PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=3754}
6,3 643
oceny
6,3 10 1 643
4,7 3
oceny krytyków
Alchemik
powrót do forum filmu Alchemik

O "Alchemiku", ani też równolegle powstałym serialu "Alchemik Sendivius" nigdy dotąd nie słyszałem. Miałem szczęście przypadkiem natrafić na wieczór filmów Jacka Koprowicza, w którym film ten został wyemitowany po znacznie słynniejszym "Medium". Oby więcej takich niespodzianek mnie w życiu spotykało!

Akcja filmu rozgrywa się w średniowieczu na dworze księcia Fryderyka (dobra kreacja Michała Bajora). Książe rządzi twardą ręką. Nie wierzy w żadne zabobony i okultystyczne bzdury, a każdemu iluzjoniście którego zdemaskuje nie poskąpi surowej kary. Wtedy na jego dwór trafia tytułowy alchemik obiecując księciu pokazanie zamiany miedzi w złoto. Ku zdziwieniu wszystkich ta sztuczka alchemikowi się udaje. Dalej widzów czeka spektakl tajemniczych zjawisk, których natury, ani celu nie możemy być pewni w żaden sposób. Co jest zwykłą mistyfikacją, co zaś prawdziwym łamaniem boskich zasad? Tajemnicza, niejasna fabuła roztacza atmosferę grozy, dość rzadko spotykaną w naszym kinie.

Dla mnie jedyną wadą tego filmu jest wplątanie w fabułę tak wielu motywów. Wielu zapewne rozczaruje finał – jeśli nie cały to przynajmniej tekst wieńczący obraz. Mimo wszystko, a może właśnie dzięki temu, przez cały seans ciężko nam powiedzieć z czym na dobrą sprawę mamy do czynienia. Kiedy już myślimy, że wiemy wszystko, nagle pojawia się scena porodu – moim zdaniem niemal dorównująca świetnej sekwencji znanej z "Obcego". Dodatkowo ten ulubiony karzeł księcia, wyglądający jak jego nieudany klon...

"Alchemik" nie jest filmem specjalnie udanym, ale w naszej kinematografii wyróżniającym się pozytywnie. Oto mindfu#@ o jaki bym naszego rodzimego kina nie podejrzewał.
2-3/5

wspominane filmy:
?/5 "Alchemik Sendivius" http://www.filmweb.pl/f3755/Alchemik+Sendivius,1988
ok. 3/5 "Medium" http://www.filmweb.pl/f7644/Medium,1985
3-4/5 "Obcy" http://www.filmweb.pl/topic/1345692/Jeden+z+bardziej+tajemniczych+monster-movie. html

Khaosth

Znacznie lepszy i koherentny jest serial, można potraktować go jako wersję reżyserską filmu kinowego. Znacznie więcej się wyjaśnia, np. dziwne właściwości płodu i kim tak naprawdę był jego rodzic, przetrzymywany w lochu (nie był diabłem, jak przypuszczano). Pod koniec pojawia się ponownie książę Fryderyk - w filmie bardzo mi tej ostatecznej konfrontacji brakowało.

ocenił(a) film na 6
Vuzz

Półtora roku po "Alchemiku" udało mi się obejrzeć serial.
Trochę mnie rozczarował. Nie odczułem aby więcej wyjaśniał, właściwie mam wrażenie że dodatkowa godzina niewiele do filmu wniosła. Może to odczucie wtórności ("Alchemika" obejrzałem z zaskoczenia i mnie po prostu wciągnął, serial poznałem mając w pamięci film) zniekształca mój osąd, ale osobiście wolę film. IMO film miał lepsze tempo, lepiej zbalansowane wątki i jakby mniej dłużyzn (klasztor, msza, kuszenie przez żonę alchemika). Ale to tylko moja opinia.

Pozdrawiam :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones