PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=32888}

Biały oleander

White Oleander
7,5 51 912
ocen
7,5 10 1 51912
5,2 5
ocen krytyków
Biały oleander
powrót do forum filmu Biały oleander

Kino kobiece to moje pierwsze skojarzenie po pierwszym seansie tego filmu kilka lat temu. Po ponownym obejrzeniu zacząłem widzieć jednak nieco więcej i potrafiłem się nieco zdziwić, a jednocześnie przyznać, że za pierwszym razem chyba zbyt małostkowo podszedłem do tego filmu. Może i jest to typowy dramat obyczajowy poruszający temat relacji matka-córka i spodoba się przede wszystkim kobietom, ale z drugiej strony w filmie jest coś niebezpiecznie pociągającego dla każdego widza. Główne role bardzo dobre, (swoją drogą Lohman i Pfeiffer to jedne z moich ulubionych aktorek, których filmografię znam bardzo dobrze) i świetnie oddały trudne i skomplikowane relacje na linii matka-córka na przestrzeni zmieniającego się czasu. Oczywiście ta pierwsza w wielu scenach tradycyjnie wyglądała mniej niż na 23 lata, które miała podczas ukazania się filmu i nawet charakteryzacja czasem nie mogła tego zatuszować, ale to jedna z cech charakterystycznych tej aktorki (kto oglądał "Naciągaczy" ten wie he he). Fabularnie film zaskakująco atrakcyjny, ciężko we współczesnym kinie o ostry, wyraziście zarysowany dramat obyczajowy, który wnosi coś nowego. A ta sztuka twórcom w tym przypadku się udała. Nie zabrakło nieco symboliki choćby na przykładzie tytułowego oleandra, który mimo tego, że "jest trujący, to ludzie i tak go sadzą" oraz sporej dawki psychologizmu obecnego w postaci głównie przemian postaci granej przez Alison Lohman. Całość scharakteryzowałbym na pewno z perspektywy czasu i dwóch seansów nieco szerzej niż tylko przez pryzmat przynależności tego filmu do nurtu "kina kobiecego".

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones