PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=193460}
6,3 63 088
ocen
6,3 10 1 63088
6,1 8
ocen krytyków
Beowulf
powrót do forum filmu Beowulf

Jakkolwiek uważam, że przeważnie średnia ocen Filmwebu jest zawyżona (zdarza się wcale często, że ludzie film uważają za słaby i stawiają 5-6) to jednak wydaje mi się, że Beowulf zasługuje na trochę więcej, niż 6 z hakiem.

Moim zdaniem to najlepszy heroiczny film fantasy w historii kina. Ma wszystko, co mieć powinien: wyrazistego bohatera, odpowiednie tętno fabularne, znakomitą stylizację.

Nie wiem, czy ta specyficzna komputerowa technika coś wnosi z całą pewnością jednak nie przeszkadza. Z jednej strony film jest przez nią trochę zbyt sterylny, z drugiej jednak przyczynia się ona do kreowania atmosfery baśni. Sceny walki wyglądają trochę za bardzo na grę komputerową niemniej ich stylistyczna i choreograficzna konstrukcja budzi pozytywne odczucia- bez nachalnej łopatologii pokazano, że w dziele wojownika najważniejsze są nie mięśnie ale wola i hart ducha.

Film może nie jest szczególnie mądry czy wymagający ale posiada tą charakterystyczną dla trochę lepszej fantastyki (Howard, Tolkien) aurę zadumy i melancholii. Oszczędnie ale niezwykle przejmująco przedstawiono kres epoki homeryckiej wypieranej przez kulturę chrześcijańską. Szkoda, że trochę intensywniej nie wyzyskano tego tematu. Myśl zawarta w samej fabule ma dostateczną głębię, by spełnić swoją rolę w kompozycyjną.

W sumie podstawowym problemem tego filmu jest, jak myślę, wąska grupa docelowa. Zwolennicy intelektualnego kina uznają go zapewne za siekaninę. Z kolei dla wielbicieli czystej akcji będzie on chyba przestylizowany i nudnawy. Nie przypadnie do smaku też ortodoksyjnym znawcom tekstu źródłowego, bo to jednak tylko luźna wariacja na temat.

A jednak warto go obejrzeć. To naprawdę dobra, pozbawiona większej dozy kiczu fantastyka. Sam główny bohater jest, jak dla mnie, jedną z lepszych kreacji w ramach gatunku. Umiejętnie łączy najbardziej wyraziste cechy Achillesa i Conana (tego książkowego), jest krwisty, żywy i, na swój sposób, tragiczny. Beowulf posiada niezaprzeczalną charyzmę sceniczną, w swoim pędzie ku chwale jest zarazem wiarygodny i legendarny.

Gorąco polecam.

ocenił(a) film na 10
Azaghtal

Ten film jest jak stara dobra gra. Bo liczy się grywalność a nie efekty specjalne. Dokładnie tak samo jest z tym filmem.

ocenił(a) film na 7
Azaghtal

Bardzo dobry film, ale najlepszym heroicznym fantasy w historii kina w życiu bym go nie nazwał. Dla mnie Conan Barbarzyńca pod względem jest mistrzostwem. W każdym razie Beowulfa też bardzo polecam.

ocenił(a) film na 10
Sayonara_2

Conana oczywiście bardzo lubię, niemniej mnie, jako staremu czytelnikowi prozy Howarda, trudno czasem przełknąć swobodne podejście tej adaptacji do oryginału. Najbardziej mnie denerwowała zawsze ta główna zahaczka fabularna- z czarownikiem, wymordowaniem wioski, zemstą etc. Upodabnia to Conana do bohaterów mangi... Brakuje mi stanowczo tej twardej osobowości człowieka, który koniecznie chce wziąć życie za grzywę, nagrabić i, ostatecznie, zostać królem- bo czemu i nie, ja nie potrafię?!

Nie uważam, by ekranizacje musiały niewolniczo trzymać się książkowych pierwowzorów, pewne zmiany są nawet wskazane, ale czasem wychodzi to dobrze, a czasem nie. W przypadku Conana uważam, że film spłycił postać. W przypadku Beowulfa odwrotnie- zachowano wszystkie kluczowe motywy i rysy charakteru bohatera eposu, ale dodano trochę treści od siebie. Bardzo podoba mi się tak konstrukcja, w której treść eposu traktowana jest jako "oficjalna", znana ludziom wersja wydarzeń, ale prawda, którą zna tylko nasz heros, jest nieco inna. Pokazuje to, jak mi się wydaje, szacunek reżysera do tekstu; ten film nie jest zupełnie luźną opowiastką na motywach, w którym z pierwowzoru wzięto tylko imię i kilka charakterystycznych scen.

ocenił(a) film na 9
Azaghtal

D-O-K-Ł-A-D-N-I-E TAK, film jest rewelacyjny zgoda w 100%

ocenił(a) film na 9
jaycutler

Beowulf jest zrobiony na podstawie Nordyckiej mitologii.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones