie zamieszkuje u Tracy i wprowadza ją na drogę narkotyków, alkoholu, seksu oraz pokazuje, co oznacza bunt. Ta nagła zmiana powoduje wiele konfliktów pomiędzy Tracy a jej matką, dawnymi przyjaciółkami i nauczycielami.

  • Trzynastoletnia Tracy przeżywa rozstanie rodziców. Znudzona swoim nudnym życiem pragnie zaprzyjaźnić się ze szkolną sex-bombą: Evie. Nowy wizerunek wymaga nakładu, więc dotychczas przyzwoita i obowiązkowa Tracy zaczyna kraść, pić alkohol, brać narkotyki, okłamywać matkę, uprawiać seks. Bez zgody matki przebija pępek i język, zaczyna wyzywająco się ubierać. Kiedy ma gorszy humor okalecza się żyletką. W ciągu tych 4 miesięcy całkowicie traci szacunek do samej siebie i ludzi, którzy ją szanowali! Matka Tracy jest zdruzgotana nowym stylem bycia córki i popada w kryzys. Rozpoczyna nieudolną walkę o Tracy, chcę ją uwolnić zanim będzie za późno.

  • Można stwierdzić, że Melanie (Holly Hunter) jest szczęściarą. Wychowanie córki Tracy (Evan Rachel Wood) nie sprawia jej większych problemów, gdyż jest to dziewczynka grzeczna i porządna. Przykłada się do nauki i pomaga w domu. Jednak gdy idzie do nowej szkoły, nie chce już być tą grzeczną. Imponują jej nastolatki ubrane w skąpe ciuchy, z tatuażami i kolczykami w rożnych miejscach ciała. Postanawia sobie, że będzie taka jak one, rozrywkowa i wyluzowana. Za wszelką cenę chce przypodobać się Evie (Nikki Reed), najpopularniejszej dziewczynie w szkole. W końcu jej się to udaje i wkracza w świat kradzieży, narkotyków, alkoholu i seksu...