Abu Haraz (2013)

Abu Haraz to pustynna wioska nad Nilem. Dokument opowiada o jej mieszkańcach i zmianach, jakie wprowadziła budowa tamy na Nilu.

zdjęcia

(8)

Taśmy pamięci

Twórcy nigdy nie pojawiają się w kadrze i nie ingerują w pokazywaną rzeczywistość. Przyjmują pozycję bezstronnych kronikarzy piszących obiektywem kamery raport z oblężonego miasta. Przebrnięcie przez niego wymaga sporego skupienia i cierpliwości. Drygas rozkoszuje się długimi statycznymi obrazami afrykańskiej przyrody. Lubi sceny, w których pozornie nic się nie dzieje. Każdy kadr ma jednak swoją wagę. czytaj dalej

zdaniem społeczności pomocna w: 67%

Wiesz, kto tworzył ten film? Podziel się swoją wiedzą z innymi! Dodaj obsadę i twórców.

Abu Haraz to niewielka wioska nad Nilem w samym środku pustyni w Północnym Sudanie. Wylewy rzeki i pory roku tworzą rytm życia społeczności, którą reżyser filmu obserwuje przez kilka lat. Widzimy na ekranie jak nauczyciel uczy dzieci nowego słowa – biedny. Choć w sensie materialnym wioska wydaje się surowa, to nie brakuje w niej kolorów życia, śmiechów i rodzinnego ciepła. Budowa gigantycznej tamy na Nilu przerywa jednak odwieczny, naturalny rytm życia mieszkańców Abu Haraz. Bezskutecznie próbują protestować przeciwko budowie tamy, ale przegrywają walkę. Okazuje się, że muszą przygotować się do przeprowadzki w zupełnie nieznane miejsce. Przed opuszczeniem osady muszą zniszczyć swoje domy, zanim zaleje je woda. Starszyzna wioski poważnie zastanawia się również nad zabraniem ze sobą prochów przodków, które znajdują się w grobach w okolicznym cmentarzu. Tak nakazuje im tradycja. Nowym miejscem do życia jest sztucznie zbudowana miejscowość pośrodku pustyni. Zmienia ona wszystko w życiu przesiedleńców, a nową atrakcją okazuje się telewizor. Sulejman gnany melancholią i smutkiem wraca jednak do Abu Haraz, aby ujrzeć raz jeszcze swój utracony raj.

recenzje użytkowników

Na razie nikt nie dodał recenzji tego filmu. Możesz być pierwszy! Dodaj swoją recenzję.

pozostałe informacje o filmie
Abu Haraz

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
dystrybucja:
Against Gravity
studio:
  • Drygas Production
  • Polski Instytut Sztuki Filmowej
  • Telewizja Polska (
    • koprodukcja
    )
inne tytuły:
(więcej...)
zobacz wszystkie tematy na forum

twórcy strony zobacz więcej

Cieszymy się, że Ty też masz łeb pełen filmów i chcesz podzielić się swoją wiedzą z innymi.
Niniejsza strona została utworzona dzięki takim jak Ty! Najwięcej treści dodali:

Dowiedz się więcej o