Bröderna Lejonhjärta

plakat - Bracia Lwie Serce (1977)

opisy filmu

(3)
 • 9-letni Karol Lew, nazywany Sucharkiem jest ciężko chory -nie chodzi do szkoły, nie może nawet wstawać z łóżka. Wie, że niedługo umrze. Sucharek ma 13-letniego brata - Jonatana, którego lubią wszyscy w sąsiedztwie i w szkole. Chłopak stara się umilić choremu bratu czas różnymi opowieściami i opiekuje się nim, gdy matka szyje, by zarobić na utrzymanie.

  Pewnego dnia, Jonatan opowiada Sucharkowi o Nangijali, do której dostanie się po śmierci. Nangijala to wspaniała kraina, gdzie jest jeszcze czas bajek. Ale to Jonatan znalazł się w Nangijali pierwszy - gdy w mieszkaniu wybuchł pożar, wziął Sucharka na plecy i wyskoczył z nim z drugiego piętra, gdy ogień odciął drogę ucieczki. Sucharek dołącza do brata kilka miesięcy później. Nangijala faktycznie jest pięknym miejscem - podzielona na Dolinę Wiśni, do której trafili bracia, którzy nazywają się tu Lwie Serce i na Dolinę Dzikich Róż. Obie Doliny są oddzielone od siebie górami. Wkrótce Sucharek domyśla się, że coś jest nie tak. Jonatan opowiada mu o tyranie - Tengilu, który zawładnął Doliną Dzikich Róż, co gorsza, w Dolinie Wiśni jest zdrajca, który może pomóc Tengilowi zawładnąć i tą Doliną Nangijali. W walce z nim dowodzi Sofia, a Jonatan jest jej pomocnikiem.

  Pewnego dnia postanawia ruszać do Doliny Dzikich Róż - tamtejszy bohater walczący z tyranem - Orwar - został złapany i siedzi w grocie Katli; grota Katli to więzienie - kiedyś przespał tam tysiące lat smok - Katla, który teraz ślepo słucha Tengila, gdy ten zadmie w róg. Sucharek postanawia ruszyć za bratem. W górach przez przypadek dowiaduje się kto jest zdrajcą w Dolinie Wiśni. Zostaje jednak złapany przez ludzi Tengila - Vedera i Kadera, którzy są jednak tak głupi, że tylko pomagają chłopcu dostać się do okupowanej doliny, która jest otoczona wysokim murem. Tylko dzięki dużemu szczęściu Sucharek odnajduje chatę Mateusza, który - jak się okazuje ukrywa Jonatana.


  Bracia ratują Orwara, który staje na czele powstania. Wszystko kończy się dobrze - Tengil ginie. Trzeba jeszcze odprowadzić Katlę do jej groty. Podejmują się tego Bracia Lwie Serce. Po drodze Jonatan jednak upuszcza do rzeki róg, którego głosu Katla tak sie bala - teraz nie ma już nad smokiem kontroli. Zaczyna się gonitwa po wąskich półkach skalnych. Jonatanowi udaje się przy pomocy ogromnego kamienia zepchnąć Katlę do olbrzymiego Wodospadu Karma - tam dopada ją Karm - wielki wąż, który był do tej pory tylko legendą.
  Jonatana dosięgnął jednak ogień z paszczy Katlli, który zabija albo powoduje paraliż. Jonatan mówi Sucharkowi, że już nigdy nie będzie się mógł ruszać, chyba, że dostaną się do Nangijalimy - wystarczy tylko zeskoczyć z ogromnej skały. Sucharek zbiera w sobie całą odwagę i tym razem on przeprowadza brata do wspaniałej krainy.

 • Karol Lew, nazywany przez swojego starszego brata - Jonatana - Sucharkiem, jest ciężko chory. Jonatan opowiada mu o Nangijali - miejscu, do którego idzie się po śmierci. Jednak to Jonatan niespodziewanie umiera wcześniej, ratując brata z płonącego mieszkania. Sucharek bardzo tęskni za Jonatanem - wyobraża sobie, że jest już w Nangijali i bierze udział wraz z nim w misji uwolnienia Doliny Dzikich Róż spod rządów okrutnego tyrana. Prawdziwym 'rajem' okazuje się jednak Nangilima, gdzie obaj bracia spotykają się po zakończonej sukcesem walce...

 • Dziewięcioletni Karl jest ciężko chory. Jego brat Jonatan zabawia chłopca różnymi historiami. Opowiada mu o czarodziejskiej krainie Nangijali, do której idzie się po śmierci. Pewnego dnia Jonatan, ratując brata z płonącego mieszkania, ginie. Karl dołącza do niego po kilku miesiącach. Obaj trafiają do bajkowej krainy. Film oparty na motywach książki Astrid Lindgren.

multimedia
 • zwiastuny
 • zdjęcia
 • plakaty (5)
 • tapety
 • ścieżki dźwiękowe