PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=306965}

Butelki zwrotne

Vratné lahve
7,3 22 818
ocen
7,3 10 1 22818
7,7 7
ocen krytyków
Butelki zwrotne
powrót do forum filmu Butelki zwrotne

Chyba zaraziłem się czeskim kinem.... Teraz "Butelki", wcześniej "Kola"...

ocenił(a) film na 8
s_ziemianski

Osobiście te polecam, najwyżej ocenione:

Pod jednym dachem - Hrebejk
Piękność w opałach - Hrebejk

Opowieści o zwyczajnym szaleństwie - Zelenka
Guzikowcy - Zelenka (najlepiej po

Postrzyżyny - Menzel

sten44

Ja także polecam opowieści o zwyczajnym szaleństwie
także
samotni
kola
musimy sobie pomagać
słoneczne miasto
rok diabła - genialny film, chociaż pojęcie juz jakieś trzeba mieć
lemoniadowy joe - czeski western - od razu mozna zaczać sie śmiać

a obsługiwałem angielskiego króla był dla mnie badziewny.

sten44

Ja jeszcze dodam "Powrót idioty", "Szczęście" i "Jazdę"- jedne z moich ulubionych czeskich filmów.

ocenił(a) film na 8
sten44

jeśli chodzi o Czeskie kino to ja także po obejrzeniu trzech czeskich produkcji żądam więcej! :)
Kiedyś byłam na jakimś spotkaniu na temat czeskiego kina i facet puszczał tam kawałki czeskich filmów. Jeden mnie bardzo zaciekawił, ale niestety nie mogę go zdobyć. Mówię mianowicie o 'Wodniku'. Może ktoś ma go w swoich zasobach i pragnie mi go w jakiś sposób dostarczyć :)
jest to niestety dość stary film wiec nie wiem czy jest do zdobycia :/

ocenił(a) film na 8
taszal

Jestem praktycznie pewneie ze film, o ktory Ci chodzi to "Jak utopic doktora mraczka" http://www.filmweb.pl/f123721/Jak+utopi%C4%87+doktora+Mraczka,1974 . Znalezienie tego filmu w internecie nie stanoiw wiekszego problemu.

taszal

Chyba da się cały obejrzeć na youtube.

ocenił(a) film na 9
sten44

Trudno zrozumieć dlaczego w tych wszystkich zestawieniach i propozycjach, które przeczytałem, do samego dołu, brak jest filmu „Życie i niezwykłe przygody żołnierza Iwana Czonkina” figurującego na Filmwebia jako;
"Život a neobyčejná dobrodružství vojína Ivana Čonkina".
Fakt , że to ekranizacja głośnej radzieckiej powieści i akcja dzieje się w ZSRR w roku 1941, niemniej scenariusz napisał Zdenek Sverak a reżyserem jest Jiri Menzel. Film powstał przed 19 laty, a na FW oceniło go zaledwie 19 osób, z czego wynika, że film jest nieznany. Radzę odszukać i zapoznać się, bo naprawdę warto.

ocenił(a) film na 7
sten44

W mojej opinii "Postrzyżyny" są najsłabszą chyba ekranizacją powieści Hrabala. Nie mówię, że film jest zły, może po prostu wtedy ciężko byłoby nakręcić coś, co oddałoby ekspresję książki, jednak to, jak wiele spłyciła ta interpretacja... no cóż, trochę się jednak zawiodłem. Ale trzeba przyznać, że w tym wypadku reżyser miał naprawdę trudne zadanie.
Polecam fanom czeskiego kina twórczość Hrabala - naprawdę warto, gdyż była jednym z istotniejszych czynników, które kształtowały świadomość Czechów i ten niesamowity klimat szeroko pojętej czeskiej sztuki.

s_ziemianski

..a ja nie będę zbyt oryginalny i polecę tytuł dobrze znany w Polsce, mianowicie: "Obsługiwałem angielskiego króla."

Cinoslaw

"Obsługiwałem angielskiego króla." - ten film jest po prostu genialny!!! Dawno się tak nie uśmiałem

ocenił(a) film na 10
Raziel89

Film jest dobry, ale spróbuj książki - jest po prostu znakomita a przy tym lekka i przyjemna! Pozdrawiam!

s_ziemianski

TOP 25 CZESKICH (chronologicznie):
01 Droga do glebi duszy studenckiej (Cesta do hlubin studakovy duse (M.Fric 1939)
02 Wyprawa w przeslosc (Cesta do praveku, K.Zeman 1955)
03 Dobry wojak Szwejk (Dobry vojak Svejk, K.Stekly 1956)
04 Intymne oswietlenie (Intimni osvetleni, I.Passer 1966)
05 Pociagi pod specjalnym nadzorem (Ostre sledovane vlaky, J.Menzel 1966)
06 Wszyszy dobrzy rodacy (Vsichni dobri rodaci, V.Jasny 1968)
07 Uroczystosc zalobna (Smutecni slavnost, Z.Sirovy 1969)
08 Skowronki na uwiezi (Skrivanci na niti, J.Menzel 1969)
09 Mlot na czarownice (Kladivo na carodejnice, O.Vavra 1969)
10 Mareczku podaj mi pioro (Marecku podejte mi pero, O.Lipsky 1976)
11 Wsi moja sielska, aniolska (Vesnicko ma strediskova, J.Menzel 1985)
12 Szkola podstawowa (Obecna skola, J.Sverak 1991)
13 Akumulator 1 (J.Sverak 1994)
14 Zapomniane swiatlo (V.Michalek 1996)
15 Marian (P.Vaclav 1996)
16 Kola (Kolja, J.Sverak 1996)
17 Guzikowcy (Knoflikari, P.Zelenka 1997)
18 Zabic Sekala (Je treba zabit Sekala, V.Michalek 1998)
19 Pod jednym dachem (Pelisky, J.Hrebejk 1998)
20 Musimy sobie pomagac (Musime si pomahat, J.Hrebejk 2000)
21 Samotni (Samotari, D.Ondricek 2000)
22 Czeski sen (Cesky sen, V.Klusak i F.Remunda 2003)
23 Na zlamanie karku (Horem padem, J.Hrebejk 2004)
24 Butelki zwrotne (Vratne lahve, J.Sverak 2007)
25 Tajnosti (Sekrety, A.Nellis 2007)

DOWN 5 CZESKICH (chronologicznie)
01 Wychowywanie panien w Czechach (Vychova divek v Cechach, M.Viewegh 1997)
02 Droga z miasta (Cesta z mesta, T.Vorel 2000)
03 Zbuntowani (Rebelove, F.Renc 2001)
04 Kamieniak (Kamenak, Z.Troska 2003)
05 Mezczyzna idealny (Roman pro zeny, F.Renc 2005)

ocenił(a) film na 8
demetrio

A gdzie babie lato?? toż to fenomenalny film, jego brak rzuca cień na ten cały top. Ja bym tu kolejność nieco pozmieniał.

ocenił(a) film na 8
augen

Do dzieła.

demetrio

A Forman pominięty świadomie, czy nieświadomie? 'Miłość blondynki', 'Czarny Piotruś', 'Pali się moja panno',... to wszystko jeszcze czeskie produkcje Milosza. Swoją drogą TOP25 dość kontrowersyjne.

demetrio

wg. mnie brakuje tutaj "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Zelenki, ale i tak świetna lista, już skopiowałem do pliku :)

ocenił(a) film na 8
laskrzyzy

Popieram!

ocenił(a) film na 9
demetrio

Koniecznie "Czarni baronowie" i stare filmy z Vlastą Burianem.

ocenił(a) film na 8
demetrio

A ja uwielbiam Romana pro zeny i już kilka razy ogladałem i nadal wracam

ocenił(a) film na 8
s_ziemianski

Dla mnie numer jeden to "Zamknij się i zabij mnie" - mieszanka wybuchowa - czesko-brytyjski humor.
Bardzo dobry jest także "Rok diabła", ale do tego trzeba mieć fazę - "dokument" w którym pojawiają się duchy a ludzie eksplodują i znikają plus teksty Nogawicy.
"Guzikowcy" to oczywiście klasyka, której nie można nie znać.
A i jeszcze "Jedna ręka nie klaszcze" - super kino.

ocenił(a) film na 8
trendy_3

"Zamknij się i zastrzel mnie winno być, i Nohavica.
Przed 'Rokiem diabła' dobrze obejrzeć chociaż tych 'Guzikowców' żeby znać już nieco humor Zelenki inaczej film może znudzić.

s_ziemianski

Zarejestrowałem się po to aby CI polecić: 1. Słońce,siano i jagody;2.Słońce,siano i po gębie (par facek):no i trzecia część-Słońce, siano i erotyka.śmiechu co nie miara.Tu orginalne pisownie Slunce, seno, jahody;Slunce, seno a pár facek;Slunce, seno, erotika

romus352

Ten ich cykl jest BOSKI ! :D

ocenił(a) film na 4
s_ziemianski

no nic dodać - nic ująć, "Obsługiwałem angielskiego króla." i "Zamknij się i zabij mnie." to genialne filmy.uwielbiam czeskie kino i ich niebanalne poczucie humoru!ale to trzeba poczuć ten klimat. :)

ocenił(a) film na 9
s_ziemianski

"Sex w Brnie" - polecam gorąco. pełne 2 godziny śmiechu z tego co pamiętam :)

ocenił(a) film na 8
s_ziemianski

dziwię się, że tylko jedna osoba wymieniła wzruszające i żartobliwe zarazem "Babie lato" - ciepły i piękny film, a przy tym typowo czeski (w najlepszym tego słowa znaczeniu) :]

ocenił(a) film na 8
Olu

A co w tym takiego dziwnego?
Sam go nie widziałem, ani nie ma w Polsce DVD, ani nie było w telewizji, ani nie grali w kinach (chyba, że na jakichś bardzo kameralnych projekcjach).

ocenił(a) film na 8
sten44

był w telewizji - kilka dni temu na TV Polonia.

ocenił(a) film na 8
Olu

Ja to biedny jestem z tą moją anteną-siatkówką. 7 kanałów...

s_ziemianski

1.Samotni
2.Opowieści o zwyczajnym szaleństwie.
3.Jedną ręką nie klaszcze.
4.Sex w brnie
5.Rok Diabła
6.Mężczyzna idealny
7.Dzikie pszczoły.
8.Zamknij się i zastrzel mnie
vs
1.Jabłka Adama
2.Zakochani widzą słonie
3.Hawaie,Oslo
4.101 Reykjavik
5.Noi Albinoi
6.Elling
7.Włoski dla początkujących
8.Fucking Amal

ocenił(a) film na 8
Oh_Dae_su

Samotni to jeden z najsłabszych czeskich filmów jakie widziałem. To niekoniecznie znaczy, że słaby ale na pewno nie najlepszy.

Z tych filmów wszystkich nie widziałem, ale chyba wygrywa Skandynawia :)

sten44

Samotni , moim zdaniem to wlasnie jeden z lepszych czeskich filmow , wrecz doskonala komedia :)

ocenił(a) film na 8
Lepery

Zależy ile tych filmów bierzesz pod rozwagę.

Było nudno przez dłuższą część filmu, coś zaczęło się dziać od 'Japończyków'.

Drugi taki generalny zarzut to postaci. Wydają się mało autentyczne. Dwie bardziej ekspresyjne sceny z tej 'nudniejszej' części (bejsbol na szybę auta po śmierci matki i gaśnice w radio) były jednak sztuczne. Za to przekonująca była ta ze zdenerwowaniem Hanki, alarmu zaparkowanych samochodów i brawa Japończyków. To mnie najbardziej ruszyło! Po prostu widać brak ręki mistrza (Zelenka tylko współtworzył scenariusz). Nota bene sam scenariusz był dobry, więc uważam film za ambitny, choć zmarnowany.

s_ziemianski

pilnie proszę o pomoc; poszukuję filmu który (podejrzewam) jest czeski, nie jestem pewien ponieważ jest niemy, opowiada o ludzkich fetyszach, o listonoszce która robiła kulki z chleba i wsadzała je sobie do ucha, człowieka który podniecał się z różnych kosmatych rzeczy np. pędzli, kitek z futrzanej czapki jakiejś kobiety, i człowieka który miał dziwne manie na temat swojej sąsiadki, zrobił jej lalkową imitacje, maskę koguta i po rytualnym tańcu "zabił" ową lalkę... film już kiedyś miałem, niestety pożyczając go nie zdawałem sobie sprawy że owego filmu już nigdy nie zobaczę a tytuł z przyczyn naturalnych zapomnę... bardzo proszę dobrych ludzi o wszelką możliwą pomoc i za razem dziękuje.

soul_brother

http://www.filmweb.pl/f35951/Spiskowcy+rozkoszy,1996

Martinn

zapomniałbym na śmierć - jest jeszcze książka na podobny temat, właśnie tak trafiłem kiedyś na notkę o tym filmie:
http://www.biblionetka.pl/ks.asp?id=84100 ,
http://czytelnia.onet.pl/0,26479,0,1,nowosci.html

Martinn

ave , dzięki i muczos grasias! całuję w kolano ;)

ocenił(a) film na 8
soul_brother

jeśli chodzi o Czeskie kino to ja także po obejrzeniu trzech czeskich produkcji żądam więcej! :)
Kiedyś byłam na jakimś spotkaniu na temat czeskiego kina i facet puszczał tam kawałki czeskich filmów. Jeden mnie bardzo zaciekawił, ale niestety nie mogę go zdobyć. Mówię mianowicie o 'Wodniku'. Może ktoś ma go w swoich zasobach i pragnie mi go w jakiś sposób dostarczyć :)
jest to niestety dość stary film wiec nie wiem czy jest do zdobycia :/

ocenił(a) film na 9
taszal

Widzę że poraz drugi prosisz o film a każdy ma to w dupie;)
myślę że film o którym mówisz to "Jak utopić doktora Mraczka" albo"Jak utopit dr mraćka"znajdziesz go na torrenty.org naprzykład;)
w tym filmie ludzie wychodziliz kranów?jeśli tak to właśnie ten film;)
pozdrawiam

donu1esko

Niekoniecznie jest to film "Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách", ale moze to być np. film "Kytice", ten film składa sie z kilku krótkich opowiadań a jedno z nich nazywa sie Vodník. Bardzo mi sie podoba film, juz dlatego ze to jest wlasciwie ciekawie sfilmowana poezja Karla J. Erbena, polecam.

ocenił(a) film na 8
soul_brother

SPISKOWCY ROzKoSZy i wszystkie filmy Jana Svankmajera ciamajdy :D i to jest tez film ktorego poszukuje Jelonek_3

s_ziemianski


Juz myslalem ,ze nikt nie zna Jana Svankmajera. Spiskowcy rozkoszy to mistrzostwo swiata, polecam rowniez Otika. Mnostwo jego krotkometrazowych animacji jest dostepnych na YouTube. polecam

s_ziemianski

Byłem ostatnio w kinie na "Niedźwiadku" szczerze polecam :)

czester611

Filmy Svankmajera powalają swoją formą.

Babie lato leci raz po raz na Kulturze.

Widze, że mało znane są filmy Very Chytilovej. Polecam szczególnie Stokrotki (sedmikrasky), po prostu rewelaccja. Albo surrealistyczny obrac Owoce rajskich drzew spożywamy (Ovoce stromů rajských jíme) .

Zdravixy.

ocenił(a) film na 7
czester611

Jeszcze chyba nikt nie wspomniał o filmie "Szkoła podstawowa", a obejrzeć naprawdę warto.

ocenił(a) film na 8
s_ziemianski

Całkiem rozbudowana lista najlepszych czeskich filmów:
http://habdank.filmaster.pl/notka/spinacz-najwazniejsze-najlepsze-filmy-czeskie/

abdaniec

A może ktoś kojarzy taką komedie: Ucieczka Morawianki" widzaiłem to dawno temu i wydaje mi się , że taki był tytuł ale nie jestem pewien i nie moge znależć. czy ktoś pomoże? Pliz.

ocenił(a) film na 9
s_ziemianski

SAMOTNI - http://www.filmweb.pl/f1381/Samotni,2000

s_ziemianski

Polecam Młode wino bardzo fajny i przyjemny w ogladaniu film.

sokole_oko_2

A widział ktoś film Ikarie XB 1? Czeska fantastyka.Dużo oglądam czeskich filmów,ale obecnie najbardziej filmy z JIrim Machackiem.Gość ma niezłą faze ale i klase,ponadto jest wokalistą kapeli MIG 21. www.mig21.cz

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones