PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31531}

Afrykańska królowa

The African Queen
7,1 5 232
oceny
7,1 10 1 5232
6,5 10
ocen krytyków
Afrykańska królowa
powrót do forum filmu Afrykańska królowa

Czym mnie ujął ten słynny film Johna Hustona? Przede wszystkim swoim urokiem, tym, że jest filmem absolutnie bezpretensjonalnym, nie rości sobie praw do żadnych głębszych treści, pouczania, moralizatorstwa itd. "Afrykańska królowa" jest niezwykle prostą historią, niekiedy zabawną, niekiedy wzruszającą, jest znakomitą przygodą, rozgrywającą się w pięknych afrykańskich plenerach. Dużym plusem filmu jest też znakomity aktorski duet. Katharine Hepburn i Humphrey Bogart to przecież dwie niekwestionowane legendy kina. I mimo że nie grają może one tutaj najwybitniejszych ról w karierze (Hepburn - nie wiem, to jest na razie jedyny film, jaki oglądałem z tą aktorką; Bogart - też świetny, ale jednak w "Casablance" lepszy), to jednak w dużej mierze dzięki nim i ich urokowi tę - dla wielu zapewne anachroniczną - historię początkowo niechęci, a później przyjaźni i wreszcie miłości dwóch zupełnie różnych osobowości po tylu latach nadal ogląda się znakomicie. Ponadto zawsze nieco ryzykowne jest umieszczenie akcji w jednym miejscu (praktycznie cała "Afrykańska Królowa" rozgrywa się na tytułowej łajbie) i oparcie jej o tylko dwie postacie. Zawsze wymaga dużej pomysłowości i zręczności od twórców, aby po jakimś czasie film się nie znudził i nie popadał we wtórności. I tutaj dzięki znakomitemu aktorstwu i reżyserii Johna Hustona udało się tego uniknąć.
Tak więc, jak najbardziej polecam. 9/10.

adam05

gdzie można zdobyć ten film?????

.................................................

ocenił(a) film na 8
Karolina114_2

Ja go zakupiłem w Empiku w Toruniu za jedyne 19,99 zł.
Pozdrawiam!

adam05

Leci w poniedziałek, 18 maja, o godzinie 22:10 na TVP 1.

ocenił(a) film na 10
Kinomaniaczka_

Unbelievable.

użytkownik usunięty
Kinomaniaczka_

Niestety nie będzie, głupki z TVP pozmieniały program.

Kiedyś całe Woronicza puszczę z dymem, by ta nędza stacja znikła z powierzchni ziemi. "Wikingowie" też miały być i co? Urwać łeb to mało, są bardziej zmienni od pogody.

ocenił(a) film na 10
Kinomaniaczka_

To pewnie było było tak. Omawianie ramówki:
-A w poniedziałek puszczamy "Afrykańską Królową".
-"Afrykańską Królową"!?! Z Bogiem i Hepburn?
-Tak, a co chodzi?
-To, to jest uznany klasyk!!!
-O, k****, kto to zaakceptował, zdejmujemy z ramówki...

ocenił(a) film na 8
Karolina114_2

Chyba najłatwiej ten film będzie znaleźć na isohunt.com . Ja tam właśnie go znalazłem wystarczy ściągnąć:)

ocenił(a) film na 5
adam05

Jeśli "Afrykańska królowa" dostaje 9/10 to nie wiem co powinien otrzymać np. "Skarb Sierra Madre"... 20/10?

Poza rolami Hepburn i Bogarta (na marginesie - dużo lepszy niż w Casablance) ten film nie ma współczesnemu widzowi NIC do zaoferowania. Wystawiać mu tak wysokie noty tylko dlatego, że ktoś kiedyś uznał to za klasykę? Litości!

Ode mnie 5/10

ocenił(a) film na 10
Kagan

Wracaj lepiej do oglądania "gladiatorka".

ocenił(a) film na 5
_Andrzej_

Nie znam. Co to za film, Hiobku-snobku, co?

ocenił(a) film na 10
Kagan

Podpowiem, znajduje się obecnie w TOP10.

_Andrzej_

A jak komuś się spodobał, to czemu nie ma dać 9/10? Bez względu czy to jest klasyka, czy też nie.

ocenił(a) film na 6
adam05

John Huston niezwykle uroczo. Fajna, romantyczna perełka. W sam raz na niedzielne popołudnie z ukochaną…

Moja ocena - 6/10

ocenił(a) film na 6
adam05

Mnie osobiście trochę rozczarował... Jak na razie jest to najsłabszy film z Bogartem jaki widziałem. Strasznie się zestarzał, ciężko mi się go oglądało dlatego dłużył mi się niemiłosiernie, mimo świetnego aktorstwa. Mimo tego oceniłbym ten film na 6/10

ocenił(a) film na 7
Gerald_zwany_Geraltem

Puszczają w ten piątek o 9:35 na TVP1. Polecam :)

Davout

Pora bardzo dziwna, ale lepiej rano, a nie o pierwszej w nocy.

Wygląda na to, że w piątki zaczynają cykl, nazwijmy go sobie "Filmowa klasyka", bo w następny piątek o 9:30 poleci "Nad złotym stawem", a w jeszcze następny - "Złodziej z Bagdadu".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones