PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=345833}

Życie przed oczami

The Life Before Her Eyes
6,6 7 833
oceny
6,6 10 1 7833
Życie przed oczami
powrót do forum filmu Życie przed oczami

Moja mama dziś oglądała ze mną ten film i go nie zrozumiała. Cały czas była przekonana że Dianna przeżyła tą strzelaninę i że ma jakieś majaki jest chora psychicznie bo wyobraża sobie rzeczy których nie ma ( np scena z kochanką męża) potem mojej mamie zaczęło się wszystko gmatwać a jak na końcu Dianna zginęła to moja mama stwierdziła że film dziwny

Mi się wydaje że film jest dobry. Ogólnie chodziło o to że Dianna i Amanda to 2 najlepsze przyjaciółki, zostały one wystawione na próbę poprzez strzelaninę w szkolę i przymus wyboru która z nich ma zginąć. Amanda postanowiła poświęcić siebie a Dianna bała się śmierci( zresztą jak każdy z Nas) i nie chciała umierać więc się zawahała Gdy napastnik zapytał ją kto ma umrzeć ona jakby stanęła w miejscu, zastanowiła się i " życie przeleciało jej przed oczami" widzimy zarówno przyszłość jak i przeszłość Dianny. Przypomina jej się wszystko jaka była, że nie była dobrą osobą, była pogubiona, poroniła, miała złego chłopaka, paliła, ćpała, była przez innych postrzegana "dzi**ą" i tak na dobrą sprawę tylko Amanda ją wspierała była zawsze przy niej, uczyła ją jeździć, pomagała jej w nauce, były najlepszymi przyjaciółkami. Przypominała też sobie momenty jak Amanda mówiła że będzie miała męża i dzieci, jaką Amanda jest dobrą i ciepłą osobą. Potem DIanna wyobraziła sobie swoje dorosłe życie, nie było one usłane różami, mąż z którym się nie rozumiała, niesforne dziecko, które jej nie znosiło, ona sama była wrakiem człowieka, w pracy nikt jej nie doceniał, a ona nie mogła sobie poradzić z wyrzutami sumienia odnośnie "śmierci" przyjaciółki. Wtedy doszła do wniosku że tak naprawdę nic dobrego jej nie spotka w przyszłości, że nie ma większych ambicji, planów, że jest nie kochana, że będzie taka jak swoja matka i wtedy też wiedziała że życie jej koleżanki jest więcej warte od jej życia, koleżanka jest inną osobą uczciwą, pomocną, wierzącą, ciepłą, na pewno będzie miała kochającego męża i dzieci i da ludziom o wiele więcej niż Dianna miałaby do zaoferowanie. Jednym słowem postawiła na szali swoje życie i życie przyjaciółki jednak życie przyjaciółki było ważniejsze więc na samym końcu powiedziała do napastnika " Zabij mnie!" i ją zabił, a jej przyjaciółka ocalała

alunia_kiss

Oczywiście Maureen nie Amanda imiona mi się pomyliły

ocenił(a) film na 10
alunia_kiss

Interpretacja jak najbardziej dobra ;) w filmie jest cala masa symboli, które na koncu filmu pomagają zrozumieć ze to Diana nie żyje, warto obejrzec film jeszcze raz bo ja za pierwszym razem po prostu nie byłam w stanie wszystkiego wyłapac czy też poprawnie zinterpretowac, inaczej jest gdy już zna się zakonczenie i ogólne przesłanie filmu.

Starrlight

Ja oglądałam go 2 razy. pierwszy raz kilka miesięcy wcześniej. Moja mama kompletnie była że tak powiem "rozłożona na łopatki" po tym filmie, zdezorientowana, cały czas myślała że wie o co chodzi a okazało się że jednak nie wie. Stwierdziła też że przed oczami przelatuje przeszłość człowieka a nikt nie myśli jak to by było gdyby, nie rozumiała też motywów których nie było czyli np. w przyszłości Dianna widzi męża z kochanką a potem się okazuje że jej jednak nie miał. W sumie film przez dłuższy okres można ( jeżeli nie zna się zakończenia) odebrać tak że Maureen zginęła, Dianna ma wyrzuty sumienia z którymi nie może sobie poradzić, jest chora psychicznie, zaczyna mieć urojenia, ( dziecko którego nie ma, kochanka męża itp) i dopiero ostatnia scena chyba wyjaśnia cały film czyli to że umiera Dianna.

ocenił(a) film na 10
alunia_kiss

Ja co najmniej 5 razy, ten film mnie jakoś magnetyzuje ;)
Tak jak napisałas ponoc przed śmiercią człowiekowi przelatuje całe życie, tutaj we filmie jest jedna kluczowa scena, pod koniec filmu bodajże jest pokazane jak Diana była na wykładzie tego profesora (który jej się podobał) i on tam powiedział niezwykle ważne zdanie obejmujące cały film: 'najważniejsze jest zebysmy potrafili wyobrazić siebie w przyszłosci, kim mozemy być' na pewno coś przekręciłam ale powinnas kojarzyc ;) no i własnie juz to plus jak zaczniemy kojarzyc inne wydarzenia czy symbole wtedy wszystko się wyjaśnia.
Dziecka by nie było bo Diana usuneła ciąże, a 'kochanką' męża była ona.. Wtedy na ulicy zobaczyła siebie, ja gdy oglądalam film pierwszy raz własnie wtedy się rozpłakałam, jeszcze mama dopowiedziała (bo oglądała juz wcześniej) że to nie było jej życie bo to ona wtedy zgineła.
Nie no film genialny, tylko trzeba go dobrze zrozumieć i przeanalizować poszczególne sceny.
I tak zgadzam się że tez podobnie przypuszczalam gdy zaczeły się dziac te wszystkie niepokojącerzeczy, że Diane tak dręczy sumienie i zaczyna dostawac na głowę, koniec i powrót do paru scen dopiero daje odpowiedz.
Jeszcze przypomniałam sobie jak dorosła Diana mówi 'nie zasługuje na to' - ona wiedziała że zle robi, nie szanowała siebie i zle się z tym czuła, obawiała się dorosłosci i tego jak potoczy się jej życie no a z drugiej strony chciała dziecka, przecież nawet wybrala imię, podziwiała tego profesora zaimponował jej wiedzą i tym całym podejsciem do życia wlasnie.

ocenił(a) film na 9
alunia_kiss

na poczatku filmu jest fajny myk - po pierwszej scenie pojawia sie napis " rok pozniej ", gdzie wlasnie toczy sie cala strzelanka, natomiast gdy pokazuja dorosla Diane nic nie pisza ile lat minelo :P

ocenił(a) film na 10
zel89

Tak to tez powinno dawac do myslenia, bo we wszystkich filmach jest zawsze informacja po jakim czasie rozgrywa się dalsza fabuła.
Juz jak drugi raz się ogląda to widzi sie ile istotnych rzeczy się omineło, bo nabierają one zupełnie innego znaczenia gdy juz zna się zakonczenie ;)

ocenił(a) film na 8
alunia_kiss

Spotkałam się też z inną interpretacją.
Diana zgodziła się by Michael zabił jej przyjaciółkę. Przeżyła, a zmarła dopiero jako dorosła osoba pod kołami samochodu i to wtedy życie jej miga przed oczami. W myślach "zmienia" swoją przeszłość, wybierając jednak siebie do zabicia, bo gnębią ją wyrzuty sumienia.
Co o tym sądzicie?

Ale obstawiam że jednak Diana naprawdę zginęła podczas strzelaniny.

Sighma

Ja właśnie teraz obejrzałam i dzięki za wyjaśnienie
Tak mają właśnie osoby z depresją, które próbują odebrać sobie życie. I myślę że nie powinny oglądać tego filmu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones