PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=98444}

Aleksander

Alexander
6,3 120 163
oceny
6,3 10 1 120163
4,2 14
ocen krytyków
Aleksander
powrót do forum filmu Aleksander

10/10

ocenił(a) film na 10

Dla mnie ten film jest fenomenalny za każdym razem oglądam z podziwem :)
I chyba najlepiej sfilmowana bitwa ... Uwielbiam ten film

ocenił(a) film na 4
Abel_89

Uważam, że najlepiej sfilmowaną bitwę można zobaczyć we Władca Pierścieni: Powrót króla

precog

Że co? Porównujesz bitwę fantasy łamiącą wszelkie prawa fizyki do Gaugameli? Nigdy nie widziałem lepiej nakręconej bitwy historycznej z czasów starożytnych - realizm i historyczność bitwy z Alaksandra przewyższa każdą konkurencję.

ocenił(a) film na 4
KLAssurbanipal

Czyli co, twierdzisz, że fikcyjnej bitwy nie mogę porównywać do tej, która rzeczywiście miała miejsce?

precog

Możesz porównywać co chcesz, ale to tak jakby porównywać Iron Mana, bądź Aragorna do Kościuszki lub Cezara.
Po prostu bitwa z Władcy Pierścieni jest łatwiejsza do zrobienia - nie musi trzymać się realizmu, bo występują postacie fantastyczne, które nie muszą walczyć w zgodzie z prawami fizyki. Wygląd tych postaci można sobie wymyślić. Z kolei z bitwą historyczną jest dużo trudniej - tutaj muszą być prawa fizyki np. żeby pokazać falangę w ataku lub rydwan w ruchu trzeba mieć dobrych ekspertów. Tak samo wygląd postaci bazuje na fachowej wiedzy. W wielu filmach historycznych nie jest to tak dokładne jak w Aleksandrze. Ja wolę nie porównywać czegoś co nie ma prawa bytu w naszym świecie z czymś realnym, bo porównujesz bitwę fantasy z historyczną.

ocenił(a) film na 4
KLAssurbanipal

To jest film. Traktujesz to jakbym twierdził, że lepszy jest film 2012, niż nagrania z ataku na World Trade Center. To co widzimy w Aleksander, to nie nagrania świadków z Bitwy pod Gaugamelą, tylko proces filmowy. Twierdzisz, że bitwa z Władca Pierścieni była łatwiejsza w zrealizowaniu? Dlaczego, bo można puścić się wodzy fantazji? Autor powieści owszem, ale nie reżyser. Film jest idealnym przykładem, że książka i film mogą wzajemnie się uzupełniać i dostarczać różne doznania. Efekty wizualne i kostiumy zostały wyróżnione przez wiele prestiżowych nagród, kiedy Aleksander same Złote Maliny i kiepskie recenzje od krytyków, historyków jak i zarówno widzów. Film ma wiele kontrowersji i nie chodzi tu tylko o orientację seksualną Aleksandra. Film nie plasuje się jako akcja-dramat, ale też nie dramat historyczny, bo Oliver Stone jest do bólu subiektywny, gloryfikuje Aleksandra, kiedy w wielu przypadkach na to nie zasługiwał.

Ludzie chyba myślą, że jeśli coś jest oparte na faktach, to ma większą wartość, co jest totalnym kłamstwem. Ktoś powie, że film Pasja jest do dupy, to od razu antychryst, ale przecież Jezus w tym filmie nie gra!

To że coś nie się nie wydarzyło nie znaczy, że jest łatwiejsze do zrealizowania. W mojej ocenie świat Władcy Pierścieni, chociaż fikcyjny, jest zdecydowanie bardziej dojrzalszy i głębszy, niż to co stworzył Oliver Stone. Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 7
precog

tia...szarza nieopancerzonej kawalerii po moscie...prosze cie...w LOTR byl rozmach, ale bitwa byla tak nierealna i tak bzdurna ze to az bolalo...potraktowalem ja jak bajeczke. Gaugamela znowuz....swietnie zrobiona i tyle.

ocenił(a) film na 10
precog

Popieram
Ludzie twierdzą: Film fantasy.... bajka
No kur ręce opadają, bo wartości takie jak honor, wiara, odwaga, miłość można pokazać tylko w zwykłym filmie ?
Nie ! Wartości te tak samo mogą być ukazane w filmie fantasy i tak samo mocno i dobitnie mogą działać na widza.

Tak samo uważam, że sceny z WP i Aleksandra można porównywać.
Osobiście uważam że trudniej było nakręcić sceny w WP lecz w Aleksandrze bitwa jest bardziej realistyczna.
Realistyczna, znaczy biorąc pod uwagę prawa i zasady danego świata.


ocenił(a) film na 8
Abel_89

Film jest moim zdaniem bardzo dobry, trochę dziwię się niskim ocenom... Ale cóż o gustach sie nie dyskutuje... :)
Obsada jest dobrze, a może i nawet świetnie dobrana. Mi się podobało praktycznie wszystko, lubię wracać do tego filmu.
Jednak śmieszy mnie fakt, że Agelina jest o rok starsza od Colina i gra jego matkę. :D Jared Leto w filmie jest rówieśnikiem Colina a starszy od jego filmowej matki jest o 4 lata. :D Hahaha.

ocenił(a) film na 6
MsBlackPearl

Spróbuje odpowiedzeć, na zrzut niskich ocen. Sam oceniłem ten film na 6. Za plus tego filmu uważam, naprawdę świetną obsadę, wręcz za świetną( jak sam wspomniałeś Angelina i Colin to prawie równieśnicy). Podobał mi się pomysł przedstawienia całego zycia Alka, ale przez to nie dość ze film jest długi to tak naprawdę dowiadujemy się z jego życia tylko momenty, które wybrał nam reżyster. Co do zarzutów o promowanie homo, to na boga przecież starożytność nie tylko w Grecji charakteryzowała się homoseksualizmem(nie bronie homo, stwierdzam fakty) Napewno fim prezentuje świetne zdjęcia, ale jak ktoś już wspominiał kamera leży ... Rozumiem, że ten film był skierowany do jak najwiekszej rzeszy odbiorców, dlatego wszystko było komentowane przez narratora. Na plus jest również zwrócenie uwagi na niewojenną działalność wodz(założyciel tych wszystkich aleksandrii), jednak głównie dominowała wojna, spiski i polityka. Na minus kładzie się również przedstawienie Aleksandra w poźniejszym etapie jako ofiary spisków swoich generałów. W książce K. Nowotki, Alek wcale nie był ofiarą tylko agresorem, chłopaki poprstu chceili wracać do domu, a nie gonić za marzeniem wodza, który nie miał prawdziwej miłość. No to tyle pewnie jakby ocenial ten film w 2005 roku dostał by 8 albo wiecej, jednak daje 6 i myśle, że to solidna ocena.

Sherllock

Wiele spraw jest poruszone w Twojej wypowiedzi. Ad 1 : Ja chociaż oceniam film dobrze, właśnie za minus uznaję obsadę Angeliny .Jolie w roli Olympias. Ta kobitka podoba mi się bardzo i wcale dobrze zagrała ale ma kompletnie inną urodę niż opisana w źródłach matka Alexa. Jolie wygląda jakby jej babcia zapomniała się z Murzynkiem Bambo a mamusia Aleksandra miała "złotoszarą grzywę włosów". I to po niej to Aleksander odziedziczył i tym właśnie wyróżniał się spośród Macedończyków i Greków ( z reguły ciemnowłosych). Po za tym miał wadę wzroku tzw. heterochromię. Tzn. miał oczy różnego koloru; lewe jasnoniebieskie a prawe ciemnobrązowe. Pewnie niesamowicie wyglądał bo niektórzy do końca życia nie mogli się opanować nawet na widok jego portretu (np. Kasander, syn Antypatra już jako król Macedonii tracił przytomność na widok podobizny Aleksandra). Co do homoseksualizmu to Alex był chory na cały regulator; uważał się za wcielenie Achillesa a Hefajstiona za wcielenie Patroklosa. A jużw dziele Homera Grecy Grecy zauważali pewien odcień homoseksualizmu w przyjaWiele spraw jest poruszone w Twojej wypowiedzi. Ad 1 : Ja chociaż oceniam film dobrze, właśnie za minus uznaję obsadę Angeliny .Jolie w roli Olympias. Ta kobitka podoba mi się bardzo i wcale dobrze zagrała ale ma kompletnie inną urodę niż opisana w źródłach matka Alexa. Jolie wygląda jakby jej babcia zapomniała się z Murzynkiem Bambo a mamusia Aleksandra miała "złotoszarą grzywę włosów". I to po niej to Aleksander odziedziczył i tym właśnie wyróżniał się spośród Macedończyków i Greków ( z reguły ciemnowłosych). Po za tym miał wadę wzroku tzw. heterochromię. Tzn. miał oczy różnego koloru; lewe jasnoniebieskie a prawe ciemnobrązowe. Pewnie niesamowicie wyglądał bo niektórzy do końca życia nie mogli się opanować nawet na widok jego portretu (np. Kasander, syn Antypatra już jako król Macedonii tracił przytomność na widok podobizny Aleksandra). Co do homoseksualizmu to Alex był chory na cały regulator; uważał się za wcielenie Achillesa a Hefajstiona za Patroklesa. A już wcześniej Grecy zauważyli w przyjaźni bohaterów Iliady pewien odcień homoseksualizmu. Jasne że większość chciała wracać bo przemaszerowali więcej niż wynosi ziemski równik, ale na pewno Aleksander nie był ofiarą zamachu. Po prostu nie znane były w tamtych czasach trucizny, które wywoływałyby takie objawy i śmierć po takim czasie; wszystkie znane działały gwałtownie. Najbardziej prawdopodobne jest że Aleksander zmarł na malarię.

Witek_9

Jeszcze raz; bo coś się w kopiowaniu z notatki pomyliło: Wiele spraw jest poruszone w Twojej wypowiedzi. Ja chociaż oceniam film dobrze, właśnie za minus uznaję obsadę Angeliny .Jolie w roli Olympias. Ta kobitka podoba mi się bardzo i wcale dobrze zagrała ale ma kompletnie inną urodę niż opisana w źródłach matka Alexa. Jolie wygląda jakby jej babcia zapomniała się z Murzynkiem Bambo a mamusia Aleksandra miała "złotoszarą grzywę włosów". I to po niej to Aleksander odziedziczył i tym właśnie wyróżniał się spośród Macedończyków i Greków ( z reguły ciemnowłosych). Po za tym miał wadę wzroku tzw. heterochromię. Tzn. miał oczy różnego koloru; lewe jasnoniebieskie a prawe ciemnobrązowe. Pewnie niesamowicie wyglądał bo niektórzy do końca życia nie mogli się opanować nawet na widok jego portretu (np. Kasander, syn Antypatra już jako król Macedonii tracił przytomność na widok podobizny Aleksandra). Co do homoseksualizmu to Alex był chory na cały regulator; uważał się za wcielenie Achillesa a Hefajstiona za wcielenie Patroklosa. A już wcześniej Grecy zauważyli w przyjaźni bohaterów Iliady pewien odcień homoseksualizmu. On może też musiał to wszystko przeżyć. Wiadomo o nim ze spał z dwoma rzeczami pod poduszką; egzemparzem Iliady i sztyletem.

ocenił(a) film na 9
Abel_89

Ode mnie 9/10 bo przyznam, że to bardzo dobry film. Ciekawe dlaczego chcieli wlepić tyle malin, skoro taki dobry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones