PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=35927}

Brzask

Le jour se lève
7,6 1 342
oceny
7,6 10 1 1342
7,4 7
ocen krytyków
Brzask
powrót do forum filmu Brzask

Historia filmu opowiada o prostym przedstawicielu ludu Francis który zabija tresera Valentina, z powodu zazdrości o kobietę (Françoise). Film zaczyna się, widzimy osaczonego przez policje mężczyznę który barykaduje się w pokoju., ta zaś podejmuje kroki aby go zatrzymać. Następują retrospekcje które pokazują jak doszło do zbrodni. ( nie będę zdradzał dokładnej fabuły).
Film porusza problemy społeczne(Realizm). Akcja dzieje się od zmierzchu do świtu(retrospekcje są bardziej rozłożone w czasie). Film jest niezwykle realistyczny, dotyka problemów, zwyczajnych ludzi. Krótki ale niezwykle treściwy scenariusz, naturalizm postaci. Według mnie film się skupia przede wszystkim na zestawieniu 2 różnych par bohaterów. Mężczyźni: z jednej strony mamy robotnika( siła robotnicza), a z drugiej tresera zwierząt( który kojarzy się z inteligencją, zarabianiem na życie nie pracą fizyczna). Kobiety: Prosta i cnotliwa Françoise i kobieta lekkich obyczajów, pewna siebie- Clara. Brawurowa kreacja całej czwórki aktorów. Bardzo pobadały mi się 2 sceny: rozmowa w barze Francis i Valentina, a w szczególności scena końcowa( kończąca się brzaskiem).
Sądząc po ilości ocen film mało znany. Miłośników starego kina zachwyci, warto też zobaczyć go dla erudycji bo to kawał dobrego kina.
Film oceniam na 9-/10

ocenił(a) film na 9
marcinus10

Jak to mało znany?? Przecież to jest sztandarowy przykład francuskiego kina lat trzydziestych i tzw. "realizmu poetyckiego" wymieniany bodaj we wszystkich książkach o filmie (jeśli już o tym jest napisane). A że mało kto ogląda? Skoro nie ma gdzie...
Poza tym idole już inni niż Jean Gabin, ech:(((

ocenił(a) film na 9
Bedrich

Celnie. Marzą mi się kanały filmowe w tv - które zajęłyby się wyświetlaniem starszych produkcji, jeden francuskich, inny włoskich itd. A tak trzeba szukać i "kraść". : )

ocenił(a) film na 9
Troublesome

No z tą "kradzieżą", to bym jednak nie przesadzał... Jak coś nie jest wydane w Polsce, to jest to taka "niby-kradzież". No bo wyobraźmy sobie teraz studenta filmoznawstwa (ech, wspomnienia), który chce obejrzeć to wszystko, co powinien, a chce być krystalicznie uczciwy i nie ściągać, nawet tego, czego w Polsce nie wydano. Za przeproszeniem dupa, by z niego była, a nie filmoznawca. A przecież są jeszcze fascynaci, kinomaniacy, którzy wcale nie muszą być w "branży", ale świetnym kinem oddychają. Co z tymi wszystkimi ludźmi ja się pytam??? Albo im zostają oglądanie większej bądź mniejszej chały, albo...
A przecież jest spore prawdopodobieństwo, że mamy jedno życie. To ja się wtedy pytam wszystkich polskich wydawców i dystrybutorów - Jak żyć panowie? Jak żyć???

ocenił(a) film na 8
marcinus10

"Film porusza problemy społeczne(Realizm)...Film jest niezwykle realistyczny, "
Etykieta realizmu jest tu myląca. Film nie skupia się na ukazywaniu realizmu. Realizm upatrywno tu w samym fakcie pokazywania "zwykłych ludzi" w scenerii w których upływa ich codzienność - zjawisko wówczas rzadkie, odcinające się od "tła salonowego" czy np."egzotycznego".

ocenił(a) film na 8
marcinus10

Carla nie była kobietą lekkich obyczajów.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones