PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1458}

2001: Odyseja kosmiczna

2001: A Space Odyssey
7,7 139 758
ocen
7,7 10 1 139758
8,8 47
ocen krytyków
2001: Odyseja kosmiczna
powrót do forum filmu 2001: Odyseja kosmiczna
użytkownik usunięty
yoziom666

film

yoziom666

Książka została zainspirowana filmem, to dość rzadkie w przemyśle filmowym, ale Kubrick był tak inspirującą postacią, z tak świeżymi pomysłami w głowie, że raczej nie sposób było zamknąć tej Kubrickowskiej epopei w dwugodzinnej opowieści.
Dlatego tak jak poprzednik, polecam zacząć od filmów.

Mahone93

tę Kubrickową epopeję*

ocenił(a) film na 8
yoziom666

Osobiście polecam książkę, sama od niej zaczęłam. Bohaterowie są w niej lepiej przedstawieni oraz wyjaśnia o wiele więcej niż film (jak to książka zresztą), przez co - przynajmniej jak było w moim przypadku - miałam mniej momentów zdezorientowania niż gdybym pewnie wpierw obejrzała film.

ocenił(a) film na 10
yoziom666

Film a książka to mimo wszystko dwa różne klimaty. Szczerze przyznam, że końcówka filmu stała się dla mnie o wiele bardziej zrozumiała po przeczytaniu wersji papierowej.

ocenił(a) film na 10
yoziom666

Polecam książkę, a najlepiej wszystkie cztery.

yoziom666

Zdecydowanie książkę. Po prostu wszystko w filmie staje się bardziej zrozumiałe

ocenił(a) film na 10
yoziom666

Jeżeli chodzi o zrozumiałość, interpretacje, to chyba książka nie ma prawa czegokolwiek rozjaśniać. Skoro powstała później niż film i nie napisał jej Kubrick (ani Kubrick i Clarke) lecz sam Clarke, to wydaje się, że jest to osobna i niezależna całość.

ocenił(a) film na 8
nameless_5

Dwa cytaty z Wikipedii i opisu książki:

"2001: Odyseja kosmiczna (ang. 2001: A Space Odyssey) – powieść Arthura C. Clarke'a, która powstała w wyniku współpracy z Stanleyem Kubrickiem nad scenariuszem do amerykańskiego fantastycznonaukowego filmu fabularnego 2001: Odyseja kosmiczna w reżyserii Kubricka."

"Odyseja kosmiczna 2001 to najsłynniejsza powieść tego autora. Napisał ją w 1968 roku zachęcony niebywałym sukcesem filmu w reżyserii Stanleya Kubricka. Książka powstała na podstawie scenariusza; którego osnową była z kolei nowela Clarke′a Posterunek."

Obie te informacje są zresztą zawarte nawet na Filmwebie, więc nie, nie masz racji, oba te dzieła są ze sobą ściśle powiązane.

ocenił(a) film na 10
torhan

Wiem o tym. Także w związku z cytatami, które przytoczyłeś: chodzi mi o to, że książka może podsuwać jakąś interpretacje, może coś sugerować ale nie powinno się tego traktować w ten sposób, że tłumaczy ona sam film. Ewentualnie mogłoby tak być w sytuacji. gdy Kubrick powiedziałby: "Książka Clarke'a tłumaczy mój film, dopowiada wątki, które w filmie pozostają niedopowiedziane". Tego chyba nigdy nie powiedział, a sam pomysł, jakoby miał powiedzieć, wydaje się raczej paradoksalny.

yoziom666

Ja po obejrzeniu filmu, bez przeczytania recenzji paru recenzji nie do końca wszystko zrozumiałem

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones