PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=459918}
6,3 5 335
ocen
6,3 10 1 5335
4,2 4
oceny krytyków
Świadectwo
powrót do forum filmu Świadectwo

Papież nie był "wielki"

użytkownik usunięty

Czytałem książkę, widziałem film - i nie zmieniłem zdania: JPII nie był taki "wielki" jak go malują. Moim zdaniem był bardzo przeciętnym Polakiem, który miał dobrą retorykę. To jego "gadanie" sprawiało, że robił wokól siebie wiele szumu. A nasza kultura masowa uwielbia robic dużo szumu... o nic.
Kto czytał choćby jedną encyklike tego człowieka, ten wie o czym mówię. Forma góruje nad treścia niemal w każdym zdaniu. Pustosłowie do kwadratu. To przykre, że jako Polacy nie mamy światu więcej do zaoferowania. Mamy przecież wiele świetnych głów w nauce i sztuce - ale nie: JPII oczywiście musi rządzić. Ale widzę, że ludziom się już powoli nudzi ta postać. I dobrze. W tym sensie ten film jest mimowolnie bardzo dobry: jest pusty jak ten człowiek, o którym daje "świadectwo".
Najbardziej irytujące w tej postaci było jednak ta mania wielkości, która kryła się za teatralnymi gestami pokory. Myślał, że paroma miłymi i prostymi gestami nawróci ludzi. A ludzie po prostu bawili się tym teatrem i sensacją. No i ten konserwatyzm w sprawach seksualności - bez komentarza.
Tytuł tego filmu jednak mimo wszystko dobrze pasuje (znów mimowolnie): JPII dał naprawdę "świadectwo" temu, że przed Kościołem jeszcze dłuuuuuuga droga... do cywilizacji zachodniej. Ale trzeba przecież być dobrej myśli i nie tracić nadziei. Memento;)
Pozdrawiam serdecznie

Droga do cywilizacji zachodniej??? Właśnie to ślepe dążenie do tej cywilizacji sprawiło, że mamy w Polsce obecną sytuację - chaos, ciągłe spory i szeroko rozwinięty konsumpcjonizm. Ludzie widzą w kulturze zachodniej pewien ideał, jakim w rzeczywistości nie jest. Jan Paweł II jest WIELKI, nie dlatego że potrafił się bardzo dobrze wysławiać, czy pisać poprawnie pod względem formy, ale dlatego że pokazał światu, jak należy kochać człowieka, żyć zgodnie z nauką Chrystusa, a co najważniejsze nauczył ludzi przebaczać.

użytkownik usunięty
aneczkaq

Ty widzisz chaos i konsumpcję a ja widzę kulturę, która się wreszcie wyzwala z porządku klerykalnego oraz widzę ludzi, którzy nie przejmują się nakazami patriarchalnego, homofobicznego i ksenofobicznego Boga. Ludzie wreszcie widzą, że Chrystus był tylko człowiekiem (który na swoje czasy był być może "postępowy" - ale też nic więcej). A co do wybaczania: Kościół w historii narobił tyle zła, że takie patetyczne nauczania przebaczania ma w tym przypadku bardzo gorzki przysmak. Dodajmy jeszcze, że to właśnie katolicy się w naszym kraju codziennie popisują swoją niechęcią do przebaczania (np. byłym komunistom) oraz pasją dyskryminowania (antysemityzm, homofobia). JPII był co najwyżej "wielkim" pomyleńcem, od którego nasza kultura powinna się w przyszłości plecami odwrócić. Ja jestem skłonny ludziom wybaczać (choć oczywiście nie wszystko, gdyż byłoby to czysta hipokryzja). Nie potrzebuję do tego "nauki" takich pseudo-cezarów jak papież. Jestem pewny, że Ty również tego nie potrzebujesz. Pozdrawiam.

Trochę pokory człowieczku przed największym Polakiem ostatniego stulecia.Wiem,że piszę w ciemno,bo ćwoka usunęli i dobrze,ale musiałem się wywnętrznić.....

ocenił(a) film na 10
german1

Po ostatnim poscie tego usunietego goscia mozna wywnioskowac ze jest poprostu ateista stad te jego negatywne nastawienie do JP 2

ocenił(a) film na 4
Lipiniorz25

Ateista = przeciwnik JP2?

ocenił(a) film na 10
nikike

No katolik to napewno nie byl....

ocenił(a) film na 4
Lipiniorz25

No tak.

ocenił(a) film na 8

A Ty to kto : święty, boski, niepojęty znalazł się.

co można odpowiedzieć na takie coś... Dążenie do cywilizacji zachodniej niszczy miłość i życie... W holandii kościoły zamienia się na burdele gdzie homoseksualiści mogą urządzać swoje orgie, legalizacja narkotyków, legalizacja związków homoseksualnych, legalizacja aborcji, in vitro dla każdego...To nie jest Demokracja, to nie jest miłość, to nie jest życie. Zawsze mylimy pojęcia, uogólniamy, wrzućmy wszystko do jednego worka i Idzmy slepo za zachodem! Jeśli ktoś tak myśli i daje argumenty typu "Na zachodzie jest tak i siak" to ta osoba jest już dla mnie stracona i nie ma szans na merytoryczną rozmowę. (Nie mówie żeby się nie wzorować na zachodzie w przypadku chociaż umów o prace - rozdzielmy te tematy) Dodatkowo nie wiem skąd w polakach ta nienawiść aby każdemu Wielkiemu Polakowi umniejszać jego zasług, oraz szczuć nieprawdziwe teorię. Autor pierwszego postu podaje się na encyklikę i sprawia wrażenie swoim stylem jakoby je czytał, w co po treści całego postu bardzo ale to bardzo powątpiewam.

Jeśli ktoś chce być ateistą ok. Ale skończmy wreszcie tą wojnę na forach, obrzucanie się błotem. Oraz filmiki na youtube o ktorych nie chce wspominać (to co widziałem było okrutne i nie do pojęcia) .

vrubson

Powiem ci skąd to sie bierze - 60 lat płukania głów przez "Komunę" ..na dodatek w zasadzie całą Polską - PRAWDZIWĄ - inteligencje wybito z polecania Hitlera i Stalina ..kto zostaje .... morze małych głupich pustych ograniczonych debili i malutki odsetek tzw normalnych w miarę przyzwoitych ludzi kierujących się jakimiś zasadami opierających swoje wypowiedzi na faktach - bazując na języku logiki.

vrubson

Prawda. Jakieś 15 lat temu nie miałem pojęcia, o co temu człowiekowi chodzi z tą "cywilizacją śmierci", przecież Zachód taki wspaniały . Dzisiaj rozumiem to określenie aż za dobrze i kiedy samo się nasuwa, łapię się na tym, że przecież Jan Paweł II ukuł ten termin przede mną. Cywilizacja łacińska spływa dzisiaj rynsztokiem.

i to już kolejna, chyba milionowa prowokacja internetowego chwasta, czasami wydaję mi się, że jesteście jedną osobą

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones