PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=249289}
7,3 184 105
ocen
7,3 10 1 184105
6,5 13
ocen krytyków
Apocalypto
powrót do forum filmu Apocalypto

Film ten dobrze ukazuje jak wygląda świat bez Boga. Brutalny, nieludzki, pełen krwi i przemocy.
Brak w nim miłości, która jest możliwa jedynie z Bogiem. Dobrze się stało, że przybyli w końcu tam
hiszpańscy konkwistadorzy przynosząc Słowo Pana. Jest to przepiękny przykład Miłości Bożej -
Bóg nie mógł już dłużej oglądać jak jego dzieci w Ameryce Środkowej błądzą podjudzani przez
szatana, więc posłał im misjonarzy, którzy otworzyli serca dzikich ludzi.
A teraz w XXI wieku, wśród tylu dowodów na istnienie Pana Boga, ateiści wierzą w Jego
nieistnienie. A co się dzieje gdy ludzie nie wierzą w Pana Boga pokazuje historia (Hiler, Stalin, czy
też właśnie te prymitywne ludy).

ocenił(a) film na 7
chrzescijanska_milosc

To jakas powokacja? Otoz w kulturze Majow ludzie gineli wlasnie DLA BOGA, ofiary z ludzi byly DLA BOGA, tylko nie tego europejskiego boga z ziemi obiecanej ani dla tego z bliskiego wschodu...

Dobrze, ze do ameryki dotali konkwistadorzy? A byles w ogole obecny w szkole gdy byla mowa o kolonizacji nowego swiata? Oni nie przynosili tam slowa bozego a smierc, tworzyli nowe miejsca do zycia dla ludzi z europy. Wcale nie chcieli ich nawracac na chrzescijanstwo, tylko usunac ich z powierzchni ziemi po to aby moc dobrac sie do bogatcw naturalnych obu ameryk.

Oni nie byli dzikusami dlatego ze wiezyli w innych bogow niz hiszpanie tylko dlatego ze latali z lukami zamiast pistoletow i mieszkali w lesie a nie w miastach...

Jak nawieksze ludobojstwo w historii ludzkosci mozna okreslac jako cos dobrego? Jakie wartosci chcial nam w takim razie przekazac bog poprzez te czystki etniczne? To, ze jesli w niego nie wierzysz zaslugujesz na straszliwa smierc? To ze jesli nie wierzysz to zgwalcimy ci zone, zabijemy dzieci a ciebie na koncu?

Mam nadzieje ze to jakis trolling....

ocenił(a) film na 8
hotsauce

Na pewno trolling. Nie można chyba aż tak nie ogarniać świata :p

Biegnijdodomu

Ale aż pier*olec bierze człowieka jak takie prowokacje czyta :D

użytkownik usunięty
Weronika_M

Problemik jakiś?

użytkownik usunięty
Weronika_M

Zgadzam sie - tekst z cyklu Wyznania Pokreconego Fanatyka :)

ocenił(a) film na 4
Biegnijdodomu

koleś się nazywa chrześcijańska_miłośc.. >.<

ocenił(a) film na 4
hotsauce

Kolonizatorzy nie przynosili ze sobą tylko złych rzeczy. Byli awanturnicy, byli też szczerzy, dobroduszni misjonarze. Byli ci, którzy wykorzystywali przewagę cywilizacyjną; byli ci, którzy z owocami cywilizacji się dzielili.

Nie można też każdego rozwiązania siłowego podpinać pod ludobójstwo. Chyba mi nie powiesz, że wycięcie dzikusów, jak ci przedstawieni w filmie ( od składania ofiar ), byłoby ludobójstwem.

A dzikusem jest ogólnie każdy, kto nie uznaje bądź nie wytworzył instytucji własności indywidualnej. Stosunek do własności indywidualnej określa człowieczeństwo. Komunista czy socjalista też jest dzikusem. A właściwie stoi poniżej dzikusa, bo odrzuca cywilizację, taki wtórny dzikus.

Co do religji, to oczywiście podział jest trójstopniowy. Nie ma podziału na wierzących i niewierzących. Jest podział na teistów, ateistów i barbarzyńców. Ateiści próbują umniejszyć teistom wpychając ich na siłę do wora z poganami. Ale pomiędzy wiarą w jednego Boga (Stwórcę), a wiarą w wielu bogów zamieszkujących świat obok ludzi, jest przepaść.

ocenił(a) film na 7
beniaminGT

"Kolonizatorzy nie przynosili ze sobą tylko złych rzeczy. Byli awanturnicy, byli też szczerzy, dobroduszni misjonarze. Byli ci, którzy wykorzystywali przewagę cywilizacyjną; byli ci, którzy z owocami cywilizacji się dzielili."

Ja akurat bardziej stał bym za Indianami. Kolonizatorzy byli tam agresorami, owszem zdarzali się porządni ludzie, ale mimo wszystko nie byli na swojej ziemi

"Nie można też każdego rozwiązania siłowego podpinać pod ludobójstwo. Chyba mi nie powiesz, że wycięcie dzikusów, jak ci przedstawieni w filmie ( od składania ofiar ), byłoby ludobójstwem."

Byłoby. Jeśli "dzikusy" byli na swojej ziemi się składali w ofierze, a Ty ich napadłeś to wcale nie jesteś lepszy od nich. na swojej ziemi każdy ma prawo robić co chce.

z resztą tego co piszesz się zgadzam.

ocenił(a) film na 4
frycek49

"Jeśli "dzikusy" byli na swojej ziemi się składali w ofierze, a Ty ich napadłeś to wcale nie jesteś lepszy od nich. na swojej ziemi każdy ma prawo robić co chce."

Jeśli szanujesz własność prywatną, to musisz wiedzieć, że na szczycie hierarchji posiadania znajduje się tak zwane samoposiadanie, czyli prawo do samego siebie. Jeśli moje ciało, moje ręce, nie należą do mnie, to nie należy do mnie również wszystko, co tym ciałem, tymi rękami posiądę - czyli również ziemia. Jeśli zatem mówisz, że na swojej ziemi każdy może robić, co chce, to tym bardziej każdy ma prawo do samego siebie.

Składanie ofiar z ludzi narusza samoposiadanie. W filmie dzicy byli odławiani z dżungli, ale nawet gdyby przybyli do stolicy i stanęli na cudzej ziemi, to wciąż prawo samoposiadania ich chroni i nie mogą w jego świetle podlegać jakiejkolwiek kolektywizacji czy szkodzie własnej, poza usunięciem z tej ziemi.

Toteż, napadnięcie na takich dzikich, co składają innych w ofierze bez ich zgody, i zniszczenie takiej "cywilizacji" przez najeźdźców jest zgodne z moralną powinnością i podoba się Panu.

ocenił(a) film na 7
beniaminGT

"Jeśli szanujesz własność prywatną, to musisz wiedzieć, że na szczycie hierarchji posiadania znajduje się tak zwane samoposiadanie, czyli prawo do samego siebie. Jeśli moje ciało, moje ręce, nie należą do mnie, to nie należy do mnie również wszystko, co tym ciałem, tymi rękami posiądę - czyli również ziemia. Jeśli zatem mówisz, że na swojej ziemi każdy może robić, co chce, to tym bardziej każdy ma prawo do samego siebie. "

To fakt tu się zgadzam też jestem libertarianinem. Uważam jednak mimo wszystko białych osadników za agresorów. Jak by Majom się to składanie w ofierze nie podobało to by sami to obalili. Moim zdaniem najważniejsza jest tu dobrowolność i to że ta ziemia należała do nich. Oni pierwsi ją zamieszkali i tak dalej. Jeżeli np. ja wykupię ziemie i zbuduję na niej jakieś miasteczko czy wioskę to mam prawo ustanowić na niej dowolne prawo Ty zaś wprowadzając się tam musisz je przyjąć.

"Składanie ofiar z ludzi narusza samoposiadanie. W filmie dzicy byli odławiani z dżungli, ale nawet gdyby przybyli do stolicy i stanęli na cudzej ziemi, to wciąż prawo samoposiadania ich chroni i nie mogą w jego świetle podlegać jakiejkolwiek kolektywizacji czy szkodzie własnej, poza usunięciem z tej ziemi."

To że byli odławiani to fakt i to było złe tu się zgadzam. Jeżeli zaś by ci Indianie sami przyszli do Majów to by było co innego. W tedy podlegali by prawu obowiązującemu na tej ziemi. No chyba że by się znaleźli na tej ziemi nie świadomie lub wbrew własnej woli.

"Toteż, napadnięcie na takich dzikich, co składają innych w ofierze bez ich zgody, i zniszczenie takiej "cywilizacji" przez najeźdźców jest zgodne z moralną powinnością i podoba się Panu."

Nie jest chyba że by ci Majowie pierwsi napadli białych. W tedy by to była obrona i by była usprawiedliwiona. Albo też sytuacja gdy by ci dzicy zamieszkiwali tereny białych to w tedy też by ci biali mieli by prawo ich bronić.

hotsauce

"To jakas powokacja? Otoz w kulturze Majow ludzie gineli wlasnie DLA BOGA, ofiary z ludzi byly DLA BOGA, tylko nie tego europejskiego boga z ziemi obiecanej ani dla tego z bliskiego wschodu..."

O to właśnie chodzi w religii chrześcijańskiej, że Chrystus po to oddał sam siebie w ofierze, żebyśmy my już nie składali krwawych ofiar bo nie o to Bogu chodzi. To zasadnicza różnica między różnymi pogańskimi kultami a religią chrześcijańską.

hotsauce

nie do tego co potrzeba.

użytkownik usunięty
chrzescijanska_milosc

nie jest to film historyczny, "braveheart" nie jest filmem o...wikingach a praca Pani Grochowskiej "Elementy prania mózgu w procesie zagłady Żydów" powinna być lekturą obowiązkową dla uczciwych ludzi.

użytkownik usunięty
chrzescijanska_milosc

wojna trzydziestoletnia to świat bez przemocy, co ?

ocenił(a) film na 6
chrzescijanska_milosc

"Brutalny, nieludzki, pełen krwi i przemocy"

śmiać mi się chcę jak to czytam. Nieludzcy to byli konkwistadorzy. I to wszystko dla złota. Oni nie przyjechali nawracać.
Cywilizacja ludów ameryki przed przybyciem białych liczyła kilka milionów - zaledwie 5 lat po ich przybyciu z liczby tej nie został nawet milion.

ocenił(a) film na 8
kppoz

Majowie, Inkowie żyją do dziś w wielu milionach. Większość mieszkańców Ameryki Łacińskiej ma korzenie indiańskie. Tak poza tym w szkole mówią bajki o zagładzie w kilka lat. Na początku sporo ich zginęło, potem zaczął sie powolny proces asymilacji. Ostatnie miasto-państwo Majów podbito dopiero w 1697 roku, czyli wtedy kiedy August Mocny objął tron Polski i był już od dawna Nowy Jork.

chrzescijanska_milosc

jestem treochę spóźniony, lecz dodam krótko i zwięźle: w imię Boga dokonywan o najkrwawszych zbrodni, choć ten nie istnieje i wiedzą o tym nawet ci, co Jego słowo najgłośniej głoszą

ocenił(a) film na 8
schlaggi

Japończycy podczas II wojny swiatowej zabili wiecej Chińczyków niż Europejczycy Indian czy muzułmanów przez setki lat.

Przemek_Owczarski

nie wyjasnisz, nie kazdy moze zrozumiec.

ocenił(a) film na 8
chrzescijanska_milosc

He he masakra ale dyskusja :) Albo tania prowokacja albo człowieku urwałeś się z choinki. Masakra... ;0

użytkownik usunięty
chrzescijanska_milosc

Większego bzdetu w życiu nie czytałem. "W imię Boga" zabito miliony, a konkwistadorzy mieli w tym swój niemały udział. No ale cóż, wierzący są popyerdoleni, czego się spodziewać.

Niewierzący są popyerdoleni, bo duchy, reinkarnacja oraz zjawiska paranormalne są prawdą i życie po śmierci.

ocenił(a) film na 8

Japończycy podczas II wojny swiatowej zabili wiecej Chińczyków niż Europejczycy Indian czy muzułmanów przez setki lat.

użytkownik usunięty
chrzescijanska_milosc

ten twój bóg właśnie tak działa wyrzyna rdzenne ludy zamiast swoją mocą/duchem św. dać im mądrość wnikliwość i ich nawrócić pokojowo, a potem jeszcze smarzy ich wiecznie w piekle Xdddddd idiota pewnie tortury w średniowieczu też uważasz za dobre dramat dramat dramat

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones