Vabank (1981)

plakat - Vabank (1981)

opisy filmu

(4)
  • Debiut fabularny Juliusza Machulskiego. Film łączy elementy czystego kryminału spod znaku Alfreda Hitchcocka ze stylizacją retro. Akcja toczy się w scenerii warszawskiej w latach trzydziestych. Doświadczony kasiarz Kwinto (Jan Machulski) opuszcza właśnie więzienie i obmyśla zemstę na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku, który przed laty namówił go na włamanie, a następnie zadenuncjował policji.

  • Warszawa, lata trzydzieste XX w. Henryk Kwinto (Jan Machulski), doświadczony kasiarz, a w wolnych chwilach muzyk, mści się na Kramerze (Leonard Pietraszak), właścicielu banku. Przed laty bankier brał udział w prowokacji, dzięki której policja aresztowała Kwintę. Kramer odpowiedzialny jest też za śmierć jego przyjaciela. Kwinto organizuje napad na bank Kramera.

  • Warszawa, lata 30. XX w. Kasiarz Henryk Kwinto (Jan Machulski) wychodzi z więzienia. Dawny wspólnik, bankier Kramer (Leonard Pietraszak), który go zdradził, proponuje mu pokaźne odszkodowanie. Kwinto odwiedza Martę (Ewa Szykulska) żonę swego wieloletniego przyjaciela i dowiaduje się od niej, że Tadeusz nie żyje, a do jego śmierci przyczynił się właśnie Kramer. Rozwścieczony Kwinto obmyśla wyrafinowaną zemstę. Kontaktuje się z gangsterami Moksem (Jacek Chmielnik) i Nutą (Krzysztof Kiersznowski), pozyskuje do współpracy także Duńczyka (Witold Pyrkosz) - specjalistę od bankowych systemów alarmowych. Kramer usiłuje wyeliminować przeciwnika z gry, jednak plan Kwinty jest niezwykle przebiegły.

  • Legenda złodziejskiego półświatka Warszawy lat 30. - kasiarz Henryk Kwinto (Jan Machulski) wychodzi na wolność po sześciu latach więzienia. Planuje zemstę na bogatym dyrektorze banku Kramerze (Leonard Pietraszak), który przyczynił się do wsadzenia go za kratki i pomógł jego najlepszemu przyjacielowi w przeniesieniu się na tamten świat.
    Wraz z Moksem (Jacek Chmielnik) i Nutą (Krzysztof Kiersznowski) - dwoma młodymi złodziejaszkami, których dotychczasowe "doświadczenie zawodowe" ogranicza się do napadu na sklep jubilerski, a także ze swoim starym przyjacielem Duńczykiem (Witold Pyrkosz) - mistrzem od rozpracowywania wszelkiego rodzaju alarmów decyduje się napaść na bank, którego dyrektorem jest Kramer i tak pokierować całą kradzieżą, żeby dyrektor został uznany za winnego. W realizacji misternego planu panom pomaga piękna Natalia (Elżbieta Zającówna), która w wieczór, kiedy dochodzi do napadu, w sprytny sposób pozbawia Kramera alibi...

multimedia
pozostałe