PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1041}

Ben Hur

Ben-Hur
7,7 33 677
ocen
7,7 10 1 33677
7,1 10
ocen krytyków
Ben Hur
powrót do forum filmu Ben Hur

Przez pierwsze trzy godziny film był bardzo solidnym i przyjemnym obrazem przygodowym i historycznym, ktory mimo pewnych wad, wytrzymał zadziwiająco dobrze próbę lat. Jednak ostatnie pół godziny to jak kazanie księdza na plebanii, film stał się dosłownie fantasy, jakby go pisał opętany fundamentalista chrześcijański, który zamiast tworzyć film, chce nawracać na chrześcijaństwo.

Jeśli do tego ktoś w ogóle nie jest chrześcijaninem, to film na końcu staje się niestrawny. W moim konkretnym przypadku, wierzenie w człowieka, który chodził po wodzie, leczył trędowatych dotykiem i z którym się spotkamy po śmierci w jego zamku w chmurach, jest absurdalne i infantylne, dlatego ta niespodziewana transformacja filmu pod koniec jest niemiłym zaskoczeniem. Najpierw jest ciekawa opowieść przygodowa, później tanie pouczanie o zbawieniu Chrystusa za nasze grzechy...

Zniósłbym spokojnie gdyby wątek Chrystusa był jedynie epizodem, ale tutaj to kulminacja całej akcji. Oglądamy odyseję głównego bohatera przez wiele lat, po to, żeby na końcu wszystko się rozstrzygnęło magicznym dotykiem Chrystusa. Gdyby ktoś mi jeszcze powiedział, że to nie film przygodowy, a fantasy, to może bym nie był rozczarowany...

ocenił(a) film na 6
jfjsas07

Trzeba było zapoznać się przed obejrzeniem filmu choćby z oryginalnym tytułem powieści. Wiedziałbyś wtedy, że "Ben Hur" to opowieść, w której wiara odgrywa znaczącą rolę a Jezus jest ważnym bohaterem. Może film ukazuje to niezbyt udanie, dlatego polecam przeczytać książkę. Historia Ben Hura bez Jezusa nie istnieje. Obrażasz wiarę wielu ludzi nazywając ją absurdalną i infantylną, dlatego nie podoba Ci się film, w którym narodziny tej wiary są ukazane. A ja Ci tej wiary życzę :)

ocenił(a) film na 8
Alee

Dokładnie. Poza tym, wątek Jezusa ukazuje się przez cały film, nie tylko pod koniec, i jest to pokazane stopniowo i subtelnie-w jaki sposób Juda go poznał i jak wielki wpływ miało to na jego dalsze życie i postępowanie. Dlatego nie wiem, jak można nazwać film przygodowo- historycznym, który pod koniec zmienia się w religijny :)
Również polecam sięgnąć po książkę.

ocenił(a) film na 7
jfjsas07

W filmie nie ma żadnego chodzenia po wodzie tylko jest sam Jezus który sam w sobie jest postacią historyczną.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones