PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1033}

Chłopcy z ferajny

Goodfellas
8,3 313 210
ocen
8,3 10 1 313210
8,7 49
ocen krytyków
Chłopcy z ferajny
powrót do forum filmu Chłopcy z ferajny

Billy Batts

użytkownik usunięty

Czemu jego ludzie mieli takie problemy ze znalezieniem osób odpowiedzialnych za jego zniknięcie? Przecież ostatnie miejsce, gdzie widzieli go żywego, to bar Henry'ego, poza tym pamiętają, że miał sprzeczkę z Tommy'm, wystaczyło tylko połączyć fakty.

Billy został zaatakowany, kiedy już wszyscy wraz z jego ludźmi opuścili bar, więc nikt nie mógł powiązać ich z nimi tym bardziej, że nie było ciała a jedyne co widzieli to jak się pojednali i wypili drinka na zgodę :) Równie dobrze mógł zostać uprowadzony jak wracał do domu. Tommy zginął bodaj 9 lat później i jest parę wersji jak i dlaczego do tego doszło :)

Lewus

Coś mylisz. Batts przecież wcale nie pojednał się z Tommym. Wypili drinka, a potem Batts powiedział: "So go home and get you f***ing shinebox" i Tommy chciał go rozwalić na miejscu, ale Henry i Jimmy wyprowadzili go na zewnątrz. Podczas bójki Batts był sam, ale jego ludzie widzieli, że Tommy jest na niego mocno wkurzony. No i wszyscy wiedzieli, że Tommy mógłby zabić za takie coś.
Też mi się wydało dziwne, że od razu nie zabili Tommy'ego. Ostatni raz widziano go w barze, a Tommy chciał go rozerwać. Następnego dnia zniknął. To dość oczywiste.
Moim zdaniem Paulie stanął za Tommym. Miał duże wpływy, Tommy pracował dla niego od początku, mógł powiedzieć, że nikt go nie ruszy, póki nie będą mieć pewności. Po dziewięciu latach miarka się przebrała i już nikt nie miał nic do gadania.
Było powiedziane, że Tommy zginął za Battsa i jeszcze parę innych spraw.

Być może książka wyjaśnia to dokładniej, ale niestety nie czytałem.

NickError

Faktycznie, inaczej ta scena wyglądała, pisałem z pamięci :)

Trzeba pamiętać, że Batts należał i był pasowany w rodzinie Gambino (był blisko z Gottim), co oznacza że był nietykalny dla osób spoza, natomiast cała trójka nie była pasowana i pod Vario należeli do Lucchese. Więc bez zgody jednych i drugich, nie było mowy o egzekucji, nie narażając się o wojenkę..
I tak jak pisałeś, Paulie wstawił się za nimi. Czytałem gdzieś, że zarabiali za dużą kasę, żeby mógł sobie pozwolić na odwalenie całej trójki. A co do tych innych spraw... Hill opisywał, że gdy był w więzieniu to Tommy próbował zgwałcić Karen, oraz że w tym samym czasie ona miała mieć romans z Vario, a ten natomiast nie mógł znieść tej zniewagi i wyjawił Gambino prawdę... No i Tommy również stał za zabójstwem niejakiego Ronald Jerothe, który był połączony z Gambino i Gottim. A to jak w końcu został sprzątnięty to kolejne parę wersji :)

użytkownik usunięty
Lewus

Z tego co piszesz, to film wypada o wiele korzystniej niż książka...

Źródłem nie była książka, bo nigdzie jej nie mogłem dorwać...

Film jak film, będzie wiele spraw uproszczonych. W filmie Tommy`ego załatwiają szybkim strzałem w głowę. Natomiast dużo z źródeł mówiło, że niemal pewne jest to, że przed śmiercią Tommy był poddany ostrym torturom i prawdopodobnie wydał pozostałą dwójkę. Nawet sam Gotti miał uczestniczyć (wtedy był jeszcze zwykłym żołnierzem). Dlaczego nie zginęli? Jeden argument. Pieniądze które zarabiali :)

Lewus

Film musiałby trwać chyba ze 4 godziny, żeby to wszystko pomieścić. No i byłby zbyt zawiły, i bez tego było bardzo wiele postaci, powiązań i układów między nimi.
Poza tym źródło, jakim jest Hill, też nie jest do końca pewne. Skoro sam nie był członkiem, to nie mógłby na pewno wiedzieć, co się działo w szeregach mafii. Pewnie niektóre "fakty" są jego domysłami lub plotkami. Z drugiej strony jako świadek koronny nie mógł niczego pomijać, bo przy niekorzystnej weryfikacji jego zeznań straciłby status.
No i Hill był świadkiem koronnym, a z tego co wiem, to taka osoba nie może być oskarżona o zabójstwo. A też nie chce mi się wierzyć, żeby Hill obracając się wśród bezwzględnych morderców, sam pozostał czysty (tym bardziej, że nie był zwykłym pionkiem). Pewnie postanowił sypać, a federalnym bardziej opłacało się nie grzebać w jego brudach i zrzucić ewentualne morderstwa na innych. I nic dziwnego, bo taki świadek musiał być żyłą złota.

Co do pieniędzy, to nawet w filmie widać, że ta romantyczna wersja gangsterów np. z "Ojca chrzestnego" i mówienie o honorze i lojalności to mit, a jedyną wartością jest kasa i dbanie o swoje życie.

Ciekawe, czy próbowano go jakoś odnaleźć, czy program ochrony świadków jest nie do ruszenia przez mafię.

NickError

"No i Hill był świadkiem koronnym, a z tego co wiem, to taka osoba nie może być oskarżona o zabójstwo"

Tak jest w Polsce. Natomiast w USA świadkiem koronnym może zostać osoba, która popełniła morderstwo, lecz NIE może zostać osoba która znęcała/torturowała przed zabiciem. Tak to mniej więcej wygląda jak dobrze pamiętam :)

"Co do pieniędzy, to nawet w filmie widać, że ta romantyczna wersja gangsterów np. z "Ojca chrzestnego" i mówienie o honorze i lojalności to mit, a jedyną wartością jest kasa i dbanie o swoje życie. "

Wszystko się zmieniło po John`ie Gotti`m. Wcześniej mafiosi kierowali się najpierw honorem, potem dopiero chciwością. Po Gotti`m obróciło się to o 180 stopni. Używa się nawet terminu 'Nowa Mafia'. Omerta również w dzisiejszych czasach nic praktycznie nie znaczy, każdy nadaje na każdego byle tylko ugrać coś dla siebie.

"Ciekawe, czy próbowano go jakoś odnaleźć, czy program ochrony świadków jest nie do ruszenia przez mafię."

Moim zdaniem jest nie do ruszenia (znam jeden przypadek - Abe Reles`a, ale to są lata 40` ubiegłego stulecia :D). Ochrona 24/7 w znanym tylko nielicznym osobom miejscu przez pewnie najlepszych agentów. Zresztą... Hill jak większość osób poszło już siedzieć bądź też zmarło, wystąpił z programu i otworzył sobie bodaj restauracje i gościł na salonach i nic mu nikt nie zrobił. Tak samo było z Bykiem Gravano (gdzie podobno dogadał się z 'ulicą' i powrócił do handlu narkotykami).

Lewus

Masz jakąś dobrą książkę o tych tematach, czy to wszystko z internetu?

O Relesie słyszałem, bo grał go kiedyś Columbo. Film średniawka ("Murder, Inc."), ale dobra rola Falka.

Lewus

Pytam, bo interesują mnie te klimaty, a w necie to trzeba szukać w różnych źródłach, bo na wiki niema za dużo szczegółów, raczej same fakty i daty.

NickError

Jeśli chodzi o mafię amerykańską to kopalnią informacji na pewno będzie "Mafia amerykańska. Encyklopedia" Carl`a Sifakis`a. Dalej to "Ojciec Chrzestny. Lucky Luciano i tajemnice amerykańskiej mafii" Sheman`a Paul`a, świetnie się mi ją czytało. "Gangster. Prawdziwa historia agenta FBI, który przeniknął do mafii" Joaquin Garcia - ciekawe informacje jakie musiał przejść agent w "Szkole Mafii" aby przeniknąć do Gambino. Ciekawą pozycją może być też "Mafia. Pełna historia - Jo Durden Smith". Czy też historia Jon`a Roberts`a w "Prawdziwy Gangster - Evan Wright" :)

Ogólnie to duuużo materiałów czy filmów dokumentalnych jest dostępnych w internetach ale bez dobrego j. angielskiego ciężko jest cokolwiek wywnioskować niestety...

Lewus

Dzięki, na pewno sprawdzę.

ocenił(a) film na 9
Lewus

W czasach gdy informatorami FBI są bossowie rodzin - m.in. Joseph Massino z Bonanno, Frank Salemme z rodziny Patriarca w Nowej Anglii, Alphonse D'Arco (pełnił obowiązki bossa w rodzinie Lucchese, gdy boss - Vic Amuso odsiadywał wyrok od 1991), Vincent Palermo z DeCavalcante czy Ralph Natale z Filadelfii, który zacząć sypać w 1999. Jak widać to nie jednorazowy przypadek. Omerta jest już faktycznie tylko pustym frazesem :). Boss kapusiem? Piekło zamarzło. To czego tu wymagać od zwykłych żołnierzy czy kapitanów.

ocenił(a) film na 9
NickError

batts tak naprawde zginal 2 tyg pozniej , znowu zaczepil tommiego i sie doigral

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones