film

ocen
6,0 10 1 48088
5,7 17
ocen krytyków
W kontaktach dwóch skłóconych sąsiadów pośredniczy Papkin, zubożały szlachcic, skrycie kochający Klarę, bratanicę jednego z nich, która jednak darzy uczuciem innego, również nieosiągalnego kandydata. więcej mniej
Zemsta zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Polaków portret własny
Kiedy ponad rok temu Andrzej Wajda ogłosił, że zamierza zekranizować "Zemstę" odniosłem się do tego pomysłu... ... czytaj więcej
false
Marcin Kamiński
Zwiastun nr 1
nr 1 2009-11-16T11:27:11 https://fwcdn.pl/webv/21/98/12198/z01.12198.4.jpg https://fwcdn.pl/video/32253/zwzemsta_2.360p.mp4

Tę historię zna chyba każdy, kto uczęszczał do szkoły podstawowej: Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku ze znienawidzonym Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną (głównie z uwagi na jej majątek). Świadom swoich braków, Cześnik wzywa na pomoc Papkina, podającego się za pożeracza serc niewieścich i wielkiegoTę historię zna chyba każdy, kto uczęszczał do szkoły podstawowej: Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku ze znienawidzonym Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną (głównie z uwagi na jej majątek). Świadom swoich braków, Cześnik wzywa na pomoc Papkina, podającego się za pożeracza serc niewieścich i wielkiego bohatera, a w rzeczywistości będącego tchórzem i pyszałkiem. To zresztą nie jedyny wątek dramatu - równie istotna dla intrygi jest również miłość Klary (bratanicy Cześnika) i Wacława (syna Milczka).

na podstawie
dystrybucja
Vision Film Distribution
studio
Arkafilm (produkcja wykonawcza) / Telewizja Polska
tytuł oryg.
inne tytuły
The Revenge USA
Papkina początkowo miał zagrać Cezary Pazura. Innym z kandydatów był Wojciech Pszoniak. Angaż ostatecznie otrzymał Roman Polański. Reżyser Andrzej Wajda chciał też obsadzić Pazurę w małej roli murarza, jednak ten propozycję odrzucił.
O rolę Podstoliny ubiegały się m.in. Grażyna Szapołowska, Ewa Kasprzyk i Ewa Ziętek. Ostatecznie jednak angaż ten otrzymała Katarzyna Figura.
Jerzy Stuhr odrzucił rolę Cześnika Macieja Raptusiewicza z powodu konfliktu terminów.
Z "Zemsty" pochodzi wiele kultowych obecnie scen. Oczywiście najbardziej zabawny jest fragment, w którym Cześnik pisał list. Humor filmu jest (nie oszukujmy się) dość przestarzały, a wiele żartów chociaż bawiło w XIX wieku, to obecnie może co najwyżej wywołać uśmiech. Mimo to w obrazie znajduje się wiele doprowadzających do śmiechu momentów. więcej
Reżyserem i autorem scenariusza filmu "Zemsta" na podstawie dramatu Aleksandra Fredry jest Andrzej Wajda . Cześnik Raptusiewcz, mieszkający po sąsiedzku w tym samym zamku ze znienawidzonym przez siebie Rejentem Milczkiem, pragnie ożenić się z owdowiałą Podstoliną. Świadom niedoskonałości swej urody i braku ogłady towarzyskiej, prosi wezwanego na... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Czy was to śmieszy?

ocenił(a) film na 5

Wg mojej polonistki (mówię tu o książce, film jest na niej oparty, więc chyba humor ten sam)
miałem przy czytaniu/oglądaniu ryczeć ze śmiechu. Problem w tym, że bardziej śmieszy mnie
poradnik ''Obudź w sobie olbrzyma'' Anthonego Robbinnsa (swoją drogą polecam). Książka
nawet fajna, film już trochę gorszy.

Ta z 2002, czy 1956 roku? http://www.filmweb.pl/film/Zemsta-1956-11988

Myślę że Polański trochę "na siłę" w tej roli zagrał.

gorszy od Zemsty

ocenił(a) film na 7

z 1956 r. ale całkiem niezły i dobrze wstrzelony Romcio Polański w rolę Papkina. Szkoda, że nie ma tu tak atrakcyjnej kobiety jak Beata Tyszkiewicz ze :starej: Zemsty. A robi tam duże wrażenie.

tytuł/link/cokolwiek....nigdzie nie mogę znaleźć.