PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=474708}

Agora

Ágora
7,1 35 312
ocen
7,1 10 1 35312
6,8 6
ocen krytyków
Agora
powrót do forum filmu Agora

A jak było naprawdę

ocenił(a) film na 9

415 rok - w drodze do pracy, Hypatia, córka Teona z Aleksandrii, ostatniego dyrektora Biblioteki Aleksandryjskiej, została zaatakowana przez rozjuszony tłum parafian „proboszcza" Cyryla nazywanego patriarchą. Bojówkarze Cyryla wyciągnęli ją z wozu którym jechała, podarli jej szaty, na żywca wyłupili jej oczy, porżnęli jej ciało i obdarli je do kości wielkimi ostrymi muszlami. Następnie jej zwłoki spalono, jej dzieła zniszczono, a pamięć po niej starano się wszelkim sposobem zatrzeć. Zbrodniarza Cyryla z Aleksandrii ogłoszono "świętym". Rozpoczęto mordowanie uczonych.

Momoria

czy to nie żydzi zaczęli palić chrześcijańskie kościoły ? Tak się właśnie zaczęły zamieszki żydzi palili kościoły i zgromadzonych przed jednym z nich chrześcijan zaatakowali.

użytkownik usunięty
Momoria

Z łaski swojej: doucz się. Nie nalegam, żebyś poszła na studia historyczne, ale wypadałoby chociaż jedną książkę dotyczącą danego zagadnienia przeczytać, zanim zacznie się kłapać nonsensy historyczne jęzorem.

użytkownik usunięty
Momoria

Albo wiesz co, jak czytujesz we współczesnym jęz. międzynarodowym, to przeczytaj chociaż tyle na początek: http://armariummagnus.blogspot.com.au/2010/05/hypatia-and-agora-redux.html

ocenił(a) film na 9

A gdzie na tytm blogu jest o śmierci Hypatii? Bo jakoś nie doczytałam? Sam się doucz.

ocenił(a) film na 9

Nie jestem jakąś głupią gąską by wierzyć fabularnym filmom. Jednak Hypatia została zamordowana. I to chciałam zaznaczyć w komentarzu. Radzę poduczyć się w rozumieniu czytanego tekstu. W filmie jej przyjaciel ją zabił przed nadejściem tłumu. Ale było inaczej. Bardziej tragicznie. Może przerzuć się na filmy dokumentalne i nie odwiedzaj filmwebu jak masz problem z filmami. Nie umiesz pojąć, że film fabularny, to nie jest dokument.

użytkownik usunięty
Momoria

Przykro mi, ale to Ty nie rozumiesz, że film historyczny, który udając obiektywny, zakłamuje historię w celu przekazania pewnej ideologii jest zwykła agitką polityczną, a nie dziełem sztuki. Jak uważasz, że za dzieła sztuki można uważać zwykłą propagandę, to może sama nie powinnaś zaglądać więcej na filmweb. Takie fałszywe przedstawienia historii są potem powodem kolejnych mitów pleniących się w społeczeństwie i służących atakowaniu różnych grup społecznych. W tym wypadku - chrześcijan. Komentarze internautów (i wielu recenzentów) w całym internecie są tego wystarczającym dowodem. W tym Twój niedorzeczny komentarz o otwarciu mordowania uczonych (post-oświeceniowy mit o wojnie między nauką, a religią).

Owszem, Hypatia została zabita, ale ani w ten sposób jaki opisujesz*, ani w żadnym związku z tym, że była kobietą i zajmowała się nauczaniem. Według dostępnej nam wiedzy, zniszczeniu w trakcie tych wydarzeń nie uległa też żadna biblioteka. Aleksandryjska od dawna już nie istniała. Natomiast siostrzana, która miała się tam wcześniej znajdować, nie jest wspominana w żadnym ze świadectw dotyczących tych wydarzeń. Mamy też tekst z wcześniejszego momentu historycznego w którym autor wspomina o tej bibliotece w czasie przeszłym.

* http://armariummagnus.blogspot.com/2012/03/geologist-tries-history-or-agora-and. html

ocenił(a) film na 9

A w jaki sposób została zabita? Czy mam dawać wiarę jakiemuś blogowi? Jaki to dla mnie dowód? Skąd wiesz jak było kiedyś? Teraz to tylko gdybanie na podstawie poszlak, które się ostały do naszych czasów. Nie wspominanie o bibliotece w pismach to niezbity dowód na to, że ta nie istniała? Nie dociera do mnie taki dziwaczny sposób argumentowania.

Zajmowała się nauką- wychodzi 8 pentakli z tarota.

ocenił(a) film na 9
Momoria

Poza tym wychodzi królowa mieczy- władanie jezykiem piękne. Nie ma to jak Tarot.

użytkownik usunięty
Momoria

To nie jest jakiś tam sobie blog, tylko blog pisany przez człowieka, który od lat zajmuje się historią nauki. Jak nie chcesz się zadowalać blogiem, sięgnij do współczesnych książek poświęconych tej dziedzinie (pisanych przez profesjonalistów). Tak, dla każdej osoby, która potrafi logicznie myśleć wcześniejszy w stosunku do wydarzeń z filmu tekst z podróży, który opisuje tę bibliotekę w czasie przeszłym, oraz pięć niezależnych świadectw z wydarzeń, z których żadne (także antychrześcijańskiego filozofa, a więc człowieka, który pierwszy powinien na to zwrócić uwagę) nie wspomina o bibliotece, ani księgach, jest dostatecznym powodem, żeby uznać, że ciężar dowodu, że jednak nadal się tam znajdowała spoczywa na tych, którzy utrzymują taką tezę, Resztę całkowicie nonsensownych głupot jakie napisałaś skomentuję fragmentem z bloga, bo pokrętne odwracanie kota ogonem jakie przedstawiłaś swoim postem, jest tak typowe dla osób będących uruchomionymi (a tym wypadku: antyreligijnie) ignorantami, że autor zawarł przykład takowego (wraz z komentarzem) w swoim artykule:

"When one tries to caution that Agora actually took liberties with history, Prothero counters by claiming "so little is known about “facts” back in 400 AD that scholars have very little that is well documented and non-controversial". What? So we can just make up any crap we like then? Several events in this movie are actually extremely well documented. The destruction of the Serapeum is one of the best documented events in ancient history, with no less than five separate independent accounts of it."

Tłumaczenie: Kiedy próbuje się ostrzec, że Agora pozwala sobie na swobodne traktowanie historii Prothero odpowiada "tak mało jest wiadome o 'faktach' z tych czasów, że badacze mają bardzo mało danych, które są dobrze udokumentowane i niekontrowersyjne". Że co? A więc możemy w takim razie zmyślać sobie dowolne brednie? Kilka wydarzeń z tego filmu jest w rzeczywistości wyjątkowo dobrze udokumentowanych. Zburzenie Serapeum jest jednym z najlepiej udokumentowanych wydarzeń historii starożytnej, z nie mniej jak pięcioma niezależnymi świadectwami.

użytkownik usunięty
Momoria

W jaki sposób została zabita? Gdybyś przeczytała linkowany tekst, to byś wiedziała. Albo nie chcesz się przyznać, że nie czytujesz po angielsku (ja nie czytuję np. po niemiecku czy francusku), albo świadomie nie chcesz przeczytać, ale jednak dyskutujesz.

Prawdopodobnie została ukamienowana.

ocenił(a) film na 9

Prawdopodobnie? Znalazł się specjalista od starożytności i chce się kłócić o rzeczy, o których sam nie ma najmniejszego pojęcia. LOL

ocenił(a) film na 3
Momoria

To ty nie masz pojęcia. Bzdury piszesz i się wykłócasz.

Momoria

A na ile jest wiarygodne źródło twojej wiedzy przy, której z takim uporem y trwasz? Podaj łaskawie to źródło bo, że piszesz, że tak było o niczym nie świadczy co najwyżej o twojej erudycji i skłonności do fantazjowania...

ocenił(a) film na 4

Pomimo literówek dziękuję Ci za Twoje komentarze. Wygrałeś ten temat. :)

Momoria

Oceniłaś postać historyczną stawiając tarota? Też stawiam karty, ale takiej głupoty dawno nie przeczytałam.

ocenił(a) film na 9

Jak chcesz, nie musisz oglądać filmów- nie rzoumiesz ich. Film, aby był filmem nie musi odwzorowywać wiernie rzeczywistości. Powstają fiomy o zmyślonym supermanie, to dlaczego nie o Hypatii? Ja nie odbieram tego filmu jako prawdę objawioną, tylko wizję reżysera. I zapewne większość tak to widzi. Tylko jakiś bezmyślny pustogłowiec wierzy filmom fabularnym.

użytkownik usunięty
Momoria

Przetrzyj oczy, weź parę wdechów, a potem przeczytaj swojego pierwszego posta w tym wątku. Film, oparty na kłamstwie i przeinaczeniach, skłonił cię do napisania posta powielającego zupełne mity o chrześcijaństwie i jego stosunku do nauki. I Ty wmawiasz mi, że nikt nie traktuje fabuły jak rzeczywistości? Ciekawe zatem skąd w Tobie te fałszywe przekonania. Hę? Przeczytałaś jakąś spełniającą współczesne standardy naukowe, opartą o współczesny zasób wiedzy książkę historyczną gdzie znalazłaś takie tezy? Czy czerpiesz wiedzę z popularnych pism i filmów?

Przejrzyj też sobie parę podstron dyskusji na filmwebie. Jakie nastawienia są wszechobecne? Nie przypadkiem branie fabuły z tego filmu jako prawdy historycznej? Więc przestań wmawiać ludziom cuda niewidy, że jest inaczej, bo to każdy może w parę sekund sprawdzić.

ocenił(a) film na 9

A mógłbyś podać jakieś tytuły książek, które spełniają standardy współczesnej nauki?

ocenił(a) film na 9

Do przedszkola- skoro wierzysz w filmy fabularne. Tam twoje miejsce.

Momoria

Na pewno dla przedszkolaków jest twój pierwszy post, czyli wciskanie kitu jako prawdy dla ludzi, którzy niczego nie będą sprawdzać tylko mają "łykać" ten kit
i myśleć w określony sposób.
Czy te forum jest poświęcone filmom czy lansowaniu pewnych określonych poglądów? Bo z takim nachalnym wciskaniem kitu spotykam sie tutaj niepierwszy raz.

ocenił(a) film na 9
fajera

Właśnie, to forum jest o filmach a nie o historii. Dobra uwaga.

Momoria

No dobrze..ale film "Agora" to film fabularny, ale na tym forum traktowany jest nie jako bajka, ale jako wiarygodne źródło wiedzy o "rozpoczęciu mordowania uczonych"

ocenił(a) film na 9
Agnieszka_NicCiDoTego

To ty i twoi koledzy z przedzkola tak sądzą.

Momoria

Momoria
14 sie 2014 23:06
"415 rok - w drodze do pracy, Hypatia..(...) Rozpoczęto mordowanie uczonych."

Momoria

Jak zwykle odzywa się gównowiedząca persona, wciska osobom postronnym głupoty - lansując się tym. Natomiast w konfrontacji z osobą znającą temat, przegrywa - co oczywiste. Skończ pi3rdolić o przedszkolu, zacznij czytać coś ponad podręczniki do historii i nie siej propagandy. A i na przyszłość, gówno mnie obchodzi co sobie myślisz o mojej wypowiedzi, nic dla mnie nie znaczysz, więc odpuść sobie zaślinioną odpowiedź.

Momoria

i nie o wciskaniu kitu jak to ty w pierwszym poście zrobiłaś, podaj wiarygodne źródło swojej wątpliwej wiedzy

ocenił(a) film na 8

Weź chłopie na wstrzymanie, za bardzo się denerwujesz i brzydko to wygląda.

Mity?! Przepraszam że się wtrącam, ale ile historia zna przypadków, w których uczeni byli paleni, torturowani i zabijani na rozmaite sposoby przez kościół? Jak wiele było przypadków, gdzie ludzie rozsądni, starający się poszerzyć choryzonty świata, byli uznawani za heretyków i potępiani, tylko dla tego, że prawdy jakie głosili nie zgadzały się z tym co mówił kler? Tak, tan kler, który do XIX w. praktycznie rządził Europą i światem? To co nazywasz "mitem o chrześcijaństwie" to po prostu prawda. Schowaj radykalizm w kieszeń i spójrz na historię z innej perspektywy, po za twoją i twojego proboszcza, bo niedobrze jest być takim konserwantem (pomidorowym).

ocenił(a) film na 7
szafirowy_kori

Horyzont. :P

Nie mogłem się powstrzymać gdy zobaczyłem wzmiankę o "uczonych".
To kler w XIX wieku jeszcze czymś rządził? Ten okres skończył się w 1527, gdy papa Klemens VII mógł z zamku Świętego Anioła (niegdyś Mauzoleum Hadriana) podziwiać "rozentuzjazmowanych" landsknechtów cesarza Karola V. Od tego momentu KK był w odwrocie w większości chrześcijańskich królestw i księstw... do tego Europę zalała fala herezji, która zyskała poparcie na dworach.

ocenił(a) film na 7

Ale chyba nie twierdzisz, że Cyryl nie popełniał zbrodni?

ocenił(a) film na 8

W zasadzie, każdy film, który pokazuje niewygodną dla kogoś prawdę, zawsze będzie dla tej osoby agitką i prowokacją.

chemas

tylko czy rzeczywiście prawdę? na jakiej podstawie to twierdzisz? podaj źródło swojej wiedzy w tym temacie

ocenił(a) film na 8

Brawo. Podałaś czy też podałeś link do jakiegoś bloga i uważasz to za wiarygodne źródło. Tylko czekać, jak na konferencjach naukowych zaczną cytować wikipedię. Ja np. znalazłem coś takiego i treść tego artykułu jest zgodna z opinią autora postu. Tyle, że to też blog, więc poszukałem innego źródła. I znalazłem: http://www.oxfordreference.com/search?q=hypatia&searchBtn=Search&isQuickSearch=t rue. Ty akurat niczego tam nie znajdziesz, jeśli nie masz założonego konta, więc pozwól, że zacytuję: they pull her out of her chariot: they hail her into the Church called Caesarium: "they stripped her stark naked they raze the skin and rend the flesh of her body with sharp shells, until the breath departed out of her body: they quarter her body: they bring her quarters unto a place called Cinaron and burn them to ashes.” Jeśli jakiegoś bloga uważasz za bardziej wiarygodne źródło niż wydawnictwo Oxford, to naprawdę brak mi słów. Film jako taki stanowi mniejsze lub większe przekłamanie. Zawsze tak jest, ale z tego, co wiem z lekcji historii, to w tym przypadku chrześcijan przedstawiono w zdecydowanie łagodniejszym świetle, bo naprawdę w tym okresie byli znacznie bardziej brutalni.

Hmmm, to bardzo ciekawe... Filmu nie oglądałam ale to co CZYTAŁAM o Hypatii było bardzo zbieżne z tym co pisze autorka. Różnica była taka, że w książce pojawiły się dwie wersje wydarzeń: Hypatia zamordowana na zlecenie Cyryla oraz lincz dokonany przez owieczki Cyryla. Przyczyną tej zbrodni byly oczywiście kwestie polityczne. Hypatia cieszyła się bardzo dużą popularnością wśród ludu, przez co była napiętnowana przez kościół, nie dość, że robiła mu konkurencję to jeszcze była kobietą, którą na pewno była opętana przez diabła a jej wiedza była wynikiem czarnej magii.
Czarownic może też nikt nie palił i są to tylko fikcje fabularne/literackie?
Jaka jest twoja wersja?

ocenił(a) film na 9
Momoria

Jemu chodziło, o tę najprawdziwszą prawdę pisaną przez kk. Reszta to przecież same kłamstwa i bzdury. Przecież każdy dobrze wie, że to chcrześcijanie byli przesladowani

ocenił(a) film na 7
Herretyk

Rozumiem że ludzi do zbrodni może pchnąć chęć posiadania władzy czy pieniędzy, ale żeby być tak tępym społeczeństwem by tak mordować w imię swoich dziwnych wierzeń.
Najlepiej jakby nie było żadnych religi. ludzie by się nie zabijali to co wtedy robili chrześciajnie, poganie czy żydzi dzisiaj robią muzułmanie itd. wszystko w imię Bogów , chociaż nigdy nie czytałem by Bóg kazał mordować wyznawców innych religi.

użytkownik usunięty
Maverick0069

Zaiste, chęć mordowania w imię rzeczy tak płytkich jak władza i pieniądze jest znacznie bardziej sensowna, a może i usprawiedliwiona, co? niż z pobudek egzystencjalnych. Poza tym wszyscy zdrowi?

Maverick0069

"Najlepiej jakby nie było żadnych religi. ludzie by się nie zabijali"
Naprawdę? :D
Zwierzęta rozumiem też zabijają bo mają religię :D

ocenił(a) film na 8
thikim

może i mają, jeżeli nie jesteś w stanie skomunikować się z kimś, nic nie możesz powiedzieć na temat jego jestestwa

ocenił(a) film na 8
Maverick0069

Bóg, jeżeli oczywiście istnieje w formie takiej jak sobie to upatrzyliśmy, chyba ma gdzieś czy ludzie się zabijają czy nie. Patrz - "wolna wola"

użytkownik usunięty
Herretyk

Kłamstwa i bzdury, to po prostu kłamstwa i bzdury. Ale oczywiście nietrudno dojść do wniosku, że takich zawiłości nie jesteś w stanie zrozumieć antyreligijny sekciarzu. To jest po prostu zadziwiające jak niektórzy są nieświadomi, że zachowują się w dokładnie ten sam sposób co religijni fanatycy, z tą jedynie różnicą, że są religijnymi (bo mają nawet swój rytuał) fanatykami antyreligijnymi.

ocenił(a) film na 7

Zaiste, chęć mordowania w imię rzeczy tak płytkich jak władza i pieniądze jest znacznie bardziej sensowna, a może i usprawiedliwiona, co? niż z pobudek egzystencjalnych.
Nie jest baranie usprawiedliowiona ale morduje idiota ze świadomością późniejszych korzyści czy finansowych czy innych ale materialnych a w przypadku religi morduje bo co ???

ocenił(a) film na 7
Maverick0069

Nawet jeżeli byłbym antyreligijnym fanatykiem a nie robie nikomu krzywdy, to według Ciebie jestem na tej samej półce co religijny fanatyk z ładunkiem wybuchowym czy maczetą??

użytkownik usunięty
Maverick0069

Mentalnie jesteś na nieodległym poziomie. Siejesz fałsz, nienawiść i uprzedzenie.

użytkownik usunięty
Maverick0069

Dlatego baranie morduje, jeśli mówimy o rzeczywistych fanatykach religijnych, a nie o osobach, które religią pokrywają polityczne lub inne interesy tj. o skrajnej większości przypadków, więc jeśli nie mówimyu o takicj, lecz rzeczywistym fanatyku, to robi to, bo w istocie wierzy w pewne kosmiczne rozstrzygnięcia. Trzeba być zaistę idiotą, żeby uznać, że człowiek, który jest święcie przekonany, że jego czyny rozstrzygają sprawy fundamentalne, jest moralnie gorszy, niż jednostka, która doskonale wie, że zabiega wyłącznie o własny egoistyczny interes, a i tak morduje. Taki człowiek może być bardziej niebezpieczny, bardziej szalony, ale moralnie stoi wyżej, niż kreatura, któta zabija po to, żeby ustawić sobie wakacje na Hawajach.

użytkownik usunięty
Maverick0069

Tak geniuszu, człowiek, który zabija z powodów fundamentalnych, wierząc w kosmiczne rozstrzygnięcia, jest gorszy, niż egoista zabijający dla swojego prywatnego interesu. Ty w ogóle rozumiesz co piszesz? Przecież gdyby Cię zbadał psycholog, to wyszłoby, że masz całkowicie spaczony sens oceny moralnej. Taki człowiek może być obiektywnie groźniejszy, niż cwaniak, może obiektywnie doprowadzić do większej ilości zła, ale moralnie jest znacznie wyżej, niż ktoś kto dokonuje zbrodni, żeby sobie zapewnić wakacje w tropikach. Użyj choć raz w życiu rozumu. To powiedziawszy - większość tzw. fanatyków religijnych, jeśli chodzi o przywódców, to osoby, które wykorzystują wiarę innych dla własnych politycznych lub finansowych interesów.

użytkownik usunięty
Maverick0069

Ty nadal nie rozumiesz, że jedyne co siedzi w twojej podświadomości, to przekonanie, że ktoś mordujący za pieniądze, lub dla swoich praktycznych interesów, niż ktoś kto morduje z powodów żywienia pewnych przekonań.

użytkownik usunięty
Maverick0069

Czyli jak ktoś morduje, żeby kupić sobie wycieczkę, to jest lepszy, niż ten, który morduje, bo roi sobie, że dzięki temu będzie miał życie wieczne? Ty się dobrze czujesz?

użytkownik usunięty
Maverick0069

I czym oni geniuszu się różnią, poza tym, że jeden świadomie popełnia przestępstwo z własnej prywaty, a drugi roi sobie powody?

ocenił(a) film na 7

Nie chodzi mi o sam "proces" zabicia człowieka bo nie ma tutaj złych bądź dobrych powodów.
Morderstwo to morderstwo.
Myślę że nie odróżniasz fanatyka od mordercy:)
Nie napisałem nigdzie że jeden od drugiego jest moralnie gorszy,morderca religijny jest zwyczajnie głupszy.
Zły człowiek zabija za kase - ma powód?? no dla niego powód jest oczywisty.
Fanatyk religijny wysadza się w powietrze, zabiera 10 osób , jaki ma oczywisty i namacalny ku temu powód ?? żaden, jest tępy nasłuchał się bzdur i robi to co każą.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones