PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=727403}

Ciemności skryją Ziemię

Night Will Fall
7,9 5 607
ocen
7,9 10 1 5607
Ciemności skryją Ziemię
powrót do forum filmu Ciemności skryją Ziemię

Film był reklamowany jako bazujący na materiałach często nieupublicznianych. Jak osoba zainteresowana tą tematyką powiem, że 99% zdjęć nie jest mi obce, a jak wynika z filmu, Alianci mieli godziny filmów z wyzwalaniu większości obozów. Czemu te filmy do dziś leżakują na półkach? Poza tym tej produkcji ciężko się skupić na wyborze motywu przewodniego - nie wiadomo, czy to film o filmie, czy o wyzwoleniach. Reżyser chyba chciał złapać dwie sroki za ogon. Co do tuby propagandowej - bardzo daleko mi od antysemityzmu i szukaniu teorii spiskowej, ale polecam wsłuchać się w ton narracji tego filmu. mamy więc Żydówkę, która mówi, że nie chce wracać po oswobodzeniu do Polski, bo tyle złego ją tam spotkało - kontekst dla przeciętnego Smitha jest dosyć przewidywalny. Mamy także twierdzenie, że Holocaust to cierpienie za wiarę ( w domyśle judaizm). Autor chyba nie wie, że spora część zgładzonych Żydów nie miała nic wspólnego z wizerunkiem ortodoksyjnego Żyda z pejsami, a tym samym ginęli z powodów rasowych, a nie religijnych - niby bez znaczenia, niemniej jednak to tak naprawdę fałszowanie historii. Z filmy wyłania się obraz, jakoby to w obozach ginęli i więzieni byli tylko i wyłącznie Żydzi - przypomnę, że są środowiska, której ta wersja wydarzeń jest bardzo na rękę.

oppserwatorr

Zydzi nie gineli z powodów rasowych (mamy cztery rasy: biała, zolta, czerwona i czarna, Zydzi naleza do rasy białej czyli dokladnie takiej jak ich oprawcy) ani tez z religijnych. Zydzi gineli z powodów ekonomiczno-historycznych.

sever

Mówiąć "rasa" miałem na myśli bycie właśnie Żydem - wybacz błąd, będący niejako skrótem myślowym. Czy ginęli z powodów ekonomicznych? Nie powiedziałbym tak. Historycznych? Rozwiniesz?

oppserwatorr

Wybacz, ale nie. :) Znajac specyfikę Filmwebu, to roztrzasanie tematu tutaj spowodowałoby rzeż, na miare tej z filmu Polańskiego, a podejrzewam ze tego obydwoje wolelibysmy uniknąc. ;) Jest sporo rozsadnych zrodel, w sieci rowniez, na temat korzeni antysemityzmu - warto się wgłębić, jesli Cie to interesuje.

ocenił(a) film na 5
sever

Masz raję, bardzo wielu tu niedouków, nieraz z tytułami akademickimi. Tak to jest, jak się bierze swoje emocje, poglądy i światopoglądy za miernik faktów.Przecież nie jest żadną tajemnicą (choć sprawą niewygodną dla narracji wiodącej), że przez pierwsze dwa lata wojny żydzi współpracowali z Niemcami, tak tam jak i tu. Morderców niemieckich (ale nie przykrytych słowem naziści) zawsze i wszędzie należy nazywać po imieniu. Poza wierchuszką żyli sobie potem długo i szczęśliwie w Reichu, USA, Brazylii itd. Kto natomiast pokaże film o wyzwalaniu obozów sowieckich?

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
mojlebpelenfilmow

Dobrze mówisz: nie wiesz. I nie znasz.
Świat nie jest taki prosty, przykro mi.

mojlebpelenfilmow

Zatem jesteś antysemitą bez poznania żadnego Żyda, gratulacje. Wymieniłeś przy tym większość teorii spiskowych na ich temat. Polecam poczytać wiarygodną historiografię a potem zacząć się wypowiadać na forum.

sever

Przepraszam, ale muszę się wtrącić. Pojęcie rasy jest z założenia raczej rasistowskie. Nie będę rozwijać tematu, bo to portal filmowy, a nie antropologiczny, biologiczny czy zajmujący się genetyką.

gajowam

rasistowskie jest nie pojęcie rasy czy wyróżnianie ras (w tym człowieka, co zgodne z nauką), a głoszenie tez o nierówności ras

ocenił(a) film na 8
sever

z biologicznego punktu widzenia u człowieka nie można wyróżnić ŻADNYCH ras.

oppserwatorr

Rzeczywiście w kilku miejscach komentarz sprawia, że włącza się lampka ostrzegawcza. Pokazane i skomentowane są jednak np. głowy polskich więźniów, więc nie można powiedzieć, że film neguje ofiary wśród innych nacji. Odniosłem wrażenie, że wycięte zostały spore fragmenty materiału i być może stąd jego wydźwięk pozostawia wiele do życzenia.
Akurat kwestia kontekstu dla braku chęci powrotu do Polski niekoniecznie musi wiązać się z działalnością Polaków; to w moim odczuciu jedynie osobisty stosunek (i decyzja) postaci do kraju jako miejsca życiowej tragedii - związanego z obozem. Dla równowagi autorzy mogliby przedstawić kogoś, kto chciał wrócić (zostać).

oppserwatorr

Tak,trochę niefortunna wypowiedź tej pani, która sprawia wrażenie, że Żydzi w Polsce cierpieli jak za czasów okupacji niemieckiej. Do tego bardzo mało informacji, że w obozach obok Żydów ginęli też Polacy (etnicznie), a właściwie w większości Polacy, ponieważ Żydzi byli obywatelami polskimi.

ocenił(a) film na 8
Pseudoautochton

Niefortunna wypowiedź? Przecież dla każdego w miarę wrażliwego człowieka jest oczywiste, że ktoś, kto w danym miejscu, kraju w tym wypadku, przeżył koszmar, będzie chciał z niego uciec. Tylko po to, by łatwiej zapomnieć o traumie. Gdy ktoś uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, a był za kierownicą, ma potem duży problem, by znowu zasiąść za kółkiem.
Dlaczego mamy aż tak wielkie kompleksy jako naród, iż musimy do wszystkiego dorabiać ideologię i węszyć antypolskich spisków?

Offi

Słyszysz dzwon, ale nie wesz, w którym kościele dzwoni. Gdybyś obejrzał film zanim zabierzesz głos, wiedziałbyś że kobieta ta była oswobodzona z obozu znajdującego się na terenie Niemiec, a nie Polski, więc trafiłeś kulą w płot ze swoimi pseudownioskami.

ocenił(a) film na 8
Pseudoautochton

Obejrzała, kobietą jestem.
A skąd się wzięła ta kobieta w obozie, gdzie mieszkała wcześniej? Była wcześniej mieszkanką Polski czy Niemiec? Jeśli Polski, to oczywiste, że jej trauma obejmowała również kraj, w którym została po prostu złapana. Ba, nie zdziwiłabym się, gdyby mieszkając w USA, nie chciała już w ogóle wracać do Europy, która kojarzyła jej się z wojną i koszmarem.

Offi

Dokładnie!

ocenił(a) film na 8
oppserwatorr

Moja diagnoza - chorujesz na dość powszechne schorzenie u nas "Polaka - Chrystusa narodów"... To nie jest film o Polakach. To jest film o Holocauście. Kropka

Scrach

Totalne pudło - od wyżej wymienionej postawy dzielą mnie lata świetlne, stąd też moje zdziwienie, gdyż nieobiektywizm wylał się z tego dokumentu oceanem. Dwie kropki.

ocenił(a) film na 8
oppserwatorr

Jakiż to "nieobiektywizm" oceaniczny się wylał?

Scrach

Dobra rada - czytamy to co komentujemy :) Pozdrawiam również.

ocenił(a) film na 8
oppserwatorr

Piszesz bardzo dużo o swoich opiniach i interpretacjach. Masz do tego pełne prawo, ale to nie są fakty. Stąd pytanie, które konkretnie fragmenty są niezgodne z prawdą historyczną?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones