PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4956}

Życzenie śmierci

Death Wish
7,2 10 317
ocen
7,2 10 1 10317
7,0 6
ocen krytyków
Życzenie śmierci
powrót do forum filmu Życzenie śmierci

„Życzenie śmierci” jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych filmów lat siedemdziesiątych. Wielu dziennikarzy zarzucało tej produkcji faszyzm i propagowanie przemocy, odzywały się również głosy mówiące, iż jest to zwyczajny film propagandowy wyprodukowany na zlecenie skrajnie prawicowych polityków oraz powiązanych z nimi wytwórców broni. Społeczeństwo jednak po raz kolejny zawiodło oczekiwania zawodowych krytyków i „Życzenie Śmierci” odniosło kolosalny sukces kasowy, a grający główną rolę Charles Bronson awansował do pierwszej ligi amerykańskich aktorów. Należy także wspomnieć o bardzo dobrej muzyce Herbie’go Hancocka oraz o zdjęciach. Bronson jest tutaj herosem w „starym stylu”. Nie pręży przed kamerą napompowanych na siłowni mięśni, ani nie rzuca żarcikami.

Fragment, w który Barack Obama i Oprah Winfrey wściekli by się na producentów filmu :)

Cytat z rozmowy na balu:


Jakiś facet do babki mówi o P. Kersey:
"Facet jest rasistą, zauważyłaś, że w większości zabija czarnych.

Babka na to:
"Co ty pleciesz przecież jest więcej czarnych rabusiów niż białych!
Mielibyśmy zwiększyć ilość białych przestępców dla rasowej równości? :)"

Lekkie zaoranie rasowej równości. Lewaki płaczą :(

Już wiem dlaczego ten film bardzo nie podobał się środowisku Afroamerykanów, demokratów i przeciwników broni. Z czarnych zrobili w większości samych rabusiów i bandytów. Stężenie zbirów na milimetr taśmy filmowej przekracza wszelkie normy a filmowy Nowy Jork przypomina raczej wielkie getto niż realnie istniejącą metropolię.

Dodatkowo, w pewnym momencie główny bohater odwiedza Arizonę, gdzie każdy chodzi z pistoletem, a cały stan przypomina Rajski Eden, gdzie wszyscy mieszkańcy są szczęśliwi, bezpieczni i uczciwi. Potem, gdy Kersey wraca do plugawego Nowego Jorku i zaczyna mordować przestępców błyskawicznie staje się bohaterem całego miasta. Nawet policjanci mimo, że domyślają się jego tożsamości to darzą Kerseya pewnym szacunkiem i skrycie mu zazdroszczą.

Głównym przesłaniem filmu jest łatwiejszy dostęp do broni, nie wiem jak wy pewnie zaraz posypią się komentarze, że broń nie powinna być dostępna dla pełnoletnich obywateli, ale w obecnych czasach kryzysu, migracji ludności z państw bliskiego wschodu i Afryki, w tym potencjalnych terrorystów, dla Polaków przydałaby się możliwość jej posiadania. Każdy powinien mieć możliwość bronienia siebie i rodziny przed przestępczością i ewentualną światową zawieruchą. Bo nie dane nam jest żyć wolnymi wiecznie, bo wojna prędzej czy później może wybuchnąć.

ocenił(a) film na 8
Man_of_Steel

Prawo do posiadania broni to prędzej przejaw wolności niż jego brak. Wszelkie totalitaryzmy w historii odbierały obywatelom broń bo ta w rękach obywateli to zagrożenie dla władzy. Lewactwo zawsze będzie przeciw, ale nie wezmą pod uwagę tego, że zakaz posiadania broni obejmuje tylko uczciwych, bezbronnych obywateli. Przestępcy zawsze załatwią broń i będą mieli nad zwykłym człowiekiem przewage. Powinni uczynić to jednym z głównych motywów remake'a z Brucem Willisem.

Pawuloniasty

Jak ktoś ma mózg, a nie wypraną ideologią gąbkę to patrzy w statystyki i widzi prostą zależność. Łatwy dostęp do broni = dużo morderstw, wypadków, samobójstw z jej użyciem. USA = 34 tys. zgonów, Niemcy = 168. Liczba ludności tylko 4 krotnie mniejsza w przypadku Niemiec. Podobne statystyki powtarzają się w innych cywilizowanych państwach UE, w tym Polsce na szczęście. Powiedzmy sobie szczerze, typowy zwolennik dostępu do broni to niedojrzały palant z małym wackiem, któremu broń ma dodać pewności siebie. Przestańcie do tego dorabiać sztuczne argumenty.

ocenił(a) film na 8
marekskiba

Jak ktoś ma mózg to wie, że kraj krajowi nierówny. W Szwajcarii mimo dużego dostępu do broni przestępczość jest niewielka. Wszyscy znamy specyfikę USA, mieszanina kulturowa, popkulturowa papka zamiast mózgu - nic dziwnego, że przestępczość jest tam taka, a nie inna. Nie wrzucaj wszystkich do jednego wora.

ocenił(a) film na 8
Pawuloniasty

Dokladnie, jezeli ktos chce kupic bron, jest rejestrowany a bron ma numery seryjne. Ktory przestepca bedzie z takiej korzystal? Przestepcy biora bron z nielegalnych zrodel, bez numerow seryjnych. Apropo Arizony - raju, popatrzmy na Texas gdzie przecietny mieszkaniec ma jedna bron maszynowa i dwie krotkie- jest to jeden z najbezpieczniejszych stanow!

Bruce_Lee

Nie znam dokładnych liczb, ale Teksas jest bardzo bezpieczny jeśli chodzi o włamania (z wiadomych powodów zdarzają się bardzo rzadko). Z drugiej strony odnotowuje się tam jedną z najwyższych (albo i najwyższą) liczbę przypadkowych postrzeleń na świecie.

marekskiba

"typowy zwolennik dostępu do broni to niedojrzały palant z małym wackiem, któremu broń ma dodać pewności siebie"
To jest właśnie sztuczny argument.

ocenił(a) film na 8
Jack_Holborn15

Hahahaha, jeszcze gość mówił o wypranej ideologią gąbce zamiast mózgu i patrzeniu na statystyki. Szkoda, że nie potrafi interpretować tych statystyk i myśli, że ma mózg. :D Przynajmniej pośmiać się można, jak błazna z siebie robi.

ocenił(a) film na 9
ZiD0

Nie wiem, jakimi kryteriami chce mierzyć pan marekskiba mojego wacka, ale jeśli chodzi o broń palną to ja jestem tego zdania, żeby wprowadzić karę śmierci za morderstwo, a potem dać każdemu Polakowi prawo do posiadania pistoletu, rewolweru, czy choćby kałasznikowa, którym zresztą poprzedniego lata miałem przyjemność strzelać na strzelnicy. Gdyby któryś z sąsiadów, jak Ukraińcy, czy Litwini wiedzieli, że każda polska kobieta wraca z pracy z biura i po prysznicu szoruje swojego Glocka, nikomu by nie przyszło do głowy, aby polskie kobiety gwałcić i mordować, tak jak to było na Wołyniu w 1943 roku. To jest naprawdę przyjemność, bo masz w ręku śmiercionośne narzędzie, a strzela się do jakiejś tektury 100 metrów od ciebie. Gdy się weźmie taką broń w rękę, czuje się w ręku ODPOWIEDZIALNOŚĆ.
W czasach PRL nie wolno było mieć nawet wiatrówki bez pozwolenia. Od bodajże 2003 roku wiatrówki są legalne i tak, niechcący, przypomniałem sobie o tym parę lat temu. Kupiłem taką chińską wiatróweczkę za 99 Złotych, teraz to jest rupieć, ale jeszcze z 30 metrów puszkę po piwie przestrzeli:-) To jest 4,5 mm, ale kumpel patrząc na mnie się podjarał i kupił sobie dużo droższą, 5,5 mm.
Dlaczego to piszę? Bo nikt z nas nawet nie pomyślał, żeby w siebie celować nawet z wiatrówki, z której też można zabić człowieka. Po prostu jest zasada: to jest broń, a nie zabawka. I zasrany urzędnik nie powinien mieć nic do powiedzenia. Ja powinienem mieć prawo zastukać do Twoich drzwi, a Ty mieć prawo mając Glocka w ręku pytać, po co przybyszu przyszedłeś?:-)

ocenił(a) film na 9
JackHolborn

Ale do osób nasączonych TVN-em czy Polsratem a nawet TVP te oczywistości nie dotrą.
Każdy człowiek, który nie ma żółtych papierów powinien sobie móc kupić broń palną jak się kupuje płytki do glazury.

ocenił(a) film na 8
JackHolborn

Amen bracie.

JackHolborn

Żółtych papierów nie ma wielu psychicznych niebezpiecznych ludzi np. ci z elit. Z kolei ci co mają je są często niegroźni, ludzie nękani przez matki w dzieciństwie, niedoceniani, zdesperowani - albo nieradzący sobie w okrutnym społeczeństwie czy niechętnej rodzinie - oni dostają papiery szybko ale gdyby dostali broń to nikomu nie zrobiliby krzywdy. Najwyżej swojej oprawczyni. Ale to chyba nieźle.

ocenił(a) film na 8
JackHolborn

No, niestety. W Systemie nie ma tak łatwo i logicznie, będąc przez niego trzymanym za mordę.

ocenił(a) film na 10
ZiD0

No niestety... co racja to racja

Man_of_Steel

Podobał mi się Twój wpis, ale jest jedno "ale". Otóż ja tego filmu (podobnie jak i "Brudnego Harry'ego") nigdy nie postrzegałem w kategoriach ukrytego apelu o łatwiejszy dostęp do broni, ale zawsze traktowałem je jako chęć zwrócenia uwagi na skutki coraz większej liberalizacji prawa karnego, które jest cały czas prawem, ale w coraz mniejszym stopniu sprawiedliwością. Widzowie swoimi pieniędzmi wydanymi w kinach i entuzjastycznym przyjęciem "Życzenia" podpisali się pod tą tezą. Uznali, że film oddaje ich odczucia, i że w głębi duszy marzy im się taki samotny bohater, co wyczyści ich miasta z ludzkiego robactwa, które się mnoży jak szczury, gdy deratyzacyjna funkcja państwa (na które łożą swoje zarobione podatki) gdzieś zanika w wyniku bzdur o humanizmie i prawach człowieka wylęgłych we łbach lewicowych intelektualistów.

Jack_Holborn15

I to według mnie jest właśnie przesłaniem. Prawo nie radzi sobie z prawdziwymi przestępcami bo oni znają je dobrze, wiedzą jego bezradność i śmieją się w twarz ofiarom. A dodam już od siebie - prawo całkiem skutecznie ściga i utrudnia funkcjonowanie tych co są nieszkodliwi ale łamią jakiś durny absurdalny przepis. Takim sprawiedliwym mścicielem na pewno niejeden chce być i wielu takiego potrzebuje tylko pod jednym warunkiem, że "prawo" by na niego przymknęło oko.

Man_of_Steel

Że też komuś się chce wymyślać takie głupoty na temat zwykłego filmu sensacyjnego. Zwykłemu filmowi zaraz trzeba dorabiać polityczną mordę.. Po co? Ja go po prostu lubię i nie interesuje mnie ilu jest w nim czarnych, ile broni, gdzie jest raj, a gdzie piekło. Jak ktoś jest rasistą, to dzieli ludzi na białych i czarnych i wszędzie będzie liczył, ilu jest tych a ilu tamtych. W Polsce na uczelniach jest jeden czarny na kilka tysięcy białych,. To dopiero musi być rasizm. Ja dzielę na dobrych i złych bez względu na kolor skóry. Mogli by w tym filmie być sami czerwoni bandyci labo sami żółci. Nie robiło by mi to różnicy. Zwrócił bym uwagę dopiero jak by byli sami zieloni :D

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
Man_of_Steel

No ej, jestem lewakiem, a film mi się podobał! Pozdrawiam!

Man_of_Steel

Autorowi tych wypocin bozia rozum dawno zabrala. Wyrazy wspolczucia.

ocenił(a) film na 8
sankt1910

Bardzo dobrze napisał, ale widzę że to tobie brak rozumu i logicznego myślenia. Mogę ci postawić diagnozę - przewlekłe zlewaczenie mózgu.

Calvera81

Mama wie, ze bierzesz dopalacze prawacka amebo?

ocenił(a) film na 8
sankt1910

Lewus, jak zostanie skrytykowany, to od razu zarzuca komuś bycie prawakiem. Ale ty jesteś nudny i przewidywalny. Choć nie trawię komuchów i skrajnej lewicy, tak daleko mi do prawicy jaką sobie we łbie wymyśliłeś. Zresztą będę jeszcze się tu tłumaczył jakiemuś leszczowi. Idź lepiej z chłopakiem na spacer.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones