PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=33320}

Chlew

Porcile
6,6 1 488
ocen
6,6 10 1 1488
7,2 6
ocen krytyków
Chlew
powrót do forum filmu Chlew

Podczas retrespektywy Pasoliniego w warszawskim CSW, miałem zaszczyt zapoznac się z tym wilekim dziełem włoskiego reżysera. Film podejmuje watek dehumanizacji człowieka wraz z ogołem społeczeństwa, w którym jest zakorzeniony. Pasolinie na przykładzie dwóch osi fabularnych, w genialny wręcz sposób, ukazuje zazwierzęcenie człowieka, który mimo swoich osiągnięc, caly czas pozostaje tylko świnią, buszującą w tytulowym chlewie. Wartstwa estetyczna tego dzieła, wywołała także duże wrażenie: szczegolnie wątek człowieka, przemieszczającego się po piaskach pustyni, może się podobać. Całość dzieła jest przesiaknięta typowym duchem filmów Pasoliniego: mamy więc bogaty pałac, w którym zezwierzęceni domownicy oddają się wszelakiej rozpuście, tocząc przy tym wyrafinowane rozmowy( skojarzenia z "Salo ..." jak najbardziej na miejscu). Co tu dużo pisać - film, ktory trzeba obejrzeć!!

ocenił(a) film na 9
Bolverk

Chlew wraz z Salo i Twarogiem (ze zbioru RoGoPaG) stanowią tzw. trylogię śmierci:)

ocenił(a) film na 5
Bolverk

Może bez przesady z tą wszelaką rozpustą bo nie było tam ani jednej mocniejszej sceny ani jakichś zbereźnych tekstów. Skojarzenia z "Salo" są oczywiście obecne ale tylko ze względu na scenografię i panów w garniturach toczących wyrafinowane rozmowy (choć pozbawione dewiacji). Ciekawa interpretacja, podobnie odebrałem ten film ale według mnie wątek z kanibalem beznadziejny, rozumiem że to miało być dopełnienie historii, ukazanie innej płaszczyzny itd., jednak ciężko się to ogląda, tym bardziej ze względu na brak dialogów. Zamiast tego można było bardziej rozbudować ciekawy wątek z XX w.; wtedy film byłby na pewno mniej specyficzny i pozbawiony aż takiego klimatu, ale jednak lepszy, w każdym razie na pewno bardziej znośny do obejrzenia.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones