PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=255462}
6,8 2 137
ocen
6,8 10 1 2137
6,8 4
oceny krytyków
Świteź
powrót do forum filmu Świteź

W Rosji funkcjonuje bardzo podobna legenda o mieście Kiteź niedaleko Niżnego Nowogrodu które zagrożone atakiem armii Batu Chana skryło się pod falami jeziora. W 1907 roku Mikołaj Rimski-Korsakow na podstawie wspomnianej legendy napisał operę ”Legenda Niewidzialnego miasta Kiteź”. Następnie w 1971 roku zrobiono animację „Bitwa pod Kierżańcem” skupiającą się na fragmencie wspomnianej opery, tytułowej bitwie poprzedzającej zatopienie grodu. Sam moment zatopienia także jest pokazany choć w bardzo skrótowej i symbolicznej formie. Najpewniej ze względu na ograniczenia techniczne epoki. Co najciekawsze animację wykonano przy użyciu skanów zabytkowych ikon.

Tak więc 40 lat temu (!!!) wykonano animację o prawie identycznej tematyce i w niemal identycznej technice ale bez pomocy komputerów i tylko przy wykorzystaniu oryginalnych obrazów które trudniej dopasować do akcji niż pseudozabytkowe malowidła wyprodukowane na potrzeby filmu „Świteź”

Poniżej link do filmu

http://www.youtube.com/watch?v=ImWs7hTBdZY&context=C4e73290ADvjVQa1PpcFOlvkUjCSL mKu8PaN_nXndenUBGZq5K7XI=

zarptak

Ciekawe, na ile opera pokrywa się z wersją Mickiewicza(jednak wcześniejszą) oraz innymi legendami, o zatopionych miastach. Bo to nie pierwszy archetyp dotyczący podwodnych miast. Ten drugi dotyczy miast utopionych nie przez miłosierdzie, a za karę.
Obejrzę oba i pomyślę :)

zarptak

hm tak, "Bitwa pod Kierżeńcem" i "Świteź" wizualnie są prawie identyczne. Polak za bardzo się zainspirował, oj za bardzo.
i "Świteź" 4 nominacje, 1 nagroda, "Bitwa..." 1 nagroda (1972 - Zagreb World Festival of Animated Films)...

ocenił(a) film na 4
zarptak

Korsakow zżynał z Mickiewicza. Kiteź to przerobiona Świteź.

zarptak

Wychodzi na to, że odgrzewanym kotletem w tym przypadku jest "Kiteź" a nie "Świteź". Nie wiem w którym roku powstał "Świteź", ale jeśli dzieło Korsakowa powstało w 1907 roku a sam Mickiewicz żył w latach 1798-1855 to wynika z tego jasno, że "Świteź" powstał na długo przed "Kiteziem".

HlTMAN

Świteź została pomieszczona i ukazała się drukiem wraz z innymi balladami w 1822 w takim mało znanym tomie, który się nazywał "Ballady i romanse".....
Pozdrawiam szczególnie ludzi ze średnim wykształceniem ;)

ocenił(a) film na 5
tisoc

O ile dobrze pamiętam, to Świteź powstała na przełomie lat 1820-1821 (tak zapisane jest pod tekstem ballady). Nie wyklucza to jednak, że faktycznie ukazała się drukiem w 1822; nie sprawdzałem.

pejot_21

Tak jest, a mówi to filolog polski we własnej osobie, bardzo mi przykro ......

ocenił(a) film na 5
tisoc

Dlaczego zaraz przykro? Przecież ja się nie spieram o rok wydania.
HITMAN napisał, że nie wie "w którym roku POWSTAŁ "Świteź", Ty napisałeś tylko, w którym roku ballada ukazała się drukiem, ja sprecyzowałem więc, że ballada POWSTAŁA na przełomie lat 1820-1821. Podałem poprawną datę? Chyba podałem, choć z pamięci. Dopisałem tylko, że nie sprawdzałem roku wydania. Ale i tak to wszystko nie jest w tej dyskusji istotne, ważniejsze jest to, że mickiewiczowska "Świteź" powstała znacznie wcześniej, niż korsakowska "Kiteź" oraz to, że animacja "Świteź" jest chyba bardziej adaptacją Korsakowa, a nie Mickiewicza, jak napisano w opisie filmu.

pejot_21

Piszesz że nie sprawdzałeś więc ja piszę że nie musisz bo wiem co piszę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones