PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=736411}
7,1 195 033
oceny
7,1 10 1 195033
6,9 41
ocen krytyków
Baby Driver
powrót do forum filmu Baby Driver

Czy tylko ja odniosłem wrażenie, że Debbie grana przez Lily James to niemal dokładne odwzorowanie Shelly Johnson (Madchen Amick) z Twin Peaks? Wizualnie niemal jak siostry, charakter się zgadza, nawet obie są kelnerkami w barze. Biorąc pod uwagę liczbę nawiązań w filmie, stawiam, że było to celowe. I jeszcze bardziej uwielbiam za to ten film!

yelyaHimeD

dokładnie to samo skojarzenia jak tylko ją zobaczyłem :D

oczywiście, że celowe :)

ocenił(a) film na 8
Hofferman2

Ogólnie film miał sporo wizualnych nawiązań do Lyncha - wspomniane Twin Peaks a także Lost Highway.

ocenił(a) film na 7
MichaelTerran

Co z the LW? Tylko proszę o konkrety a nie bicie piany...

ocenił(a) film na 7
Hofferman2

i tak pajacownia powie, że ten film to wydmuszka bez fabuły :D
Z jednej strony przesada, bo cały czas masz deja vu, że gdzieś to już widziałeś, ale zbyt dobrze jest całość sklejona żeby rzucać jakieś oceny typu 3/10, bo cymbał jeden z drugim oczekiwali francuskiego realizmu i filmu dokumentalnego z puentą jak to nie wolno być bandziorem. Trochę wyobraźni, bo nie o to w tym filmie chodzi :)

ocenił(a) film na 7
yelyaHimeD

No właśnie, te nawiązania. Kto jakie wyłapał? Nawet takie niekoniecznie najoczywistsze na pierwszy rzut oka? Ja mam parę skojarzeń, ale na razie się wstrzymam i posłucham Waszych propozycji. :)

ocenił(a) film na 9
Diana

Wściekłe psy chociaż na seansie o tym nie pomyślałem. Na pewno wiele scen i ubiorów z Gorączki. Bluza z Taksówkarza. Scena gdy zawoził dziadka to nawiązanie do Mulholland Drive albo Zaginionej autostrady. Nie pamiętam do którego dokładnie bo nigdy ich nie widziałem w całości. Sama postać, a szczególnie jego robota może być nawiązaniem do Transportera czy Drive. Wyłapałem więcej, ale już ich nie pamiętam.

ocenił(a) film na 8
Zielq

Wright chyba mówił, że tematyka była inspirowana filmem Kierowca z 1978

ocenił(a) film na 8
Zielq

100 % racji :) dużo z Lyncha, a też film "Drive" z Goslingiem. Ten film to zręczny konglomerat.

ocenił(a) film na 9
Diana

Nie wolno zapomnieć o Austinie Powerze i Piątku trzynastego!

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Gdy tylko pojawiła się na ekranie w stroju kelnerki też od razu przypomniała mi o Twin Peaks, myślę, że zrobili to świadomie, to nie może być przypadek ;)

użytkownik usunięty
yelyaHimeD

Jakie nawiązania masz na myśli? Skojarzyło Ci się (jak widać nie tylko Tobie). Chyba przez burzę blond włosów i restauracyjny ubiór. Też pracowałem w restauracji/barze i miałem uniform i fartuch a moje koleżanki nie były mniej podobnie ubrane do Shelly niż Debbie. Ja żadnych nawiązań nie widzę a widziałem film już dwa razy. "Twin Peaks" widziałem też kilka razy a ostatnio kilka tygodni temu odświeżyłem. Pytam się więc gdzie te "nawiązania"? Co więcej pisząc, że obie mają podobne charaktery... obawiam się, że opowiadasz głupstwa. Nie, nie mają. Kompletnie inne postacie.

Pisząc o nawiązaniach miałem na myśli ogólnie nawiązania popkulturowe, w tym także, co jasne, liczne muzyczne. Z tych bardziej filmowych to poza tymi powiedzianymi wprost (Potwory i spółka), to choćby jest scena kiedy Baby przełącza kanały w TV i widać m.in. Fight Club, It's Complicated. Wątki z tych filmów potem pojawiają się także w Baby Driver, przynajmniej tak mi się to skojarzyło (np. ukrywany związek z Debbie przed bandziorami jako nawiązanie do tego 2 tytułu). Nawet nie wiem czy pewne kwestie z tych filmów nie są wyopowiedziane przez Baby wprost, ale musiałbym obejrzeć film jeszcze raz. Poza tym małe cameo Waltera Hilla, czyli reżysera... "Kierowcy".

Co do Debbie. Tak się składa, że też pracowałem w restauracji i uwierz, nie każda kelnerka przypominała mi Shelly, a właściwie to żadna. A tu gdy tylko się pojawiła Debbie, jedna myśl - Shelly. Lily James jest dość podobna do młodej Madchen Amick, poza tym nadal uważam, że są podobne także pod względem charakteru (choć Debbie jako postać może nie wydawać się bardzo złożona). Jestem fanatykiem Twin Peaks, doskonale pamiętam niemal każdą scenę i np. sposób w jaki Debbie prowadziła rozmowę z Baby bardzo przypomniał mi podejście Shelly do klientów czy jej sceny z Bobbym. Zresztą z tego co widzę, nie jestem w tym wrażeniu odosobniony, więc chyba coś jest na rzeczy :).

yelyaHimeD

https://ibb.co/nsG1nv

Ja to tylko tak zostawię

ps; Shelly z gadki bardzo pasuje do Debby

ocenił(a) film na 7
Hofferman2

Wcale niepodobne, nie dostrzegam tu żadnego podobieństwa :D

Brawo! Zgadzam się. Zero podobieństw!

ocenił(a) film na 6

Mówiła że robi "zabójczo dobrą kawę". Znany cytat z "Twin Peaks".

użytkownik usunięty
bitzgrzyt1

Cytat z Twin Peaks to: "damn good coffee". Te słowa raczej w tym filmie nie padają, bo oglądałem go kilka razy (za każdym razem po angielsku) i chyba nie umknęłoby to mojej uwadze. Jednak nawet jeśli to przeoczyłem nie zmienia to faktu, że w dalszym ciągu nie zgadzam się z inicjującym tą rozmowę tematem. Nie wykluczam (i nigdy nie wykluczałem), że pewne nawiązania do serialu Frosta i Lyncha mógł Edgar Wright do swego filmu przemycić (chociaż ja osobiście ich nie dostrzegłem), ale stwierdzenia typu: "(...)Debbie grana przez Lily James to niemal dokładne odwzorowanie Shelly Johnson (Madchen Amick) z Twin Peaks? Wizualnie niemal jak siostry, charakter się zgadza (...)" to w moim przekonaniu wierutne bzdury. Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 6
yelyaHimeD

Firma Goodfellas Pizza, czyli Chłopcy z ferajny :)

ocenił(a) film na 8
Radzimir_Radzmirowski

Dokładnie, strzelanie z automatów na dwie ręce - Matrix się kłania :)

ocenił(a) film na 9
yelyaHimeD

nawiązania....scena z pierwszego napadu jak siedział w samochodzie i tańczył zakładam że nawiązanie do teledysku Mint Royale Blue Song :) https://www.youtube.com/watch?v=dfrcZsKcVxU

ocenił(a) film na 7
masters_moon

Zarówno teledysk jak i film reżyserował Wright, więc można ten pierwszy uznać za pierwowzór w pewnym sensie ;) Poza tym teledysk też mignął na chwilę w telewizorze, kiedy Baby przełączał stacje.

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Jak nic nawiązanie do Misia Barei - scena w banku gdy młody grubasek mówi do baby ile jest kamer, ochroniarzy itd... Na koniec brakuje tylko żeby powiedział "czuwaj" :-)

ocenił(a) film na 9
yelyaHimeD

Myślałem ,ze to jej córka :D

ocenił(a) film na 7
yelyaHimeD

przecież to była joanna brodzik

yelyaHimeD

tak! totalne odwzorowanie Shelly ( z takich bardziej oczywistych podobieństw to oczywiście wygląd, praca w barze i chłopak -kierowca), jako totalna fanka twin peaks uważam, że to miły akcent w stronę serialu
a w temacie Lyncha, to warto też zwrócić uwagę na odwzorowanie sceny z Zagubionej Autostrady!

ocenił(a) film na 7
k_ucinka

Cały ten film widziałam jakieś odniesienia do Lincha. A Dodatkowo jeszcze, rzuciło mi się, że Gordon zauroczony Shelly również miał kłopoty ze słuchem jak Baby.

ocenił(a) film na 9
yelyaHimeD

Zdecydowanie nie ma skojarzeń. Ta ma brązowe oczy a tamta miała niebieskie.

ocenił(a) film na 7
yelyaHimeD

Też bardzo mi sie z nią skojarzyła, twarz i włosy bardzo, bardzo podobne!

ocenił(a) film na 7
yelyaHimeD

Miałam takie samo skojarzenie po wyjściu z kina :)

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Na to akurat nie zwróciłam uwagi, ale końcówka bardzo mi się skojarzyła z "Dzikością Serca" Lyncha

yelyaHimeD

Nie miałam takiego skojarzenia choć obie dość podobne z wyglądu. Niestety, gra Lily James bardzo mi się nie podobała. Jej postać była tak bardzo słodka, marzycielska, flirciarska a przy tym zwyczajna (a`la amerykańska dziewczyna z sąsiedztwa) że od całego wątku romantycznego robiło mi się niedobrze...

yelyaHimeD

z różnicą, że Amick miała to coś ;)

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Faktycznie! Cały seans zastanawiałam się, z kim mi się kojarzy :).

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Z dziewczyną od dwóch miesięcy oglądamy Twin Peaks i to była pierwsza rzecz jaką pomyśleliśmy po zobaczeniu Debbie. Aż tylu nawiązań do Lyncha nie wyłapałem, a faktycznie były!

yelyaHimeD

hehehe ,że co? Ludzie doszukujecie się podobieństw których nie ma. Jak można porównywać ten film do Twin Peaks? Jeżeli już można to porównać do jakiegoś filmu to co najwyżej do Drive.

ocenił(a) film na 6
yelyaHimeD

haha dokladnie mialem to samo spostrzezenie ....ale jaki to ma zwiazek z tym konkretnym filmem ???? takich odniesien do innych filmow bylo wiecej=== gadka sprzedawcy broni wypisz wymaluj brick top ze Snatcha - on tam mowil o swiniach....tak sobie widocznie wymyslili ...film z tych lekkich do wziecia na dystans dalbym 6.5 .....mimo wszystko dosc infantylny...no i myslisz sobie teraz czy Kevin ich wszystkich tam obmacal.....szkoda sie porobilo....

ocenił(a) film na 6
BalcerekZiutek

mnie najbardziej rozbawiło jak Kevin pod koniec filmu powiedział do Baby że też kiedyś był zakochany:), Jeśli miałbym ocenić film to dość nierówny, początek zapowiadał się ciekawie, ciekawy teledyskowy klimat, ale z czasem coraz bardziej szarżowali no i zawiodła strasznie końcówka (tutaj jak już szukać skojarzeń to chyba do Terminatora)
Btw trochę smuci fakt że zamiast zachwycać się jak dobry film obejrzeliśmy to chwalimy się do il dobrych filmów film nawiązuje.

jareksk17l1

Zgadzam się, początek był bardzo ciekawy, natomiast od momentu sceny kupna broni zaczęła się szarża, która była niestrawna i rozczarowująca. I też uważam za żenujące że ludzie zachwycają się ilością nawiązań, (z resztą niektóre wymyślone z tyłka) jakby to był jedyny pozytyw całego filmu.

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Dokładnie tak:)

ocenił(a) film na 7
yelyaHimeD

mam takie samo wrażenie!

yelyaHimeD

Taak! Wiedziałam, że mi kogoś przypomina!

ocenił(a) film na 8
yelyaHimeD

Pełna zgoda!
MADCHEN AMICK
https://www.youtube.com/watch?v=UfRJhL3AQoY

ocenił(a) film na 6
yelyaHimeD

Japa mi się rozszerzyła jak przeczytałam ten komentarz - to było pierwsze co powiedziałam jak tylko się pojawiła na ekranie :D

ocenił(a) film na 5
yelyaHimeD

Mam takie same spostrzeżenia :D

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones