PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=754623}

6 dni

6 Days
6,1 8 950
ocen
6,1 10 1 8950
6 dni
powrót do forum filmu 6 dni

Film przedstawi wydarzenia z roku 80-tego, kiedy to terroryści z Demokratycznego Frontu Rewolucyjnego Wyzwolenia Arabistanu zajęli ambasadę Iranu w Londynie biorąc zakładników i żądając uwolnienia swoich towarzyszy z Irańskich więzień. Operacja odbicia ambasady przez brytyjski SAS znana jako "Operacja Nimrod" przeszła do historii jako jedna z najlepiej przeprowadzony operacji antyterrorystycznych.
Sam film jest OK, ale w temacie bardziej podobał mi się choćby Francuski "Assault" opisujący historię odbicia samolotu Airbus A300 w Marsylii przez żandarmów z GIGN w 1994 roku. W "6 Days" trochę spłycono wszystkie wątki, od po prostu przedstawili w sposób fabularny to, co było już nie raz zrobione w różnych innych telewizyjnych dokumentach. Poza tym z jakiegoś powodu (poprawność polityczna??) przywódca terrorystów pokazany jest od bardziej ludzkiej strony, jakby starano się uzasadnić jego motywy itp... kiedy to inne źródła podają, że był on zwykłym islamskim bandytą, podczas całego zamachu osobą najmniej zrównoważoną.....

ocenił(a) film na 5
dewille

W sumie muszę się zgodzić. O ile film jest nieźle zrobiony technicznie i trzyma w napięciu, to fakty są lekko ale istotnie zmanipulowane, czego dowiedziałem się po seansie czytając wpis na wiki o operacji Nimrod. No i niestety są zmanipulowane w taki sposób aby wzbudzić współczucie i zrozumienie dla działań terrorystów. Niestety wygląda to trochę jak objawy syndromu sztokholmskiego.

ocenił(a) film na 4
dewille

Nawet bym ostrzej powiedział, że film generyczny do bólu. Realizacja marna, ogólnie Netflix takie skromne robi teraz filmy, co to się w 3 lokacjach dzieją i radźcie sobie aktorzy. No i wybielanie oraz ogólnie takie słabe opowiadanie, tak naprawdę mało co wiadomo prywatnie o jakimkolwiek z bohaterów. Taki dobry komisarz policji ten Mark Strong, co to się przejmuje losem terrorystów i jest mu przykro, że ich wybili... Ogólnie nuda i sztampa i lewactwo. Nie warto oglądać.

Roy_v_beck

od tej poprawności politycznej w zachodnich produkcjach to już się powoli rzygać chce....
Napisałem gdzieś, że produkcje filmowe Netflixa w porównaniu do ichniejszych seriali wypadają bardzo słabo, to zarzucono mi, że Netflix nie zajmuje się produkcją a tylko zleca itp... Nie wiem jak to się rozgrywa na poziomie produkcyjnym, ale jak by nie było, skoro się firmuje coś marką Netflix to powinno to do czegoś zobowiązywać - właśnie biorąc pod uwagę ich kapitalne seriale. Nawet jeśli tego nie produkują tylko kupują gotowy produkt a Netflix jest tylko cyfrowym dystrybutorem (choć wątpię, żeby to była kwestia tylko i wyłącznie dystrybucji) to i tak właśnie ze względu na renomę, powinni celować tylko w najlepsze produkcje. A szczerze mówiąc filmy Netflix są marne

Roy_v_beck

popieram 100%

ocenił(a) film na 5
dewille

Dwie kwestie:
1. "przywódca terrorystów pokazany jest od bardziej ludzkiej strony, [...] źródła podają, że był on zwykłym islamskim bandytą, "
Jakie źródła? Jestem bardzo ciekawy, bo zważywszy na motywy, czas w którym to się działo i organizację, która ataku dokonała to nic z islamizmem nie miało tam wspólnego. To był arabski nacjonalizm, bardzo daleki od islamizmu, a wręcz czasami go zwalczający.
2. Jeśli mówimy o poprawności politycznej to można tu podnieść kwestie wybielania działań władz brytyjskich. Była możliwość rozwiązania konfliktu bez ofiar, a oni dążyli do rozwiązania siłowego od samego początku. W głębokim poważaniu mieli (i mają nadal), że te organizacje walczyły o autonomię z rewolucyjnymi władzami Iranu, które ochoczo do dziś uciskają nie tylko ich, ale i całe społeczeństwo irańskie... Kontekst polityczny jest tu bardzo ważny, a został - tak przez twórców filmu, jak i przez Ciebie - całkowicie pominięty. Nie pochwalam działań terrorystycznych, ale w takim filmie fajnie by było choć trochę pokazać motywy działania, a nie jedynie szturm SAS.

ocenił(a) film na 6
vahu_waw

2. To niech sobie walczą o autonomię, ale nie trzeba wtedy wyrzynać ludzi w obcym państwie i jeszcze żądać, żeby to państwo wymusiło na innym wypuszczenie więźniów - idioci.

ocenił(a) film na 5
ukaniulz

Z takim trybem myślenia, a raczej z taką ignorancją np. Polska byłaby od kilkuset lat częścią Rosji, Niemiec i czegoś co zostałoby po Austro-Węgrach, a Ty kolego mówiłbyś po rosyjsku. Nie masz pojęcia o polityce, historii i stosunkach międzynarodowych to lepiej skup się na kinematografii i nie wchodź w takie dyskusje.

ocenił(a) film na 6
vahu_waw

Tak, dlatego właśnie musielibyśmy najechać obce państwo, wziąć zakładników i żądać okupu - mylisz pojęcia. A tak poza tym, to nie musisz się wywyższać. Nie odpisuj już, bo nie mam zamiaru z Tobą dyskutować.

ocenił(a) film na 5
ukaniulz

Dzięki za pozwolenie :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones