My Sister's Keeper

plakat - Bez mojej zgody (2009)

opisy filmu

(4)
  • Sara i Brian wiodą spokojne życie. Idylla zostaje jednak przerwana, gdy dociera do nich przerażająca informacja o chorobie córki. Aby ratować życie dziecka, para podejmuje trudną decyzję, która na zawsze zmieni ich życie. Dylematy etyczno-moralne zmieniają ich relacje. Prawdziwy koszmar zaczyna się jednak, kiedy ich druga córka odkrywa prawdę dotyczącą jej poczęcia.

  • Annie (Abigail Breslin) nic nie dolega, a mimo to żyje tak, jakby była obłożnie chora. W wieku jedenastu lat ma już za sobą niejedną operację, wielokrotnie oddawała krew, aby utrzymać przy życiu swoją starszą siostrę Kate (Sofia Vassilieva), która we wczesnym dzieciństwie zapadła na białaczkę. Anna została poczęta w sztuczny sposób, tak aby jej tkanki wykazywały pełną zgodność z tkankami siostry. Aż do tej pory akceptowała tę życiową rolę. Teraz Anna, wzorem większości nastolatków, zadaje sobie pytania dotyczące tego, kim jest naprawdę. Różnica pomiędzy nią a większością nastolatków polega na tym, że przez całe życie postrzegano ją wyłączne przez pryzmat siostry i tego co dla niej robi. Anna dojrzewa do podjęcia decyzji, która może podzielić jej rodzinę...

  • Co trzyma rodzinę razem? Nick Cassavetes, reżyser "Pamiętnika" i "Johna Q", po raz kolejny stworzył niezwykłą, inspirującą i poruszającą do głębi historię o ludzkich emocjach, które towarzyszą kochającej się rodzinie, wystawionej na wielką próbę przez chorobę dziecka. Cameron Diaz, Abigail Breslin, Alec Baldwin i reszta doskonałej obsady wnieśli niesamowitą wrażliwość do opowieści o 11-letniej Annie Fitzgerald. Została poczęta, aby mogła stać się dawcą dla swej chorej na białaczkę siostry, jednak ostatecznie domaga się prawa do dysponowania własnym ciałem. Ten akt wolnej woli może rozdzielić Fitzgeraldów. Może też być pierwszym krokiem do zwycięstwa poświęcenia, godności i zrozumienia co naprawdę oznacza bycie rodziną.

  • Kate Fitzgerald (Sofia Vassilieva) jest chora na raka. Lekarze prognozowali, że nie przeżyje więcej niż 5 lat. Dawcą szpiku nie mogą być ani rodzice, ani brat, Jessie (Evan Ellingson). Korzystając z rady lekarza, Sara (Cameron Diaz) i Brian (Jason Patric) decydują się na jeszcze jedno dziecko, którego geny będą sztucznie nastawione na zgodność z Kate. I tak na świat przychodzi Anna (Abigail Breslin). Od noworodka jest "źródłem części zamiennych" dla siostry. W końcu jednak w wieku 11 lat buntuje się przeciw rodzicom i postanawia walczyć o prawo do rozporządzania własnym ciałem.