PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=790309}
7,3 92 643
oceny
7,3 10 1 92643
7,5 41
ocen krytyków
Cicha noc
powrót do forum filmu Cicha noc

Przykro mi, ale ten film nie wykorzystuje swojego potencjału i nie pokazuje dramatu kobiet przygotowujących Wigilię. Brakowało tekstów typu "ja tu cały dzień gotuję i nie ma mi kto pomóc", "tyle się natrudziłam przy tym karpiu a ty wybrzydzasz bo ości", "co? niedobre? a ja od trzech dni nic nie robię tylko się staram, żeby smakowało a tu taka niewdzięczność. W dupach się poprzewracało. Mogłam odgrzać mrożonką, miałabym przynajmniej święta też trochę dla siebie".
Dramat matki ukazany w jednym zdaniu. I żadnego soczystego argumentum ad misericordiam na zasadzie "że też masz sumienie tak matkę swoją krzywdzić i opuścić ją, jadąc na stałe do innego kraju. Ja cię urodziłam, a tu tak się odpłacasz. Na starość nikt mi nie zostanie, żeby mi podać szklankę wody". No i inne takie. Sory, ale dla mnie święta są głównie okazją do jęków kobiet o ich sytuację społeczną, o niewykorzystane okazje, o niedocenienie i czucie się tylko kurami domowymi, bez których te święta by się nie odbyły. Tu tego nie ma. Nie ma powiedziane, kim są te młode dziewczyny, które stanowią tło. Nawet babcia i ciocia są tłem. Nie miałabym nic przeciwko, żeby wydłużyć ten film do 3 godzin i zrezygnować z mordobicia na rzecz gadania.
Ten film to niewykorzystany potencjał.

ocenił(a) film na 5
Marycha80

Nie musiały na siłę być wrzucane w fabułę, myślę, że mądry widz zauważy ich ból w tle, bo cóż są w tle. Mnie boli to, że tej młodej nikt nie zapytał co sądzi o sprzedaży domu. Nawet pro forma.

Ale jakby pochylając się na podnoszonej przez Ciebie kwestii - mieć na planie Jowitę Budnik i jej nie wykorzystać to skandal.

użytkownik usunięty
Marycha80

akurat zostaje dwójka dorosłego rodzeństwa,a za nim matką zostanie staruszką to i najmłodsza będzie dorosła,oczywiście jeśli syn miałby zerwać kontakt z matką to go nie usprawiedliwia że jest trójka rodzeństwa,ale matka nie zostanie sama na starość jakby był jedynakiem.Poza tym wyjechał na stałe,ale przecież spokojnie może wrócić kiedy Matka będzie potrzebować opieki.

Marycha80

Według mnie wcale nie trzeba było tego mówić. Scena w garach była wystarczająco wymowna. „Jak nie przygotuje to nie będzie kolacji”

Marycha80

Polski film bez mordobicia - nie żartuj. ;)

Marycha80

Nie musialo byc w sumie scen jeczenia choc wiadomo ze one sa zawsze obecne. Ale i tak bylo widac ten bol. W sumie ta ciotka a babcia jeszcze bardziej byly w tle. Ale obie siostry, jedna z telefonem ciagle w reku a druga jeszcze dziecko krecaca wigilie, grajaca na skrzypcach byly jak najbardziej obecne. Najbardziej matka i najmlodsza z corek. Duzo wniosly. Widac bylo ze corce zalezy na nomalnych swietach. Zrobila filmik z normalnych scen podczas wigilii gdzie kazdy dobrze sie bawil i smial i wspolnie spedzali czas i dala Adamowi to nagranie. Matka musiala sama organizowac wigilie,bylo widac jej bol, zmartwienia, zmeczenie i troske. Ona wszystkiego dopilnowywala. Zalezalo jej na wigilii bez alko wiec szybko poszla wylac wodke. Chciala by bracia pogodzili sie i by byla mila atmosfera. Na bicie psa tez nie chciala pozwolic, gdy podpity dziadek za bardzo swirowal i robil sie agresywniejszy. Takze sporo obie tez wniosly. Reszta kobiet to faktycznie tlo. Jeszcze byla starsza z corek mezatka ale przyszla juz na gotowe. Z mezczyzn postac ojca i Adama najbardziej wyraziste,brat troche w ukryciu, szwagier mial swoje piec minut, wujek czasem tam sie pojawial a dziadek glownie robil za pijaka. Takze w sumie glownymi postaciami byli rodzice, Adam i najmlodsza z corek, do kompletu jeszcze Pawel brat Adama bo jego tajemniczosc byla ciekawa i co z tego wyniknie. Dobrze w sumie ze nie pojechali po bandzie jak w domu zlym bo balam sie o wieksza tragedie bo napiecie w rodzinie bylo caly czas obecne.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones