film

Błękitny krzyż

1955
1h 1m
6,4 764
oceny
6,4 10 1 764
6,2 4
oceny krytyków
Luty 1945 roku. Grupa polskich ratowników górskich wyrusza w Tatry, aby pomóc znajdującym się za linią frontu rannym radzieckim i słowackim partyzantom. więcej mniej
Błękitny krzyż zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Średniometrażowy "Błękitny krzyż" to kolejna w twórczości Munka, po "Gwiazdy muszą płonąć", próba odnalezienia się w w formule kina fabularnego. Tym razem jest to rekonstrukcja zdarzeń jakie miały miejsce w ostatnich dniach wojny, a zapisane zostały w kronice Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego w Zakopanem. Była to akcjaŚredniometrażowy "Błękitny krzyż" to kolejna w twórczości Munka, po "Gwiazdy muszą płonąć", próba odnalezienia się w w formule kina fabularnego. Tym razem jest to rekonstrukcja zdarzeń jakie miały miejsce w ostatnich dniach wojny, a zapisane zostały w kronice Górskiego Ochotniczego Pogotowania Ratunkowego w Zakopanem. Była to akcja polskich goprowców ratujących życie rannych partyzantów radzieckich i słowackich, ukrywających się w szałasie po kontrolowanej jeszcze przez Niemców, słowackiej stronie Tatr. W filmie tym występowali zawodowi aktorzy, ale także, jak w dokumencie, autentyczne postacie, ludzie odgrywający jedynie minione wydarzenia, w których sami brali udział. Górale swoją obecnością w filmie uwiarygodnili opowiedzianą w nim historię. Sama opowieść o tej prawdziwej historii nie jest pozbawiona dramaturgicznych i narracyjnych walorów, w których wyraźnie widać zasady fabularnej sensacyjności.

na podstawie
Adam Liberak (opowiadanie)
studio
P.P. Film Polski / Wytwórnia Filmów Dokumentalnych (WFD)
tytuł oryg.
Błękitny krzyż
inne tytuły
The Men of the Blue Cross Miedzynarodowe
więcej
Zdjęcia do filmu realizowano w paśmie górskim Tatry (Czechosłowacja, obecnie Słowacja) oraz Zakopanem (Polska).
Zdjęcia rozpoczęły się na przełomie stycznia i lutego 1955.
Adam Liberak, współautor scenariusza, z powodu błędu Wytwórni Filmów Dokumentalnych został pominięty w czołówce filmu. Jednak w czasopiśmie "Film" (numer 1 z 1956 roku) został wydrukowany specjalny list ze sprostowaniem popełnionej pomyłki.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

Podobny temat

ocenił(a) film na 8

Jeżeli komuś podobał się ten film, to warto jeszcze zobaczyć tą polską produkcje z tamtych lat z tematyką gór w tle.

http://www.filmweb.pl/film/Czarci+%C5%BCleb-1949-31338

"Błękitny Krzyż" jest też dostępny tutaj:

http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5209

Tak jak miało to miejsce przy wcześniejszych filmach Munka. Ten opowiada a zwyczajnym bohaterstwie zwyczajnych ludzi którzy poczuwali się do obowiązku. Nienadęta, prosta historia ze świetnymi zdjęciami gór w zimie. Tylko tyle i aż tyle ze swojej strony polecam. 7/10.

a do tego ta niesamowita sceneria.

Dlaczego 7 ? Fabularyzowany dokument z pewnej brawurowej akcji, który bardzo dobrze oddaje grozę akcji ratowniczych, w dodatku w czasie wojny i za linią wroga. Malownicze kadry, sroga zima, odwaga, honor i twardość ludzi gór. Jest w tym filmie lukrowany dodatek propagandowy, ale nie burzy on przyjemności oglądania....

Poszukuje tego filmu juz od dawna czy ktos sie moze orientuje gdzie go mozna dostac albo go ma ?? Bardzo prosze o info

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones