PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=137747}

Bękarty wojny

Inglourious Basterds
8,0 590 313
ocen
8,0 10 1 590313
8,6 51
ocen krytyków
Bękarty wojny
powrót do forum filmu Bękarty wojny

Eli Roth, aktor grający w najnowszej produkcji Quentina Tarantino "Bękarty wojny" oskarża Polaków o antysemityzm. W wywiadzie promującym film o żydowskim oddziale mordującym nazistów, aktor twierdzi, że Polacy zawiedli jego rodzinę - pisze "Dziennik".

Jak twierdzi jeden aktorów grających w filmie, prywatnie przyjaciel reżysera, Eli Roth, Polacy nadal mają problem z rozliczeniem się z tamtymi czasami. Więcej: jego zdaniem jesteśmy współodpowiedzialni za zagładę Żydów.

- Uważa pan, że sformułowanie, które padło kilka miesięcy temu w niemieckiej gazecie - "polskie obozy zagłady" - jest zgodne z prawdą historyczną? - pyta Dziennik.

- Dziadek opowiadał makabryczne historie z Białegostoku, gdzie się urodził. Z jego relacji wiem, że winni Zagłady byli nie tylko Niemcy, ale wszystkie kraje, które okupowali: Polska, Litwa, Rumunia, Chorwacja. Jedynie król Danii miał odwagę założyć żółtą gwiazdę.

- Nie widzę nic złego w tym, że pisze się wreszcie wprost o tym, że Polacy zawiedli Żydów - kontynuuje Roth. Nie mówię, że tak jest teraz, ale musicie przyznać, że teraz też macie wielki problem z antysemityzmem. Najgorsze co możecie zrobić, to udawać, że nic się nie zdarzyło. A jak jeszcze raz przeczytam tekst jakiegoś debila z Izraela, że "Bękarty wojny" podważają wagę holokaustu, to dostanę piany. Takich idiotów powinno się wyrzucać z pracy.

- Czyli zamiana "Auschwitz" na "Oświęcim" w niemieckich publikacjach nie oburza pana. Nie widzi pan w niej żadnej manipulacji?

- Jeśli jest polska nazwa na Auschwitz, powinno się jej używać. To Polacy zawiedli członków mojej rodziny, która zginęła w holokauście.


Więcej też tutaj:
http://www.dziennikwschodni.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20090908/PRZEGLADPRASY /247216531


Co o tym myślicie? Żałosna próba reklamy filmu w naszym kraju czy koleś jest rzeczywiście taki niedouczony?
Bo aż mi się odechciało iść na IB po przeczytaniu tego... :/

ocenił(a) film na 9
__luthien__

Nie każdy ma klapki na oczach i traktuje film jak piąty zaaaaaabór Polski, Matki Polski, którą na kolanach należy z rozdartą koszulinką chłopską bronić. Zaaabór na historycznej dokładności, jak on śmiał! Przekręcić historię? A czemu tam nie ma nic o Katyniu, albo o trzeciej potędze alianckiej jaką była armia polska!

A to wszystko przez Żydów, masonów i cyklistów. Bękarty to tak na prawdę izraelicka machina propagandowa, bo kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą!

Nieee rzuuzcim zieeemi, meeeeeh, meeeeeh.

ocenił(a) film na 3
Icheb

owszem, nie każdy, ale o ile uwielbiam QT, to ten film sobie odpuszczę. dla mnie wpisuje się w prostej linii w Listę Schindlera, Pianistę - czyli cyniczne granie na kasowym temacie.

dink

Ten film nie pokazuje niedoli Żydów czy słowian pod niemieckim jarzmem. Tutaj niemcy są biedni, a i tak Quentin nie przedstawił ich w taki sposób, żeby wzbudzić współczucie. Ma nie wiele wspólnego z Pianistą i Listą Shindlera.

ocenił(a) film na 3
yasioo

nie chodzi o to, kto jest biedny. tylko o eksploatację nośnego tematu Holokaustu. Komiks, kreskówka, klocki Lego i dowolny film ma zapewniony zbyt, bo jest o Holokauście. Tak jak u nas sprzedaje się wszystko co ma Dodę na okładce, tak w Hollywood sprzedaje się wszystko o Holokauście. I to jest właśnie żałosne.

ocenił(a) film na 8
reya

Żałosny koleś, niby wykształcony, papa profesor na Harvardzie, a jednak debil. Myślę, że jeśli ten wywiad miał podnieść oglądalność, to raczej nie odniosło skutku, a raczej okazało się że to IGNORANT. Podaję linka do jego strony na MySpace, proponuję się wpisać, lub zadać mu pytanie: http://www.myspace.com/eliroth

reya

A Tuska oceniasz za zdolności matematyczne, albo Pazurę za wiedzę z dziedziny motoryzacji? Zdawało mi się, że aktora ocenia się za talent aktorski, zwłaszcza na tym portalu.

użytkownik usunięty
reya

Nie chciałbym dopatrywać się złej woli u Eli Rotha. To chyba raczej niedouczenie. Polska została najechana przez Niemcy, nie było polskiego rządu, żyliśmy pod okupacją. Warstwy przywódcze naszego narodu były w pierwszej kolejności mordowane. Nie miał więc kto, wzorem króla Danii, zakładać sobie w ramach protestu gwiazdę Dawida. Kraje takie jak Francja czy Holandia wydały Niemcom swoich Żydów. Litwini i Łotysze praktycznie wymordowali ich sami. Dlaczego więc do tamtych narodów aktor nie ma pretensji? No właśnie, dobre pytanie. Tu, niestety potrzebna jest edukacja i tylko tyle. Wiedza o Holokauście jest często stereotypowa, umieszczając czasami nas, Polaków, wśród oprawców. A to nieprawda. W końcu to najwięcej Polaków posiada medal "Sprawiedliwy wśród narodów świata", przyznawany w Izraelu. Tak więc: Panie Roth, ucz się Pan historii!!!

ocenił(a) film na 8

Ja mam pytanie, jak to się stało, że dziadunio takich bajęd naopowiadał? Rozumiem, że ma 5 lat walki, garść medali, udział w państwie podziemnym i na zachodzie znalazł się uciekając przed komunistycznymi represjami? No bo jeśli się zawinął do USA jak tylko zobaczył łunę na horyzoncie, to nie wiem kto tu kogo zawiódł i kto jest współodpowiedzialny? Ci co nie mogli uciec i musieli żyć pod niemiecką okupacją, czy bogaty żydek który podkulił ogon i zwiał i pewnie nawet mu przez myśl nie przeszło, żeby się bić za swoich a co dopiero za wstrętnych gojów.

ocenił(a) film na 7
Negative

Trochę mnie ta wypowiedź zatrzesła, ale nie tak żeby z pianą na ustach powiedzieć "Mam w d...e ten film i nie idę", Tarantino to jest klasa idla jego reżyserskiej wizji poszedłem na ten film, a nie dla napawania się widokiem naszego Bohatera co zapamiętał opowieści dziadka. Pan Eli zagrał jak drewniak taki T. Schweiger był o niebo lepszy chociaż "ubili" go szybko.

ocenił(a) film na 7
reya

A kimże jest Eli Roth? Czy to jakiś autorytet? No bo jeśli mówić o nim pod kątem Bękartów to mamy do czynienia jedynie z marnym aktorzyną. Sugeruję, że postawić go przez dziećmi i wnukami tych, którzy ryzykowali i tracili życie aby uratować żydów w czasie wojny. Niech powtórzy to samo im jak jest taki twardy.

ocenił(a) film na 6
reya

Niestety czytając takie pierdoły jak powiedział Eli Roth to sam mam ochotę zostać antysemitą :/
Niestety tak samo jak Niemcy podczas drugiej wojny światowej uważali się za "rasę Panów" tak samo po wojnie żydzi uważają się za kogoś wyższego od innych nacji. Bez komentarza...

użytkownik usunięty
Jaro112

a że polacy tak nie mają???????????????????????????????????????????????????
??????????????????????????????????????????????????????????????????????????

ocenił(a) film na 8

bo Polacy są najlepsi na świecie , jest to udowodnione naukowo

reya

Co mnie interesuje co koleś powiedział ? Podobała mi się jego postać w filmie i to wszystko na ten temat.
A kim on jest i co on robi, jakie ma zdanie na ten czy inny temat, to ja mam gdzieś i nie zamierzam sobie tym głowy zawracać, bo co to da ?
To że sobie tutaj jeden z drugim ściera litery na klawiaturze nie przyniesie efektu w postaci pojęcia historii przez pana Roth, wiec nie ma po co się pocić, obniżać przez niego oceny filmu itd


ocenił(a) film na 4
Hellscream_2

??????
a ktoś obniża ocenę filmu z tego powodu??

a problem jest taki, że gościu, który o realiach tej wojny wie tyle, co nic- bo jego dziadek zwiał do stanów przed wojną i był jednym z tych Żydów, którzy wypieli się na eksrodaków- wypowiada się w tak idiotyczny sposób w mediach ogólnokrajowych....

uważam, że warto na ten temat dyskutować.

żeby ktoś, kogo roth przekonał, poznał też inne pkt widzenia. nawet, jeśli się z nimi nie zgodzi.

a słowa i postawa rotha są ważne, gdyż wypowiedział je w takcie wywiadu promującego film.

pzdr i szacun.

ocenił(a) film na 3
reya

masakra... nie tylko amerykanie sa niedouczeni, wystarczy pojechac do francji czy uk, zeby przekonac sie jacy z nich ignoranci i debile. nawet nie staraja sie robi dobrej miny do zlej gry, tylko otwarcie mowia, ze co z zle, to nie ich wina. ze sprawa katynia, to mistyfikacja, a to ze anglicy i francuzi zostawili nas na pastwe hitlera, bo byli tchorzami, to jakas pomylka historykow,bo oni nic o tym nie wiedza, ani o ukladzie jaki zawarlismy z nimi o wzajemnej pomocy!! za granica na prawde nie da sie rozmawiac o historii, bo oni maja tam swoja wersje historii...

użytkownik usunięty
Jutrzenka

po prostu jego rodzina miała przejebane i się odbiło to na nim... trudno mu
się dziwić...

A mi się wydaję, że temu Całemu koledze Tarantino trzeba dać do poczytania o Irenie Sendler. Ona uratowała życie wielu, wielu Żydom.
Więc niech sie nie odzywa jak wystarczajaco duzo nie wie o Polakach.
Dziękuje za uwagę.

ocenił(a) film na 4
Funnyxd

mówiąc o jednej osobie strzelasz sobie w piętę. jak argument, który ktoś może potraktować jako wyjątek, ma udowodnić, że polacy (w ogóle) nie są przeciwko żydom???

prawda jest taka, że irena sendlerowa miała cały zastęp polskich pomocników, którzy odbierali dzieci od niej i robili wszystko, żeby dostały się do bezpiecznego miejsca. bez tych polaków by się nie udało.

daifuku

Zgadzam się z faktem, iż Irena Sendler nigdy nie była sama.
Inni Polacy jej pomagali, a czy to jeszcze bardziej nie przejawia za tym, że pomagaliśmy Żydom?

ocenił(a) film na 9
reya

Każdy kraj ma własną wersję historii, każdy patriota gotów jest pociąć się za to co mu wpajano. A bulwersując się na forum filmwebu to rewolucji nie zrobicie.
Kolejna kwestia to Irena Sendlerowa - nie przeczę że uratowała mnóstwo ludzi, nie przeczę też że X osób angażowało się w pomoc dla niej - ale nie róbmy z tego zjawiska narodowego. Co więcej jestem pewny że przed wojną, tak jak we współczesnej w Polsce żyła masa antysemitów, żydzi sami wyrobili sobie taki wizerunek wśród ówczesnych Polaków swoim stylem życia.

ocenił(a) film na 4
eagle6001

irena sendler nie jest aż takim marginesem, tyle że inne przypadki mniej spektakularne lub kończyły się śmiercią tych, co pomagali, to kto miał o tym potem opowiadać?

a to, że ludzie wydawali, że stali patrząc na przemarsze do getta lub obozów:
1. wszyscy w polsce wiedzieli o nienawiści hitlera wobec żydów od wielu lat, a rok przed wojną miała miejsce kryształowa noc.

2. człowiek zawsze potrzebuje kogoś, kogo może obwinić za niewyobrażalną krzywdę, jaka mu się dzieje.

3. skoro hitler wskazywał żydów jako powód wojny, to co mieli myśleć pokrzywdzeni w niej?? (podstawy psychologii)

nie wydaje mi się, że chodzi o styl życia. to był raczej pomniejszy powód.

ocenił(a) film na 8
reya

A nie zapomniał o tym jak amerykańscy Żydzi z USA ich zawiedli ??

reya

Być może rodzina aktora trafiła na tych gorszych Polaków. Ale właściwie to ,,gorsi" Polacy powinni być ze względów
przedwojennych być normalnymi. Ale nie są. Mało kto wie, ale Polacy nie lubili żydów, jak zresztą większość świata. Zdarzały się bójki, nawet morderstwa, jednak Żydzi byli bogaci i często bezkarni. Oszukiwali ludzi i doprowadzali ich do nędzy. Dziwne, że sami nie zrobiliśmy własnej wersji holocaustu. Potem Hitler zajął Polskę i Żydi wpadli w tarapaty. Inne narody nawet nie kiwnęłyby, ale nie Polacy, którzy z narażeniem życia ratowali Żydów, płacąc najwyższą cenę. A teraz nas obrażają i żądają odszkodowań za majątki zabrane przez Niemców na terenach Polski. Która nie istniała i była pod okupacją. Niemiecką.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones