PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=38458}

Bitwa nad Neretwą

Bitka na Neretvi
6,0 444
oceny
6,0 10 1 444
Bitwa nad Neretwą
powrót do forum filmu Bitwa nad Neretwą

Mimo swoich grzechów, schematycznych bohaterów, czasem przerysowanej gry aktorskiej i
titoizmów wg mnie odbiegał od światowego poziomu. Sceny batalistyczne były przejrzyste i z
dużym rozmachem. Efekty pirotechniczne często imponowały, nie pamiętam w jakim filmie
widziałem ostatnio tak ciekawie skomponowane sceny zniszczenia. Chyba tylko w jakimś
radzieckim ;) Jest taki specyficzny nastrój umęczenia wojną, którego brakuje innym filmom
wojennym tamtych lat. Melodramatyzmu jest akurat tyle ile trzeba, a postacie czy to 'swoje'
czy wrogich armii zawsze jeśli nie sympatyczne to wzbudzające respekt. I nawet patriotyzm
bohaterów wydaje się desperackim szalonym krokiem wobec beznadziejnej sytuacji. Z
aktorów najbardziej zapamiętałem smutne oczy Franca Nero i bardzo naturalnego Yula
Brynnera, za którym zazwyczaj nie przepadam. IMHO stopień niżej niż giganty O jeden most i
Najdluższy dzień, ale o wiele lepsze niż lwia część amerykańskich produkcji, choćby Ardeny.
Naprawdę nie żałuję 3 h przeznaczonych na ten film. Szkoda tylko że kopii chyba lepszej nie
ma....Może kiedyś........

ocenił(a) film na 7
hellblazer

widzałem wersję 3 godzinną czyli podejrzewam że to ta 'reżyserska' jak ją opisuje dystrybutor. wcześniej w obiegu była chyba jedna z edycji na eksport okrojonych (za imdb: 175 min | Germany: 142 min | Italy: 134 min | USA: 102 min). podobno na rynku są dostępne bardzo dobre kopie niemiecka i włoska. ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?

hellblazer

będzie za tydzień na TVP Kultura w niedziele o 20
co tydzień puszczają jugosłowiańskie filmy wojenne

ocenił(a) film na 7
matimat17

dzięki za info. są powtórki dzień później?

hellblazer

tylko o pierwszej w nocy

hellblazer

Tygrysy i Pantery zagraly ruskie T-34. Ale ciekawi mnie co to byly za samoloty z czarnymi krzyzami, bo Focke Wulfy na pewno nie.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones