PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=836}
7,6 520 020
ocen
7,6 10 1 520020
8,3 40
ocen krytyków
American Beauty
powrót do forum filmu American Beauty

Wyjaśnijcie postępowanie Barbary Fitts - żony pułkownika.
Ciągle milcząca, ślepo wpatrująca się w ścianę, nieobecna ciałem, gadająca bzdury, reagująca nieadekwatnie. Dlaczego się tak zachowywała? Była chora psychicznie?

ocenił(a) film na 8
dariusgromnicki

Pewnie była. Pewnie za sprawą męża geja, który przez większość życia miał ją za nic.

szajba07

Męża geja?? Chyba kolega obejrzał nie ten film co powinien. Mąż nie był gejem, szczerze ich nienawidził, a jego pocałunek na końcu filmu miał za zadanie sprawdzenie jego ( niesłusznych rzecz jasna ) podejrzeń.

ocenił(a) film na 10
maciejwilq

Oczywiście ze był kryptogejem. Żona była tylko aby zakryć jego tajemnice, a ta nienawiść to tylko wypieranie (na pokaz) własnej słabości.

ocenił(a) film na 8
jankotelegazeta23

Dokładnie. Krył się z tym przez całe życie. W garażu, podczas rozmowy z pułkownikiem Lester wypowiedział się tak, jakby to on był właśnie kryptogejem - tak brzmiały jego słowa. Bynajmniej nie chodziło mu jednak o to. Obrazowały one w całości sytuację Fittsa, były odzwierciedleniem jego życia. Tak ja to zrozumiałem.

szajba07

hehe dla mnie sytuacja jest klarowna, Fitts był zawodowym żołnierzem chcącym by jego syn również był twardy tak jak on w wojsku. Gdyby był gejem to czy zaregagował by w ten sposób na przywitanie sąsiadów gejów? Ani przez chwile nie sądził że słowo partner może oznaczać partner seksualny. Było to dla niego niezrozumiałe. Dla mnie nie był gejem, a pocałunek na końcu filmu miał na celu upewnienie się czy Lester jest gejem czy nie :) pozdrawiam :)

użytkownik usunięty
maciejwilq

"Gdyby był gejem to czy zaregagował by w ten sposób na przywitanie sąsiadów gejów?"

Dude what

ocenił(a) film na 8
maciejwilq

Był kryptogejem, wstydził się tego i wypierał to. Był twardym wojskowym, miał żonę i syna, którego wychowywał twardymi zasadami, bo nie chciał, aby syn był "miękkim pedziem" - uważał to za chorobę, z którą trzeba walczyć i można się pozbyć.
Dlatego m.in. zabił Lestera, żeby nikt się nie dowiedział o jego chwili słabości i żeby jego syn się z nim więcej nie spotykał.

Co do sąsiadów partnerów to jak usłyszał ich różne branże to zrozumiał i później powiedział "Dlaczego te pedały się tak afiszują? Nie mają za grosz wstydu."

maciejwilq

nie zrozumiales banalnego watku,gratulacje.

użytkownik usunięty
maciejwilq

Skoro wg Ciebie ten pocałunek miał pozwolić pułkownikowi się przekonać czy Lester jest gejem, a ten nie odwzajemnił pocałunku - zdał 'test' - to czemu go zabił?

ocenił(a) film na 10

Też to pytanie nasunęło mi się od razu. To, że go zabił, potwierdziło fakt, że był gejem. Nie chciał, żeby ktokolwiek się o tym dowiedział.

ocenił(a) film na 8

Ponieważ się wstydził. Wiedział, że Lester wziąłby to na poważnie i nawet gdyby mu powiedział, że to test to on by mu nie uwierzył.

maciejwilq

Czy był pedałem czy nie wystarczy zadzwonić do reżysera i się spytać. Ludzie mają debilna przypadłość interpretowania wszystkiego i szukaniu sensu we wszystkim. Pedał czy nie pedał co z tego - dobry film całościowo.

ocenił(a) film na 10
szajba07

W filmie nie jest ustalone,czy przez cale życie był homoseksualnym geJem.Możliwe,że podczas swojej rutynowej służby wojskowej w amerykańskich pieleszach dostał
od mk panów w białych fartuchach ostatnie wyróżnienie ,za swoją wzorową postawę ....

ocenił(a) film na 10
szajba07

Później wiadome,nie zdążył nawet dobiec do drzwi,bo Upuszczał po sobie....

użytkownik usunięty
maciejwilq

On był gejem i sie tego wstydził. Dlatego wpajał synowi, że bycie gejem to jest wstyd.

ocenił(a) film na 7
maciejwilq

oczywiście, że był gejem- jest nawet takie powiedzenie, że ci, którzy najbardziej nienawidzą gejów, często sami nimi są :)

ocenił(a) film na 8
emaja21

Kiepskie powiedzenie, ale nośne w Hollywood - tam lubią pokazywać z politowaniem, że każdy kto nienawidzi dewiacji różnego rodzaju w istocie sam by chciał, tylko się wstydzi.

ocenił(a) film na 7
pgabriel

oczywiście nie jest to regułą, ale coś w tym jest ;)

użytkownik usunięty
pgabriel

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8772014

Bo prawda w oczy kole. :D

Zdrowy człowiek olewa.

ocenił(a) film na 8

W wypadku ludzi okazujących irracjonalny strach i niechęć wobec np. homoseksualistów to zostało udowodnione. Sęk w tym, że to niekoniecznie jest irracjonalne i chorobliwe. Akurat w wypadku pana Fittsa widać, że jest chory psychicznie, niemniej samo powiedzenie jest nietrafione, bo pewne rzeczy mogą obrzydzać lub odrzucać i nie jest to spowodowane żadną fobią.

ocenił(a) film na 10

Dokładnie olewa!

ocenił(a) film na 10
emaja21

Na pewno,(i) biorą brzytwy i członka po między swoje własne nogi!

ocenił(a) film na 8
szajba07

I jeszcze te jego żelazne wojskowe zasady. Tak jakby rutyna ją zabijała i spowolniła szybkość jej myślenia.
Ale żeby aż tak od tego zbzikować ;-)
Jak dla mnie, żona pułkownika to najdziwniejsza postać w tym filmie.

ocenił(a) film na 9
dariusgromnicki

A dla mnie przeciwnie. i przez cały film miałam wrażenie, że jest najmniej nieszczęśliwa, bo jej świadomość jest zaburzona. Cała reszta bohaterów uskutecznia jakieś autodestrukcyjne działania pod przykrywką zwyczajnego życia, a ona błądząc gdzieś w swoich myślach nie widzi całej tej smutnej rzeczywistości.
O oczywiście zgadzam się, że jej mąż był gejem.

ocenił(a) film na 8
_Lenka__fw

Właśnie. Ona była nieświadoma niczego, co ją otacza, dlatego wg. mnie także była najszczęśliwszą osobą w tym filmie. Po prostu żyła w swoim świecie.

ocenił(a) film na 8
szajba07

Zakładając, że była szczęśliwa nie można wykluczyć, że nie była szalona ;-)
Koncepcję życia w swoim świecie, uważam za trafną.

ocenił(a) film na 9
dariusgromnicki

Najprawdopodobniej była chora psychicznie. Możliwe też, że brała antypsychotyki, które działają tak "przymulająco".

dariusgromnicki

Wydaje mi się, że prawda nie jest wcale tak skomplikowana, jak się niektórym z was wydaje. Sądzę, że matka Ricky'ego była po prostu zastraszana, bita i terroryzowana przez męża tyrana. Widać było na kilometr, że pułkownik Fitts miał trudny charakter. Jego prawdziwa orientacja seksualna raczej nie miała z tym nic wspólnego - niewykluczone, że jego żona nawet nie wiedziała o skrywanym homoseksualizmie męża.

ocenił(a) film na 8
Evangarden

Też tak to widzę: on nikomu nie chciał tego pokazać, na końcu się przełamał, bo i tak wszystko już stracił, a jak okazało się, że się mylił to Lester był jedyną osobą, która wiedziała o jego skłonnościach. Dlatego Fitts go zabił.

ocenił(a) film na 10
Evangarden

Bo nie wiedziała nic,
tłumacząc to wiecznym nieporządkiem w domu!

ocenił(a) film na 7
Evangarden

"trudny charakter"?
Przecież to parszywy sadysta, który zniszczył życie żonie i synowi.

ocenił(a) film na 10
dariusgromnicki

Sedno sprawy?
Podbierała co nieco z tajnej skrytki syna!

ocenił(a) film na 9
dariusgromnicki

Nie no, ja to jestem hetero ale codziennie sprawdzam kumpli gejow czy aby na pewno są homo całując ich.
Troche lipny argument

ocenił(a) film na 9
dariusgromnicki

No więc tak.. Jeśli pułkownik naprawdę tak bardzo nienawidził gejów jak to było przedstawione na początku filmu, to czy by polazł do sąsiada, płakał (załóżmy że nad swoim synem), potem ścisnął skórę faceta i pocałował go w usta? Przepraszam bardzo ale raczej nie.. Jakby kierowała go nienawiść to poszedłby tam i od razu go zabił skoro i tak był do tego zdolny bo i tak zrobił ale z innego powodu.. I czy by tak spokojnie rozmawiał z tym człowiekiem mając los syna "geja" skrzywdzonego przez sąsiada za nadrzędny? Oczywiście że nie.. Sam po prostu był gejem, ukrywał to.. Chciał uchodzić za niezwykle twardego, z silną osobowością a nie słabością do facetów.. No i żona. Myślę że ona zgłupiała przez niego. A widać że była to dobra osoba więc pewnie dusiła w sobie emocje.. Założę się że mąż gej no nie wiem brzydził się jej przez całe życie.. Że potrzebna była mu tylko żeby stworzyć obraz idealnej rorządnej i zdyscyplinowanej rodziny bo taka według niego powinna być rodzina osoby o jego pozycji.. To pomyślcie teraz jak taka kobieta by się czuła? Pewnie tego nie wiedziała ale zapewne dziwnego zachowania męża czy wstrętu do niej nie dało się wiecznie ukrywać.. Całe życie w kłamstwie i jednostronne uczucie.. To moim zdaniem ona jest najsmutniejszą osobą w tym filmie a nie najszczęśliwszą jak według niektórych osób.. Oczywiście to są tylko domysły. Jednak nie jest trudne wyobrazić sobie taką sytuację czy zachowania ludzi chociażby poprzez oglądanie innych filmów.. Jak taka kobieta mogła się czuć i dlaczego była jaka była w tym filmie..

Vendetta_

Musiał być gejem. Gdyby ich nie nawidził (a był facet narwany jak cholera), to pewnie by wpadł do garażu i pysk obił Lesterowi. Zamiast tego pozwolił sobie na pocałunek i to był gwóźdź do trumny dla biednego Spacy'ego. Być może pułkownik obawiał się zdemaskowania. BTW Rola główna zagrana po mistrzowsku! :)

ocenił(a) film na 8
Vendetta_

Zgadzam się.Naprawdę żal czytać niektóre komentarze w tym serwisie. Ci ludzie którzy napisali tutaj coś o sprawdzeniu przez pułkownika czy główny bohater jest gejem poprzez pocałunek to chyba potracili łby :P Żona pułkownika to szczęsliwa osoba bo była chora psychicznie i nie wiedziała co się dzieje dookoła? kolejny absurd. Najwrażliwsza osoba w filmie i pewnie przez to bardzo nieszczęsliwa. Dodatkowo pewnie na lekach uspokajających więc stąd to jej "otępienie" . Oczywiście nie musiała wiedzieć o prawdziwej orientacji męża ale w jej domu nie było najlepszej atmosfery co prawdopodobnie w dużym stopniu wynikało z tego wewnętrznego rozgorycznia i pogardy dla samego siebie przez wojskowego. Zakończenie mnie nie zachwyciło ale być może kiedyś zmienię zdanie po ponownym obejrzeniu filmu i ocena będzie jeszcze wyższa.

ocenił(a) film na 7
michalsmm

ufff... dzięki... jednak są tu przebłyski myślenia ;)
Co do żony to być może była na jakichś prochach, stąd te jej odjechane komentarze, ale szczęśliwa to ona nie była na pewno.
Zacznijmy od tego, że na pewno była świadkiem okrutnej przemocy fizycznej wobec syna. Można przypuszczać, że i sama była ofiarą przemocy, może fizycznej, z pewnością psychicznej.

Co do pana wojaka to zapewne wszystkie jego decyzje i zajęcia były mniej czy bardziej świadomymi próbami wyparcia homoseksualizmu. Być może samo wstąpienie do armii już było elementem tej układanki. Do tego faszystowskie zabawki, kolekcja broni, agresja wobec bliskich.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones