PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=239166}

Aż poleje się krew

There Will Be Blood
7,7 90 803
oceny
7,7 10 1 90803
8,7 41
ocen krytyków
Aż poleje się krew
powrót do forum filmu Aż poleje się krew

Paul Dano

ocenił(a) film na 9

nie wiem czy było to już gdzieś omawiane na tym forum, ale Paul Dano gra chyba w tym filmie dwie postacie: Paula Sundaya, który przychodzi do Daniela żeby powiedzieć mu o ropie naftowej na polu swego ojca i Eli Sundaya. czy jest to przypadek czy bardziej zagmatwana sprawa? (w końcu okazuje się potem, że Daniel także w rzeczywistości nie ma brata)

ocenił(a) film na 7
kilgoretrout_

Kwestia interpretacji, ani razu w filmie nie pojawili się we dwóch. Może jestem za bardzo czepliwy, ale wg mnie byli tą samą osobą - w ostatniej scenie Eli nalewa 3 szklanki z whiskey i 2 bierze dla siebie (jedna dla niego druga dla Paula). Film jednak nie podobał mi się aż tak bardzo, żebym miał go analizować kawałek po kawałku, bo całkiem prawdopodobne, że jakiś detal w wyglądzie/ubiorze jednoznacznie określa ilu ich było. Tego że brat Daniela nie żyje nie mieszałbym w to.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 9
Miczal

ale co w takim razie ma to oznaczać?

ocenił(a) film na 7
kilgoretrout_

Co najwyżej to, że Eli/Paul był chory psychicznie.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 9
Miczal

to dlaczego Plainview nie zauważył tego, że Paul i Eli to dwie różne osoby?

kilgoretrout_

jak nie zauwazyl jak zauwazyl ogladnij dokladnie albo chociaz koncowke!!!!!!!!

ocenił(a) film na 7
Syrinx

Tak, mówił wtedy, że Paul ma mały interes, ale jednak Daniel potrafił kłamać kiedy było trzeba - w tym samym dialogu mówił że dał jego bratu od ręki dużo więcej kasy niż w rzeczywistości (nie pamiętam dokładnie ile, ale było to w tysiącach), mówił że zacznie wiercić w jakimś polu by po chwili powiedzieć, że nie ma tam ropy. Jak powiedziałem wcześniej jest to kwestia interpretacji, Daniel mógł kłamać zwyczajnie po to żeby ostatecznie zgnębić Elia i wydobyć z niego to że Paul i on są jedną osobą lub gdyby byli innymi ludźmi tylko w celu zbesztania Eli. Tak czy inaczej, Eli ucierpiał :D
Pozdrawiam!

Miczal

nie ! na poczatku koles przyszedl i mowil ze ma na ime paul! pozniej u tej rodzinki przyszedl eli i widacbylo ze dopiero poznal daniela a ten sie dziwil czemu koles go nie poznaje (daniel nei wiedzial ze to blizniacy)! w dodatku paul mowil ze ma brata siory i matke z ojca! jak daniel doszedl do domu to byl tylko 1 chlopak czyli Eli (ludzie przeciez kiedys tez miano blizniakow) nie rouzmiem w czym problem! nastepne jak eli dostal po ryju to rzucił sie na ojca i winil go za to ze puscil paula do daniela po kase widac wscieklosc ze pewnie paul nie wrocil do nich ! w dodatku daniel na koncu mowil ze paul zalozyl mala firme i ze dal 10tys faktycznie nie bylo to pokazane ale przeciez w filmie nie musza wszystkie tego typu rzeczy byc wyłożone kawa na lawe wiec mozliwe iz jak sie daniel dowiedzial ze ropa jest jednak tam to sie pozniej spotkal z paulem itp . sadze ze bylo tak jak napisalem!:) to nawet w 99% widac z tego co sie dzieje w filmie! to jest nawet ciekawsze bo jeden z braci odszedl od fanatycznej rodziny i to porazka dal nich ze poszedl robic pieniadze i opuscil boga stad tez taka zlosc eli na ojca wtedy! a eli zostal zgubiony rpzez fanatyzm i chciwość ! dlatego daniel mowil ze paul to wybraniec boga bo sie dorobil i ma stabiulny biznes jak daniel co wtedy bylo wyznacznikiem jestes bogaty to dlatego ze bog cie kocha itp swoja droga boski film obejrzałem go 2 razy z rzędu !!!M A G I A !!!!!!

ocenił(a) film na 7
Syrinx

Oczywiście że kiedyś byli bliźniacy, ale chodzi o to, że nie możesz mieć pewności co do tego czy byli różnymi osobami, bo nigdy nie pojawili się razem na ekranie ani na zdjęciach (o ile dobrze kojarzę). W dodatku zarówno Paul jak i Eli wiedzieli o ropie i nikt inny w rodzinie, także obaj byli inteligentni i nieustępliwi - takie same zachowania, a nikt oprócz Elia i Daniela (który dowiedział się od Paula o 2gim bracie) nie mówił o Paulu, więc mógł być alter ego Elia. Jesteś gotowy uwierzyć, że zatwardziały nafciarz który zabił człowieka, narażał wielu ludzi na niebezpieczeństwo i był "festiwalem" chamskich zachowań mógł dać wielokrotnie więcej kasy człowiekowi któremu już raz zapłacił, a nie dopuszczasz możliwości, że Eli i Paul byli tą samą osobą?
Jeszcze raz to powtórzę - kwestia interpretacji

Miczal

no twoja interpretacja jest na mase nad wyraz przeciez ojciec wiedzial o paulu przypomnij sobie scene w domu po tym jak eli dostal po ryjku mowie ogladalme ten film 2 razy z rzedu i raczej pola do takich interpretacji jak twoja nie ma wiele! ps a po co mieliby mowic o paulu a nie musial zaplacic wiecje wystarzy ze pod konic nasciemnial eliemu ze zaplacil paulowi wiecej itp predzej mozna miec pewnosc ze tam byl brat blizniak niz ze to byla jedna postac!!! jeszcze raz scena chociazby spotkania eliego z danielem widac ze daniel poznaje kolesia a eli jakby pierwszy raz widzial goscia w dodaktu ojciec wiedzialz e tam ropa i jak pual mowil tez jego wujek mowil ze tam ropa zawsze byla! ! ! za pierwsyz razem faktycznie wydawalo mi sie dziwne to i zachowania raz "paula" raz eliego i myslalme ze to ta sama postac ale juz od sceny rzucenia sie na ojca widac by;o ze tam byl brat blizniak ktory odszedl od rodziny !!! zapomnialem wtedy jak paul mowil ze ma brata siostry itp a jak juz 2gi raz oghladalme to jzu bylo wiadome co i jak ze tam byl brat blizniak ktory mial isc po daniela ale zwiną kase i poszedł w swiat stad ta scena przy stole i obwinianie starego ze wyslalm paula a ten anwet nei wrocil (dół dla rodzinki) itp :) pozdro

ocenił(a) film na 7
Syrinx

Jasne, ale za każdym razem mógł "aktorzyć" :D, to nie pierwszy raz kiedy w tym filmie ktoś by kłamał. A propos pierwszego spotkania z Eliem - Daniel nie ujawnił informacji że to Paul mu coś powiedział bo najzwyczajniej w świecie nie miał w tym żadnej korzyści (zarówno jeżeli byli jedną bądź różnymi osobami). Brak dowodów tożsamości i potwierdzenia przez jakiegokolwiek innego niż Elia członka rodziny, że Paul istnieje daje jednak sporo pola do popisu.

Z ciekawości wróciłem do sceny przy stole, bo myślałem, że coś mi umknęło - jednak nie, tylko Eli mówi o Paulu w momencie rzucenia się na ojca, tamten jest tylko przygwożdżony do ziemi i przerażony, nie mówi wtedy nic.

Po raz kolejny - kwestia interpretacji. Nie chce mi się dalej dyskutować, bo jak wcześniej powiedział - film, poza świetnym Danielem Day-Lewisem, aż tak bardzo mnie nie urzekł.

Pozdrawiam!

Miczal

a to skzoda bo mnie film oczarował zdjeciami/ montażem/ muzyką / doborem plenerów/ ogólnie fabuła itp dodac nalezy dobry dźwięk i jakośc brazu widać ze nie robil tego jakis młokos ale koleś który umie czerpać ze zdobyczy kinematografii dlatego poza swietną historią mamy też perfekcje wykonania to czym "film" jest sam w sobie czyli zbiorem zdjęć i dzwiekiem ! tak czy siak za same zdjecia/muzyke i Day -lewisa dabym 10/10 :) a co dopiero reszta! uwielbiam kino tego typu ...tak jak i malicka w sumie troszke podobne zdjęcia najbardziej przypominaja ruch kamery itp BOSKIE!!!!

ocenił(a) film na 7
Syrinx

Chciałbym znowu zacząć trafiać na filmy którym mogę dać 10/10, ale niestety wszystko co najlepsze i najpopularniejsze chyba już obejrzałem, teraz muszę się naszukać i lecieć tematycznie :).
Na szczęście są jeszcze seriale i anime których aż tak mocno nie wyeksploatowałem (choć niektórzy mogliby się ze mną nie zgodzić :D).
Pozdrawiam!

Miczal

ja ostatnio mam patent wybieram sobie dobrego rezysera i jade od poczatku wszystkimi jego filmami moze cos ominąłem kiedys a warto cos odkryć! :D w twoich chce obejrzec znalazlem pachnidlo i to nie jest kraj dla starych ludzi ten pierwszy dobry film a ten 2gi to mistrzostwo! masz tez horroro komedie armie ciemnosci polecam dobra komedia naprawde to 3cia czesc tzw ksiegi umarlych czy jakos tak dawno temu to ogladalem i pamietam ze plakalem ze smiechu!

ocenił(a) film na 7
Syrinx

Armię ciemności (czy może którą inną część?) też kiedyś oglądałem, ale byłem wtedy dosłownie mały i pamiętam tylko urywki (akcja z czajnikiem :D ). Jeżeli lubisz te klimaty to polecam martwicę mózgu (pierwszy film Petera Jacksona), choć ja to oglądałem na VHS, ale wersja na DVD pewnie też jest.

Ja niedługo zabieram się za oglądanie filmów z poszczególnymi aktorami. Zauważyłem, że ci których lubię (DiCaprio, De Niro, Portman, Knightley, Crowe) nawet słabe filmy czynią znośnymi.
Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 6
kilgoretrout_

Zastanawiałam się nad tym, w zasadzie dla mnie to najciekawszy aspekt tego film.

W pierwszej scenie gdy pojawia sie Paul to od razu pyta Daniela jakiego jest wyznania.
Mam wrażenie, że Paul i Elia to jedna i ta sama osoba,
a powod jest prosty: Paul nie chcial sie przyznac, ze co zrobil dla pieniedzy, sprzedał informację o ziemii.
Mial w tym korzyść, byc moze plan od poczatku.

A ze pieniadze zmieniaja ludzi widzimy nie tylko na przykladzie Daniela, ale przede wszystkim Elia/Paula.

ocenił(a) film na 10
kilgoretrout_

Nie mam pojęcia skąd pomysł że to jedna i ta sama osoba...
Nazwałbym to nadinterpretacją

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones