PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=262834}

Cesarzowa

Man Cheng Jin Dai Huang Jin Jia
7,2 17 062
oceny
7,2 10 1 17062
7,0 5
ocen krytyków
Cesarzowa
powrót do forum filmu Cesarzowa

Zgadzam się z opiniami, że ten film to - w czterech słowach - przerost formy nad trescią. Oprawa jest niesamowita, ilość statystów, pzepych, kostiumy, scenografia - ma się nawet wrażenie, że jest tego zbyt wiele.
Sama natomiast historia wydaje się przy tym wręcz zawstydzająco uboga - i potraktowana marginalnie. Tak naprawdę, historia nie jest wyjaśniona lub też, nie udało mi się jej wyłuskać. Tu następuje moje pytanie - jak wyglądała historia cesarza? (Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał filmu, nie powinien czytać dalej).
Z tego co zrozumiałam, najpierw był dowódcą wojsk, ożenił się, jego żona została cesarzową - pani z portretu, urodził im się syn , potem nie zrozumiałam, albo nie powiedziano, ale cesarzowa została uznana za zmarłą, a cesarz poślubił kolejną kobietę, która dała mu jeszcze dwóch synów.
Wracając do czasu, w którym rozgrywa się akcja - król truje żonę, żona szykuje zamach stanu, najstarszy syn wie, że król truje żonę, ale nic nie mówi - ma romans z nią i z córką medyka. Średni syn pomaga matce, najmłodszy - szykuje własny plan przejęcia władzy. Król oprócz trucia żony próbuje również zgładzić medyka, jego córkę i żonę. Wiadomo, że żona medyka była cesarzową, ale - była nią najpierw, czy stała się nią jako żona obecnego cesarza? Czemu cesarz ją usunął i dlaczego miała na policzku piętno "za uwiedzenie cesarza"? Czy cesarz musiał ją usunąć, żeby móc poślubić nową żonę (pobudki polityczne)? I dlaczego chciał zabić obecną cesarzową - z powodu romansu z pasierbem, czy dlatego, że ona spiskowała przeciw niemu? Być może, da się znaleźć odpowiedź na te pytania oglądając film więcej niż raz, byłabym jednak wdzięczna, gdyby ktoś mógł rozwiać moje wątpliwości.

Narien

Albo Ty albo ja jestem głupia... Już się pogubiłam. Przecież tam było jasno powiedziane, że cesarz zanim został cesarzem miał żonę i musiał się jej pozbyć , żeby dopiero cesarzem zostać. On nie miał żadnego tytułu, po prostu wżenił się w rodzinę cesarską. więcej nie mam sił Ci tłumaczyć.

Eilieen

ja bym tak nie rzucal glupkami na Twoim miejscu, bo jest co najmniej kilka szkopulow. chocby historyczny - dynastia Tang nie panowala juz w czasie, w ktorym rozgrywa sie film. albo logiczny - cesarz (maz cesarzowej) nie mogl (chyba!) stac sie wladca, nawet po smierci swojej zony. tron odziedziczylby ktos z wiezami krwi w stosunku do nieboszczki.

pracus

Ale jego pierwsza żona nie była cesarzową !!! Z chwilą poślubienia drugiej żony stał się cesarzem, a "zmarła" żona nią nie była.

dawid_cz

hmmm... to brzmi logicznie, ale w takim wypadku pierwszy jego syn (z poprzedniego malzenstwa) nie mialby zadnych praw do tronu, a w filmie mial.

pracus

Był synem cesarza ( panującego władcy), więc nie widzę przeszkód do tego, żeby nie mógł być kandydatem na cesarza. To że się urodził zanim jego ojciec został władcą to nic nie znaczy.

dawid_cz

alez znaczy. wszak pierworodnym synem cesarzowej (czyli prawowitej dzierzacej korone ze wzgledu na rod, z ktorego sie wywodzi) byl drugi syn.

pracus

Pomijasz fakt, że praktycznie kiedyś kobiety nie miały żadnych przywilejów ani władzy, co prawda jest to inna kultura, ale jak widać i tak facet jest u góry...

Eilieen

mysle, ze byl na gorze ze wzgledu jedynie na swoj staz i ilosc wypowiedzonych/wygranych wojen. cesarzowej po prostu potrzebny byl facet z silna reka, zeby trzymac za mordy caly kraj, ale to nie znaczy, ze mogl wszystko. szczegolnie tam, gdzie - jak widac nawet w filmie - nawet picie herbaty czy poranna toaleta to wiekowy rytual wg scisle okreslonych regul.

pracus

Dokładnie. Mimo iż to ona była z cesarskiej rodziny to była dodatkiem. On jako mężczyzna był na górze. I podejrzewam, że gdyby chciał to władzę oddałby swojemu kotu.

ocenił(a) film na 8
dawid_cz

To wytłumaczenie by pasowało, dzięki.

Nie wiem tylko dlaczego w takim razie o poprzedniej żonie cesarza mówiło się jako o pierwszej cesarzowej, a jej portret wisiał w pałacu - skoro była ona tylko żoną cesarza za czasów, kiedy jeszcze nie był cesarzem, a cesarzem stał się po poślubieniu Phoenix.

Narien

Zabawki cesarza z dzieciństwa też stały się cesarskie. Po przejęciu przez niego władzy wszystko co należało do niego i było z nim związane podnoszono do rangi cesarskiego. Tak samo z pierwszą żoną

ocenił(a) film na 8
Narien

Przed chwilą oglądałam ten film i wydaje mi się, że wszystko było dosyć jasno wyjaśnione (albo coś źle zrozumiałam).
Historia cesarza: Zanim został cesarzem, jego żoną była teraźniejsza żona medyka. Miał z nią syna, Wana. Chciał być cesarzem, rozstał się więc z żoną i związał z córką cesarza Ling (czy jakoś tak), czyli Gong Li. Po jakimś czasie rzeczywiście został cesarzem. Miał z cesarzową jeszcze dwóch synów. Kiedy najstarszy syn cesarza dorastał, wiedział, że nie jest synem cesarzowej, swoją biologiczną matkę uważał za zmarłą, ojciec trzymał jej portret na ścianie.

Co do teraźniejszej akcji: Najstarszy syn nie wie, że cesarzowa szykuje zamach stanu, powiedziała to przecież tylko drugiemu synowi. Pierwszy domyślił się tego kiedy był u córki medyka.
Cesarz chciał zabić swoją żonę z powodu romansu z jego synem, a nie dlatego, że spiskowała - tego raczej nie wiedział.

Margotka

No dobrze, część wątpliwości z pierwszego postu zostało rozwianych, ale skad piętno na policzku pierwszej cesarzowej? jak to się stało że uznano ją za zmarłą?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones