Jeffrey znajduje ludzkie ucho i zanosi je znajomemu detektywowi. Dowiedziawszy się od jego córki o piosenkarce pracującej w nocnym klubie, rozpoczyna śledztwo na własną rękę.

Blue Velvet (1986)
pokaż:
 
Isabella Rossellini Isabella Rossellinijako:Dorothy Vallens
Isabella Rossellini jako Dorothy Vallens
Kyle MacLachlan Kyle MacLachlanjako:Jeffrey Beaumont
Kyle MacLachlan jako Jeffrey Beaumont
Dennis Hopper Dennis Hopperjako:Frank Booth
Dennis Hopper jako Frank Booth
Laura Dern Laura Dernjako:Sandy Williams
Laura Dern jako Sandy Williams
Hope Lange Hope Langejako:Pani Williams
Dean Stockwell Dean Stockwelljako:Ben
George Dickerson George Dickersonjako:Detektyw Williams
Priscilla Pointer Priscilla Pointerjako:Pani Beaumont
zobacz pełną obsadę

ocena aktorów w filmie

Dennis Hopper jako Frank Booth
Dennis Hopper jako Frank Booth
9,1 351 głosów
Kyle MacLachlan jako Jeffrey Beaumont
Kyle MacLachlan jako Jeffrey Beaumont
8,2 315 głosów
Isabella Rossellini jako Dorothy Vallens
Isabella Rossellini jako Dorothy Vallens
8,1 255 głosów
Dean Stockwell jako Ben
8,1 96 głosów
Laura Dern jako Sandy Williams
Laura Dern jako Sandy Williams
7,2 231 głosów

Tom Beaumont dostaje zawału podczas podlewania trawnika. Jego syn Jeffrey, wracając ze szpitala znajduje odcięte ucho ludzkie, które przekazuje detektywowi Williamsowi. Jego córka, Sandy, opowiada chłopcu o pewnej piosenkarce klubu nocnego, której osoba wiąże się z dochodzeniem prowadzonym przez ojca. Zaintrygowany Jeffrey dostaje się podstępem do mieszkania Dorothy, ta odkrywa jego obecność i grożąc nożem zmusza go do erotycznych zabaw. To dopiero początek dziwnych zdarzeń... Główny bohater, Jeffrey, prowadząc na początku rutynowe śledztwo, odsłania coraz więcej tajemnic, aż w końcu odkrywa sam siebie. Ulokowany w pozornie sielankowej i prowincjonalnej scenerii film, opowiadający o inicjacji w świat seksu i zbrodni, zdumiewa siłą i wieloznacznością obrazu.

 • Soczyście zielona trawa, idealnie błękitne niebo, śnieżnobiałe domki, zadbane ogródki, życie toczące się niespiesznym tempem. Prowincjonalna Ameryka. Taka, która rządzi w dawnych serialach, na dawnych plakatach i ulotkach. Szczęśliwi, uśmiechnięci ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 90%
 • Ten film jest na razie najlepszym filmem Lyncha, jaki oglądałem (był jednocześnie dopiero czwartym). Jest w nim wszystko, co najbardziej Lynchowe. To kwintesencja groteski i napięcia wywołanego absurdem. Ale od początku. Nie będę streszczał fabuły, ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 55%
 • Bez wątpienia każdy film David Lyncha wzbudza emocje, no może z wyjątkiem "Diuny", która okazała się familijnym fantasy doskonałym na niedzielne popołudnie. Obok "Prostej historii" arcydzieło twórcy "Miasteczka Twin Peaks" z 1986 roku to, można rzec, ... czytaj dalej

  zdaniem społeczności pomocna w: 53%
zobacz wszystkie recenzje użytkowników

pozostałe informacje o filmie
Blue Velvet

muzyka:
zdjęcia:
 
oceń twórców
boxoffice:
 • $8 551 228 w USA
budżet:
$6 000 000
dystrybucja:
Best Film
studio:
 • De Laurentiis Entertainment Group (DEG) (
  • przedstawia
  )
inne tytuły:
(więcej...)
 • Wielu aktorów odmówiło roli Franka, ponieważ była to postać zbyt odpychająca i głęboka. Dennis Hopper z kolei stwierdził: "Muszę mieć rolę Franka. Frank to ja!".
 • Rola Jeffrey'a najpierw została zaoferowana Valowi Kilmerowi. Odrzucił ją, ponieważ jego zdaniem scenariusz był zbyt pornograficzny. Później jednak stwierdził, że zagrałby w "Blue Velvet", gdyby scenariusz dany mu na początku był taki, jak ostateczna wersja filmu. 
 • To Molly Ringwald najpierw zaoferowano rolę Sandy. Odrzuciła jednak rolę po tym, jak matka przekonała ją o zbytniej brutalności filmu.  
zobacz wszystkie tematy na forum

Dowiedz się więcej o

o